E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Borrell'den Türkiye açıklaması---

AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Borrell'den Türkiye açıklaması

AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Borrell'den Türkiye açıklaması
24 Kasım 2020 - 20:01 www.borsagundem.com

AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Borrell, Türkiye ile ilişkilerin kritik bir noktada olduğunu belirterek, "Doğu Akdeniz'de güvenli ve istikrarlı bir ortam oluşturulması stratejik çıkarımızadır" dedi.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye ile AB'nin iletişimde olması gerektiğini ve ilişkilerin 'kritik bir noktada' olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Doğu Akdeniz'de güvenli ve istikrarlı bir ortam oluşturulması, bölgedeki tüm aktörlerin iş birliği ve karşılıklı çıkara dayanan ikili ve çok taraflı ilişkilerinin geliştirilmesi stratejik çıkarımızadır."

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulunda, AB Yüksek Temsilcisi Borrell'in katılımıyla perşembe günü oylamaya sunulması planlanan 'Türkiye'nin yasa dışı eylemleri sonrasında Maraş'ta artan gerilim ve müzakerelerin yeniden başlamasına duyulan acil ihtiyaç' konulu karar tasarısı hakkında oturum düzenlendi.

Borrell, burada yaptığı konuşmada, Maraş'ın Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararlarında belirtilen statüsüne saygı duyulmasını istediklerini, sahadaki gelişmelerden endişe duyduklarını ifade etti.

Kapalı Maraş'ın bir bölümünün açılması kararından dönülmesini istediklerini hatırlatan Josep Borrell, Maraş ile ilgili son gelişmelerin Kıbrıs sorununun çözümü ve Doğu Akdeniz konusunda diyalog ortamı yaratma çabaları sırasında yaşandığını belirtti.

Borrell, "Bu mesajı Türk muhataplarımıza ilettik. Ben de şahsen bunu Kıbrıslı Türklerin yeni liderine seçimden sonraki telefon görüşmemizde ilettim" diye konuştu.

Kıbrıs sorununun iki toplumlu, iki bölgeli federasyon çerçevesinde BM parametreleri uyarınca kapsamlı çözümü için AB kurumlarının destek vermeye hazır olduğunu yineleyen Josep Borrell, "Bu müzakereleri ve kalıcı çözüm bulunmasını desteklemeye hazırız. Doğu Akdeniz'de güvenli ve istikrarlı bir ortam oluşturulması, bölgedeki tüm aktörlerin iş birliği ve karşılıklı çıkara dayanan ikili ve çok taraflı ilişkilerinin geliştirilmesi stratejik çıkarımızadır" şeklinde konuştu.

Gündemde üst sıralarda

Borrell, Doğu Akdeniz'deki durumun 10-11 Aralık'taki AB Liderler Zirvesi'nde ele alınacağını hatırlatarak, 'BMGK kararlarına uyulmasını sağlamak amacıyla' Maraş konusunun AB'nin gündeminde üst sıralarda tutulacağını söyledi.

'Türkiye ile iletişime devam etmeliyiz'

Josep Borrell, AP milletvekillerinin konuşmalarından sonra söz alarak, "Türkiye karşısında boyun eğilmemesini" isteyen milletvekillerine yanıt verdi.

"Kimsenin boyun eğdiği yok. Türkiye ile iletişim kurmaya devam etmeliyiz" diyen Borrell, aralıktaki zirvede Türkiye-AB ilişkileri hakkında karar verileceğini hatırlattı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell, "Türkiye ile ilişkilerde kritik bir noktadayız" ifadesini kullandı ve AB'nin Kıbrıs Rum kesimi ile Yunanistan'ın yanında olduğunu, Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlamasını desteklediklerini yineledi.

Borrell, Türkiye ile bu amaca ulaşabilmek için diplomatik olarak temaslara devam edeceklerini kaydetti.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (9)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • bambi bam bam25 Kasım 2020 13:08

   bu miami ne tarafta oraya gitmek istiyorum.. yol tarifi verecek yok mu ?

 • büyük feto tehlikesi25 Kasım 2020 12:38

  şu başbelası abd ,Türkiye yi ele geçirme bölme parçalama sevdasından bir türlü vazgeçmiyor. bunun için feto dahil tüm enstrumanlarıyla saldıracak gine.içerde feto gittikçe güçleniyor. deva partisi, gelecek partisi, iyi parti, ak partı,chp hdp de hep feto nun gizli bilinen ağır topları her an harekete geçmeye hazır ve bu defa halkın oyuyla gelecek feto p.çi sanki.. faih altaylı nın programına çıktı iyi parti il başkanı fetocu..

 • RAMO CANCAN24 Kasım 2020 21:57

  Bunlara ödün verdikce bu seferde ülkemizin hepsini isterler bunlara anladıkları dilden aynen rusya gibi yanıt vereceksin.pısırık korkak siyaset uygular isen bunların yapmayacağı karektersizlikler yoktur.bize bir şey yapabileceklerini hiç zannetmiyorum.artık bizden korksunlar.

 • BORSACI 24 Kasım 2020 20:40

  AZDAN AZ ÇOKTAN ÇOK GİDER ANLAYIŞI UYGULANMALI TÜRKİYE ŞAMAR OGLANI DEGİL HER PİSLİGİ YAP SORUN TÜRKİYEDE DE UTANMAZLIGIN DANİSKASI OLDUGUNUZ BİR GERÇEK TÜRKİYEYİ ZIVANDAN ÇIKARAN SİZSİNİZ.YUNANİSTAN KANUN TANIMAZI DESTEKLEN SİZSİNİZ .GEMİ ARAMAK RESMEN HAYDUTLUKDUR SİZİN GİBİ HAYDUTLA GÖRÜŞMENİNDE ARTIK ANLAMI KALMAMIŞDIR SONUÇLARINA KATLAMKTAN BAŞKA ÇARE YOKSA SAVAŞ SON ÇAREDİR KAŞINANI KAŞIRIZ.

 • Erol g.24 Kasım 2020 20:37

  HER KES HER ŞEYE OLDU DA BİTTİ MAAŞALLAH NAZAR DEĞMEZ INSALLAH DEMEZ/DEMIYOR

 • mantık25 Kasım 2020 02:38

  g. erol  

 • 😂24 Kasım 2020 20:30

  Zieeermannnnnn

 • Ulen24 Kasım 2020 20:29

  KAHBE AVRUPALI KOPEKLER AZINIZDAN SALYALAR AKIYO.

 • Baba24 Kasım 2020 20:15

  Siz her boku yiyin Almanyası firansasi gelsin Doğu Akdeniz'de Türkiye'ye posta koysun bizde sessizce boyun bukeliiim oylemmiii Geçti borun pazarı sür kendini nihdeyeeeeeeeee