E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıABD 1 trilyon doları piyasadan çekiyor---

ABD 1 trilyon doları piyasadan çekiyor

ABD 1 trilyon doları piyasadan çekiyor
19 Ekim 2018 - 12:22 www.borsagundem.com

Tüm dünyayı etkileyen 2008 krizini atlatmak için 200 yıllık tarihinde bastığı paranın dört katını basan ABD, şimdi de bastığı bu paraların en az 1 trilyon dolarını piyasadan çekip yok ediyor

ABD, 2008 krizine gelene kadar tarihinde sadece 870 milyar dolar Merkez Bankası baz parası basmıştı. 2008'de tüm bankacılık sistemi batma noktasına gelince Amerikan Merkez Bankası FED, bu miktarı bir kaç yıl içerisinde 4 trilyon doların üzerine taşıdı. Dünyanın diğer önemli merkez bankaları da ’quantitative easing’ (QE) adı verilen bu operasyonda, ABD'yi takip etmişti. Bazı kaynaklara göre, toplamda basılan baz para, 20 Trilyon doları bulmuştu.

Dünya finansal sistemini yüzdürmek için ortaya çıkarılan bu muazzam kaynak, özellikle bono, emlak ve hisse senedi piyasalarına akmıştı. QE operasyonuna, tüm dünyada ciddi faiz indirimleri de eşlik etmişti.

2016 yılından itibaren ABD önce faizleri artırmaya başladı. Bir sonraki adım olarak da 2017 yıl sonunda piyasaya verilen Merkez Bankası parasının geri çekilmesi operasyonu yani quantitative tighting (QT) başlatıldı. Dönemin FED Başkanı Janet Yellen ekim 2017'de yaptığı bir konuşmada, faiz artırımı ve QTnin bir sonraki krizde Merkez Bankasına hareket alanı açmak amacıyla (tekrar faiz indirip para basabilmesi için) yapıldığına işaret etmişti.

Merkez bankaları, genelde kendi devletlerinin çıkardığı borç senetlerini (bono,tahvil) satın alarak piyasaya para veriyorlar. Böylece, devlet bonoları Merkez Bankası bilançosunda birikiyor. Normalde bonoların vadesi geldikçe devlet, Merkez Bankasına borcunu ödüyor ve merkez bankası yeni bono satın alarak tekrar parayı piyasaya geri veriyor. Merkez Bankası para çekmek istediğinde ise vadesi gelen bononun ödemesini devletten alıyor ve bu parayı yok ediyor. Devletten yeni bono almıyor.

PARA YAKMA OPERASYONU 2017'DE BAŞLADI

ABD, 2017 ekim ayında sessiz sedasız yine tarihin en büyük para yakma (QT) operasyonunu başlattı. Bu operasyon, kademeli olarak artacak şekilde tasarlanmıştı. Ekim-kasım-aralık 2017 döneminde piyasadan her ay 10ar milyar dolar çekildi. 2018 ilk çeyreğinde, bu miktar aylık 20 milyar dolara, ikinci çeyrekte aylık 30 milyar dolara, üçüncü çeyrekte ise aylık 40 milyar dolara yükseltildi. Ekim ayında ise piyasadan çekilecek dolar miktarı aylık 50 milyar dolara çıkarılıyor. Bundan sonra FED, yaptığı açıklamada, ABD Borsası çökmediği sürece piyasadan her ay 50 milyar Dolar çekip yok etmeye devam edeceğini belirtmişti. Bu plana göre, 2018 ekim ayına kadar FED, 300 milyar dolar yakmış oldu. Planda bir değişiklik olmadığı takdirde FED'in yakacağı dolar miktarı 2019 sonunda yaklaşık 1 trilyon dolara ulaşacak.

Tarihin en büyük para basma (QE) operasyonu özellikle borsaları desteklemiş rekor üzerine rekor kırmalarını sağlamıştı.Tarihin gördüğü en büyük para yakma (QT) operasyonu ise piyasalarda dalgalanmalara neden oldu.

GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERİN PARA BİRİMLERİNİ ZAYIFLATTI

zerohedge.com sitesinin hesaplamalarına göre 2018'in ilk yarısında dünya borsalarında 10 trilyon dolarlık kayıp yaşandı. Üstelik bu dönem geçen hafta yaşanan büyük kayıpları kapsamıyor. Faiz artışları ve QT'in bir başka negatif etkisi de doları güçlendirmesi ve cari açığı olan Arjantin, Türkiye, Güney Afrika ve Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerin para birimlerini ciddi şekilde zayıflatması oldu.

Para basma operasyonunuda daha önce ABD'yi takip eden dünya merkez bankaları para yakma operasyonuna henüz geçemedi. Ancak, başta Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Japonya Merkez Bankası (BOJ) piyasaya verdikleri para miktarını azaltıyorlar. Böylece, 2019 yılı başında merkez bankalarının dünya piyasalarına verdikleri para negatife dönecek. Yani sadece ABD'den değil; küresel piyasadan para çekilmeye başlanmış olacak.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • KEMAL19 Ekim 2018 16:37

  Çok,güzel,yerinde,aydınlatıcıi,bir,yazı,olmuş,

 • Bay kuş19 Ekim 2018 15:09

  Yazi alintimi yoksa bizden birimi yazmis.tespit cok guzel ve dogru

 • Damat ferit19 Ekim 2018 13:04

  Yazar kim ise eline sağlık...Şimdiye kadar okuduğum en açık ve anlaşılır yazı olmuş...

 • Mustafa Üstün19 Ekim 2018 12:41

  Walla millet dolarla yatıyor dolarla kalkıyor ama süper ülke güçlü ülke Amerika belki kamuflaj edildi yani reklam gibi bir şey.Para basmanın uluslar arası arenada altın olarak karşılığı olması gerekir merkez bankaları bastıkları para kadar rezervlerinde altın bulundurmak zorundadır.Yoksa bu kara para olur.Abd nin bu kadar altını varmıdır yokmudur bilinmez.Yoksa adamlar kağıt mürekkep sonuçta deyip dünyaya dolar mı pompalıyorlar bilinmez.Paranın banknot değeri kağıt ve mürekkep olduğu için değeri sıfırdır , en kaliteli baskı bile olsa , altın karşılığı olmayan para birimi değer olarak sıfırdır.Bir çok ülke dolardan çıkmaya başladı eğer bu hızlanırsa elde var kağıt mürekkep olur.

 • Şimşek19 Ekim 2018 17:07

  Sıkıntı yok hocam ömrümüz Amerikan karşıtlığı ile geçti. Dolar kazanabilenin dolar endişesi olmaz. Amerikanın dahada tüketmesini isterler ki daha çok kazansınlar. 50 yılda oda kadar çipi tırnak kadar küçülten minicik cihazları bile akıllı hale getiren Amerika. Amerikanın doları cennetin yeşili. Avrupa, Japonya, G.Kore vesaire Amerikan İmparatorluğunun parçası. Somalili korsanlar bile dolar istiyor yoksa öldürüyor. Amerika istemezse altın, euro ile ticaret yapamazsın ya ambargo yada savaş. Biri yavaş diğeri çabuk öldürüyor. Dolar zengini ülke vatandaşı vizesiz her yaz Amerikaya tatile gidiyor dolar için hiç endişe etmiyor.