E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmlak7 bin konut inşa edilecek---

7 bin konut inşa edilecek

7 bin konut inşa edilecek
17 Aralık 2018 - 12:23 www.borsagundem.com

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul Havalimanı çalışanları için konut inşa edileceğini söyledi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Kanal İstanbul Projesi ile ilgili "İlk yerleşimi de orada, 3. Havalimanı'nda çalışanlara yapacağımız, ilk etapta yaklaşık 7 bin civarında konut projemiz var. Bunun da inşallah Şubat ayında ihalesini gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu projede zemin artı 4'ü geçmeyecek. Örnek bir proje olacak ve 3. Havalimanında çalışanların erişiminin kolay olduğu bir proje olarak karşımıza çıkacak" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul Projesi kapsamında Türk Hava Yolları (THY) ile Emlak Konut'a ait 3 milyon 600 bin metrekarelik alanda İstanbul Havalimanı çalışanları için ilk etapta 7 bin konut yapılacağını bildirdi.

Kurum, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 24. Taraflar Konferansı'na (COP24) katılmak için gittiği Polonya'nın Katoviçe kentinde gazetecilere Kanal İstanbul Projesi'ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kurum, gazetecilerin Kanal İstanbul Projesi kapsamında offshore finans merkezi adası yapılıp yapılmayacağına ilişkin sorusu üzerine, "Biz, öncelikli olarak, Kanal İstanbul Projesi'ne yoğunlaştık. Kanal İstanbul'un 1/100.000 ölçekli planları hazır, bunları yayımlamadık ama hazır. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız da ihale sürecini yürütüyor. İhaleye esas olmak üzere onlar bize belli noktalar verdiler. Buraların alt ölçekli planları da bitiyor. Yani 5000'lik, 1000'lik planları da çalışılıyor." diye konuştu.

Kanal İstanbul güzergahı içinde yapılacak düzenlemelere ilişkin bilgi veren Kurum, "Buranın master planı yapılırken, bölgesel olarak finans adası, fuar alanı, üniversite alanı, yerleşim alanı gibi bir çok alanlarda çalışmalar da yaptık. Belki bu süreçte önceliğimiz bizim Kanal İstanbul Projesi olduğu için oraya yoğunlaşıyoruz. İleriki süreçte bu çalışmalar daha çok ön plana çıkacak." ifadelerini kullandı.

Proje kapsamında yaklaşık 500 bin kişilik bir nüfus öngörüldüğüne dikkati çeken Kurum, buraya yapacakları konut projelerini aynı zamanda İstanbul'un deprem dönüşümünde rezerv konut olarak kullanmak istediklerini belirtti.

"İlk etapta yaklaşık 7 bin civarında konut projemiz var"

Kurum, bu projelerin Türk kültürüne ve mimarisine uygun, yatay yapılaşmış ve estetik projeler olmasını istediklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Şehir meydanlarının olduğu, meydanların etrafında camiler, yeşil alanlar, sosyal alanların yerleştiği örnek bir proje olsun istiyoruz hatta bunun belki bir kısım örneğini de Türk Hava Yolları (THY) ile Emlak Konut'un beraber 3 milyon 600 bin metrekarelik bir alanı var, orada yapacağız. İnşallah ilk yerleşimi de orada, 3. Havalimanında çalışanlara yapacağımız, ilk etapta yaklaşık 7 bin civarında konut projemiz var. Bunun da inşallah Şubat ayında ihalesini gerçekleştirmeyi planlıyoruz."

Projenin detaylarına ilişkin bilgi veren Bakan Kurum, "Bu projede zemin artı 4'ü geçmeyecek. Örnek bir proje olacak ve 3. Havalimanında çalışanların erişiminin kolay olduğu bir proje olarak karşımıza çıkacak." dedi.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (10)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Cimentos fabrikatos kurumus17 Aralık 2018 21:48

  La hani kriz vardi kurumcuk yinemi insaat he tek isler cimento fabrikasi turkiyede onlarin ozellesme imkani olmadigindan bari islesin onuda kapatmayalim ordanda zarar etmeyelim diye yinemi konut 🎣

 • Bilinçli Yorumcu17 Aralık 2018 18:43

  17 senedir, devletin hazinesindeki paraları ve hazineye ait arsaları kullanarak, her yere konutlar yeni şehirler yapıldı, eğer bu konutların yapımı, hakkını vererek yapıldı ise olası büyük bir deprem için güzel ve iyi bir icraat, ama memleketimin ekonomisi büyüdü destekte aslında insanların borçları büyüdü, her hanede borçlu bir insan var bugün her hangi bir bankaya, bilime de ödenek ayırıp askeri sanayi gibi sivil sanayiye de ödenek ayırıp bir Almanya gibi olmayı becerebilmeliyiz, yoksa vaziyet kötü, çünkü dış devletlere olan toplam borcumuz yarım trilyon dolar seviyesine ulaştı (500 milyar dolar)

 • melih5317 Aralık 2018 16:52

  hurraaaa emlak konut hissesine hucummmm..

 • E:S17 Aralık 2018 16:39

  Ülkenin kalkınması sanayileşme ile olur betonlaşma ile değıl.

 • rene17 Aralık 2018 16:27

  hala betonlaşma derdindeyiz.durmak yok

 • Hasan17 Aralık 2018 15:08

  Atatürk havalimanı, bugünkü kapasitedeki istanbul havaalanından daha küçük değil. Önce metrosunu vb yapsaydınız da sonra açsaydınız. Sabiha Gökçen'de de aynı sorun var, heryere metro yapıldı, havaalanında hala yok.

 • Rizeli17 Aralık 2018 14:53

  Kadıköy Fikirtepe mahallesi ÇADIRKENT oldu Sen neden bahsediyorsun sayın bakan Çözüm üretemeyen bakanlık 7bin konut yapacak Çok komiksiniz

 • Bilinçli Yorumcu17 Aralık 2018 18:45

  E5 otoban tarafına bakan cephe de teknik yapı falan yaptı inşaat, ama binalar boş, ayrıca dediğin gibi iç kesimlerinde halen inşaat var, benim kayın peder oto sanayide dükkan işletiyor, oralar çamur çorak berbat resmen, Allah kurtarsın kardeş, boş ve yarım yamalak yıkılmış evlerin hepsinde tinerciler cirit atıyor

 • 1Borsacı17 Aralık 2018 13:05

  Pilotlar için en uygun bölge Göktürk olabilir. Maslak ve Hasdal'a yakın, 3.Havalimanına da yakın. Metro ile 3 durakda Gayrettepe'ye gidilebilecek. Yeni bir semtin oturması zaman alır ve şehire çok uzak yukarıda bahsedilen yer.

 • Erkan17 Aralık 2018 12:40

  Onların gideceği yerler bellidir havalimanı calısanı heveslenmesin bence