E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmlak8.9 milyon vatandaş imar barışından yararlandı---

8.9 milyon vatandaş imar barışından yararlandı

8.9 milyon vatandaş imar barışından yararlandı
08 Aralık 2018 - 17:58 www.borsagundem.com

Bir süredir yürürlükte olan imar barışına yoğun ilgi gerçekleşti

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Palandöken Dağı'ndaki bir otelde kentin yerel yöneticileriyle bir araya gelerek, şehrin sorunları, çözüm önerileri ve mevcut projelerle ilgili bilgi aldı.

Toplantının ardından TOKİ tarafından Yıldızkent'te yapımı devam eden konutlarda incelemelerde bulunan Kurum, daha sonra kent merkezindeki Tarihi Üç Kümbetler, Çifte Minareli Medrese ve Erzurum Kalesi'ni gezdi.

Kurum, kale önünde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, kentte yapımı süren ve yapılması planlanan projeler hakkında bilgi verdi.

Bakan Kurum, ülkedeki hava kirliliğine ilişkin soru üzerine şunları söyledi:

"Türkiye genelinde 339 hava izleme istasyonumuz var, internetten de anlık takip edebiliyoruz. Buraya gelirken Erzurum'un hava kirliliğine baktık, seviyesi iyi oranda. Erzurum'da da 5 bölgede hava kirliliğini anlık takip ediyoruz ama kış aylarının gelmesiyle kalitesiz kömür kullanımından kaynaklı bir kirlilik söz konusu ancak bu kömürün kalitesini valimizle konuştuk. İnşallah daha kaliteli bir kömürü veya doğal gazı bu alanlarda kullanarak il merkezi için böyle bir düzenlemeye gidecekler. İnşallah il merkezinde daha kaliteli kömür kullanarak şehir merkezindeki hava kalitesini daha iyi seviyelere çıkaracağız."

Bakan Kurum, imar barışıyla ilgili bir soruya cevap verirken de "Türkiye genelinde şu ana kadar 8 milyon 900 bin vatandaşımız imar barışı sürecine başvurdu. Gelir olarak yaklaşık 7 milyar 511 milyon lira gelir söz konusu. Aralık ayı sonuna kadar başvuru süresi ve ödeme süreci devam ediyor. Erzurum genelinde başvuru sayısı 45 bin adet, 15 milyon lira başvuru bedeli alınmış durumda." dedi.

"İmar barışından yararlanan kişi sayısı 10 milyonu aşacaktır"

İmar barışının bu yıl yapılan yapıları kapsamadığına dikkati çeken Kurum, "İmar barışı 31 Aralık 2017 tarihine kadar yapılmış yapıları içeriyor. Bu noktada belediye başkanlarımızı, valilerimizi uyarıyoruz, bu tarihten sonra yapılan yapıların hiçbir şekilde kayda alınmaması ve imar barışına dahil edilmemesi noktasında takipçi oluyoruz, buna ilişkin bakanlık denetim birimlerimiz de sahada gerekli incelemeleri yapıyor." ifadeleri kullandı.

Bakan Kurum, imar barışına başvuru beklentilerine ilişkin soruya da "Bizim buradaki beklentimiz, 14 milyon vatandaşımızın imar barışından faydalanması. Şu ana kadar imar barışına başvuru sayısı 9 milyona yaklaştı, aralık sonuna kadar devam edecek, inşallah 10 milyon seviyelerine gelip aşacaktır diye düşünüyoruz." yanıtını verdi.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Bireysel başvuru 08 Aralık 2018 21:20

  İmar barışı düzenlemesi yaptınız iyi güzelde .Bireysel başvurulara izin vermiyorsunuz apartman ve koperetif binalarında kaçak oluşta katılmayan bir sürü vatandaş var bunların yüzünden madüriyet yaşayan vatandaşlar bulunuyor hisseli arsalarda müsade edilen bireysel başvuruları toplu konut ve apartmanlarda da istiyoruz .Bir kaç kişinin yüzünden bu kadar kişi madur edilmemeli.Bireysel başvurulara katitifaklı tapulardada izin istiyoruz .

 • Maduredilenler.09 Aralık 2018 12:10

  Apartman daireside imar barışına katılmak isteyen ve istemeyenler arasında gerginlik ve kavgalar oluyor devletin verdiği imar barışından yararlanmak isteyenler istemeyenler yüzünden madur olup yararlanamıyor.Bu nedenden dolayı BİREYSEL başvurulara hisseli tapu sahiplerinede izin verilmelidir.Maduriyetler giderilmeli.

 • fafa08 Aralık 2018 20:40

  Büyük adaletsizlik,seksen milyon insanın hakkı olan trilyonluk arsalara üç beş kuruşla sahip olmak.İstanbul'un en güzel yerine gecekonduyu kondurmuş,iki yüz bin liraya sahip olmuş.4.Levent'te trilyonluk arsalar.Boğaz'ın sırtlarında on dönüm yer çevirmiş eski milletvekili ne verecek dersiniz?

 • Ak Semsettin08 Aralık 2018 19:22

  Fransa bi benzin fiyat artisiyla karisti bizde vergimizi ödüyoruz. Ödemeyenler borcunuzu ahirete bırakmayın sakın. Daha ödenecek çok borcunuz var.

 • fafa08 Aralık 2018 20:43

  Benzin bahane,CİA'nın kışkırtması şahane.Makron ,acemice Trump'ı karşısına aldı,ortalık karıştı.

 • Talip 08 Aralık 2018 20:17

  Bu memleket 'de attığı adımda HARAM yiyen ugursuzlar var kardeş ve bu onların yanına kâr kalır çünkü sistem böyle kurulmuş....

 • KILIÇ08 Aralık 2018 19:22

  YARARLANMAYAN BİN PİŞMAN OLACAK .ÇÜNKÜ EVİN İÇİN BİR KAÇ LİRA  VERGİ ÖDÜYORSUN AMA EVİN DEGERİ KATLANIYOR.