E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaABD borsaları Nasdaq hariç yükselişle açıldı ---

ABD borsaları Nasdaq hariç yükselişle açıldı

ABD borsaları Nasdaq hariç yükselişle açıldı
11 Ağustos 2020 - 16:50 www.borsagundem.com

S&P 500 endeksinin rekor kapanışa ulaşmayı denediği Salı gününe endeksler yükselişle başladı. Teknoloji ağırlıklı hisselerin bulunduğu Nasdaq endeksi ise bu yükselişe katılamadı

ABD borsaları Salı gününe yükselişle başladı. En son 120 gün önce 19 Şubat’ta tarihinin en yüksek kapanışına ulaşan S&P 500 endeksi tarihinin en yüksek kapanışına yaklaşıyor. Endeksteki yükselişin teknoloji hisselerindeki rotasyona rağmen ekonominin yeniden açılması ve aşı konusundaki gelişmelerden faydalanıp faydalanmayacağı merakla bekleniyor.

Açılışın ardından Dow Jones Endüstriyel Endeksi %0,61 oranında 170,20 puan yükselişle 27.961,64 puandan, The S&P 500 Endeksi %0,29 oranında 9,87 puan yükselişle 3,370.34 puandan işlem görüyor.

Genel yükselişin aksine Nasdaq Kompozit Endeksi %0,23 oranında 25,70 puan düşüşle 10.942,66 puanla güne başladı.

S&P 500 bir önceki günün kapanışında rekor seviyenin sadece %0,3 oranında aşağısında kalmıştı.

Koronavirüs (Kovid-19) salgınındaki yavaşlama, kovid-19 aşısına ilişkin gelişmeler ve ABD Başkanı Donald Trump'ın sermaye kazanç vergisinde indirim yapmayı düşündüğüne dair açıklamaları piyasaları destekledi. 

Gün içerisinde Rusya Lideri Vladimir Putin’in aşının bulunduğuna dair açıklamaları piyasalarda heyecan yarattı. Rusya’nın güvenli bir aşı bulma konusunda yaptığı aceleci açıklamalar küresel yatırımcılarda şüpheye sebep olsa da haberler borsalarda iyimser bir etki yarattı.

ABD Başkanı Trump ise öğrenci kredileri, işsizlik yardımları, bordro vergileri ve ev sahiplerinin kiracılarını evden çıkarma yasağına yönelik 4 ayrı kararnameyi imzalamasının ardından dün yaptığı açıklamada, sermaye kazanç vergisinde indirime gitmeyi "ciddi şekilde düşündüğünü" belirtti. 

Hazine Bakanı Steven Mnuchin de dün Kovid-19 salgınına yönelik teşvik paketine ilişkin görüşmeleri yeniden başlatmaya açık olduklarını vurgulayarak, "Masaya daha fazla para koymaya hazırız." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Öte yandan, ABD'de bugün açıklanan verilere göre, Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), temmuzda beklentileri geride bırakarak aylık bazda yüzde 0,6 artış gösterdi ve Ekim 2018'den bu yana en hızlı yükselişini kaydetti.

Aşı haberlerinden en faza etkilenen hisse %6 oranında artışla American Airlines ve yine %6’lık artışla kurvaziyer gemi şirketi Norwegian Cruise Lines oldu. Wall Street’te kumarhane ve eğlence sektörü hisseleri de aşı açıklamasının ardından artan hisseler oldu.

Putin açıkladı! Korona virüs aşısında büyük adım

 

S&P 500 yeniden rekora koşuyor

 

5 dev hisse için balon uyarısı

 

Küresel borsalardaki yükseliş balon mu?

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)