E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaABD borsaları karışık seyirle açıldı---

ABD borsaları karışık seyirle açıldı

ABD borsaları karışık seyirle açıldı
18 Eylül 2020 - 17:04 www.borsagundem.com

Wall Street endeksleri haftanın son işlem gününe karışık seyirle başladı. Yatırımcılar içerisinde bulunduğumuz eylül ayını ilk kez kazançla kapatmayı hedefliyor

Wall Street’te büyük teknoloji hisselerinin satış dalgasından kurtulmaya çalıştığı haftanın son işlem gününde endeksler karışık seyirle açıldı. Yatırımcılar eylül ayı boyunca ilk kez haftayı kazançla kapatmayı hedefliyor.

Açılışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,13 azalışla 27.864,67 puandan işlem gördü.

S&P 500 endeksi yüzde 0,07 yükselişle 3.359,42 puandan ve Nasdaq endeksi yüzde 0,42 artışla 10.956,50 puandan işlem görmeye başladı.

Cuma günkü piyasa hareketleri, bir dizi münferit hisse senedi, ETF ve endeks opsiyonun süresinin dolmasıyla şekilleniyor. Bu durum, küçük ve büyük yatırımcıların vade bitiminden önce bu pozisyonları gevşetmeleriyle volatilite değişimlerine yol açabilir.

Büyük teknoloji hisseleri geçtiğimiz seanslarda sıkıntılı bir süreç geçirerek daha geniş kapsamlı piyasaları da aşağıya çekmişti. Amazon, Facebook, Microsoft ve Apple hisseleri ayın başlangıcından bugüne kadar %10’dan fazla değer kaybetti.

Yatırımcılar korona virüs teşvik paketine ilişkin ek müzakerelerdeki olumsuz görünümle kovid-19 aşısına ilişkin olumlu haberler arasında kaldı. Cumhuriyetçiler ve Demokratlar 2 trilyon dolarlık destek paketini takip eden bir tasarıda anlaşmak konusunda halen mücadele ediyorlar. ABD Başkanı Donald Trump Çarşamba günü yaptığı açıklamada daha yüksek rakamlarda bir destek paketini sevdiğini belirterek ve Cumhuriyetçileri daha büyük bir destek paketini onaylaması için harekete geçirdi. Fakat Trump’ın yorumları Cumhuriyetçileri kuşkulandırdı.

Ekonomik geri dönüş için kritik bir öneme sahip olan kovid-19 aşısına ilişkin olumlu haberler gelmeye devam etse de süreç halen belirsizliğini koruyor. Sağlık yetkilileri aşıların bu yıl sınırlı miktarlarda olacağını ve 6 ila 9 aylık bir sürece kadar geniş kapsamlı dağıtımının yapılamayacağını belirtiyor.

Öte yandan ABD Ticaret Bakanlığı, "ulusal güvenliği koruma" gerekçesiyle Çinli şirketlere ait sosyal medya uygulamaları TikTok ve WeChat'in 20 Eylül'den itibaren ülkede indirilmesinin yasaklanacağını duyurdu.

Milyarder yatırımcıdan ABD’ye ilişkin karanlık senaryo

 

Warren Buffett halka arzdan 1,1 milyar dolar kazandı

 

Piyasalarda beklenti: Dolar seneye 8 TL'ye dayanır

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)