E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemABD, Çin'e ek vergiyi 15 Aralık'a kadar erteledi---

ABD, Çin'e ek vergiyi 15 Aralık'a kadar erteledi

ABD, Çin'e ek vergiyi 15 Aralık'a kadar erteledi
13 Ağustos 2019 - 17:09 www.borsagundem.com

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, bazı ürünlerin vergi listesinden kaldırılacağını belirtirken dizüstü bilgisayar ve cep telefonlarına ilişkin ek vergi uygulamasının 15 Aralık'a kadar erteleneceğini duyurdu.

ABD yönetimi, Çin'e getirdiği yüzde 10'luk ilave gümrük vergisi uygulamasını, bazı bilişim-teknoloji ürünleri için 15 Aralık tarihine kadar ertelediğini açıkladı.

ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi tarafından yapılan yazılı açıklamada, ABD ile Çinli yetkililer arasında yapılan son görüşmenin ardından bu kararın alındığı kaydedildi.

Açıklamaya göre ABD, 300 milyar dolarlık Çin ürünlerine getirilen ilave yüzde 10'luk gümrük vergisinin uygulanmasını 1 Eylül'den 15 Aralık'a erteledi.

İlave gümrük vergisi 3,5 ay ertelenen ürünlerin başında cep telefonu, laptop ve video oyun konsolu gibi bilişim-teknoloji ürünlerinin geldiği bildirildi.

 
Açıklamada ayrıca, sağlık, güvenlik ve ulusal güvenlikle ilgili bazı ürünlerin ise ilave gümrük vergisi listesinden çıkarıldığı kaydedildi.

"Çok olumlu bir görüşme gerçekleştirdik"

ABD Başkanı Donald Trump, New Jersey'de konuyla ilgili basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Çin'in ABD ile bir ticaret anlaşması yapmayı çok istediğini söyledi.

Çinli yetkililerle yaptıkları son görüşmeye atıf yapan Trump, "Çok olumlu bir görüşme gerçekleştirdik. Bizden tarım ürünleri alacaklarını söylediler ancak şu ana kadar bu konuda beni hayal kırıklığına uğrattılar. Söylediklerini yapmadılar ya da ertelediler diyelim." değerlendirmesinde bulundu.- Trump'tan Hong Kong yorumu Trump, Hong Kong'daki son duruma ilişkin soru üzerine, "Çin çok zor bir durumla karşı karşıya. Bir çözüm yolu bulunacağına inanıyorum. Umarım kimse zarar görmez, kimse ölmez." yorumunu yaptı.

ABD Başkanı Trump, geçen hafta sonu, ülkesinin Çin ile ticari müzakereleri sürdürdüğünü ancak bir anlaşma yapmak için henüz hazır olmadığını söylemişti. ABD Hazine Bakanlığı ise geçen haftaki açıklamasıyla Çin'i "döviz manipülatörü" olarak ilan etmişti.

Çin ve ABD'nin bir yılı aşkın süredir yürüttüğü müzakerelerin 11'incisi mayıs ayının başında ABD'de yapılmıştı. Çin'in başmüzakerecisi Başbakan Yardımcısı Liu Hı, ABD'deki müzakerelerden eli boş dönmüştü.

Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde suçluların Çin'e iadesi tasarısına karşı yürütülen protestolar, Hong Kong Uluslararası Havalimanı'nda beşinci gününe girerken yolcuların check-in işlemlerinin geçici durdurulduğu açıklanmıştı.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • baba15 Ağustos 2019 13:25

  yok iptal yok devam bunlar hikaye.bal gibi çin ve abd ekonomik savaştalar.arada küçük ekonomiler harcanıyor ayrı mesele.

 • mehmet15 Ağustos 2019 02:00

  trump güya Çin'i hizaya getirecek hamleler tezgahlıyor. oysa her hamlesinde abd borsaları dip yapıyor. borsaları bir zirve yapıyor bir dip yapıyor. anlicaanız abd ekonomisi aritmi geçiriyor. bunun sonu kriz

 • mehmet14 Ağustos 2019 23:12

  "ekonomik ve askeri bağlamda sıkıştırılmış bir Türkiye doğu blokuna yaklaşır" tezine inanan amerikalılar Türkiye' nin isteklerini karşıt lobilere rağmen yerine getiriyor. 

 • Konfiç14 Ağustos 2019 10:26

  Trumpın derdi Çin malı almamak değil Çin'in amerikan malı almasını sağlamak ancak Amerika Çin malı almaya mahkum Çin ise tehdit ve en büyük rakip gördüğü Amerikayı güçlendirmek istemediği için mecbur kalmadığı sürece bir sentlik dahi Amerikan malı almaz onları oyalar, bu işin önü sonu pasifik savaşı olur ve ABD Era dolarla ve sonrası bazı büyük eyaletlerin ayrılmasıyla beraber sona erer.

 • Bekir13 Ağustos 2019 23:53

  Trump olmasa bist 50 bine düşmüştü. Bizi krizden çıkarmak için elinden geleni yapıyor. Ambargo koydurmadı s400 e bişey demedi zarrafı es geçti krizi teğet geçirmemizi sağlıyor kerata

 • South Park 13 Ağustos 2019 20:41

  Onstan kazanacaklarını kazandı para babaları. Sıra başka araçlarda.

 • Tam komedi 14 Ağustos 2019 08:29

  Daha tam kazanmadık önce 1560 sonra 1800 kadar götüreceğiz daha sonraki hedefleri vermiyorum ortalık karışmasın ! A.Y.T.D.