E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAB-Ukrayna Zirvesi Kiev'de yapılacak---

AB-Ukrayna Zirvesi Kiev'de yapılacak

AB-Ukrayna Zirvesi Kiev'de yapılacak
11 Ekim 2021 - 13:58 www.borsagundem.com

Avrupa Birliği-Ukrayna Zirvesi'nin 23'üncüsü Ukrayna'nın başkenti Kiev'de yarın yapılacak.

Son olarak bir yıl önce düzenlenen zirvede AB tarafını AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna'yı ise Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy temsil edecek.

Zirvede Ukrayna'nın AB ile siyasi ortaklığı ve ekonomik entegrasyonunun güçlendirilmesi için yürütülen çalışmalardaki son durum görüşülecek.

Rusya'nın Kırım'ı yasa dışı ilhakı sonrasında AB'nin Ukrayna'nın bağımsızlığı, egemenliği ve toprak bütünlüğüne verdiği desteğin teyit edileceği zirvede, 2017'de yürürlüğe giren AB-Ukrayna Ortaklık Anlaşması ile kapsamlı serbest ticaret bölgesi uygulamalarında elde edilen sonuçlar da masaya yatırılacak.

AB'nin "Kırım yaptırımları" devam ediyor

AB, Ukrayna'ya ait Kırım'ın Rusya tarafından 2014'te ilhakı sonrası Kiev yönetimine siyasi desteğini güçlü şekilde bildirmiş ve Rusya'ya yönelik yaptırım kararı almıştı. AB'nin 2014'te başlayan yaptırımları halen devam ediyor.

AB'nin Ukrayna'ya desteği de sürüyor. 2017'de Ukrayna vatandaşlarına kısa ziyaretler için vize mecburiyetini kaldıran AB, son olarak KOVID-19 salgınının ortaya çıkardığı ekonomik sıkıntılara karşı Ukrayna'ya 1,2 milyon euro mali yardım açıklamıştı.

Ukrayna: Güvenliğimiz, Türkiye gibi gerçek dostlar bağlı

 

Bakan Kuleba: 'İHA'ların Ukrayna'da üretimini konuştuk'

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)