E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasa4 ünlü borsa uzmanından Wall Street’te çöküş uyarısı---

4 ünlü borsa uzmanından Wall Street’te çöküş uyarısı

4 ünlü borsa uzmanından Wall Street’te çöküş uyarısı
12 Şubat 2024 - 14:33 borsagundem.com

S&P 500 Endeksi geçen haftayı 5.000 puanın üzerinde rekorla kapatsa da karamsar yatırımcıların resesyon beklentileri değişmiyor. Insider’ın haberinde Jeremy Grantham ve David Rosenberg gibi ünlü isimlerin öngörülerine yer verildi


BORSAGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD borsalarının gösterge endeksi S&P 500 geçen hafta ilk kez 5.000 puan seviyesini geçti. Güçlü şirket bilançoları, yavaşlayan enflasyon, artan faiz indirimi olasılığı ve resesyon tehditlerinin yavaşlaması endeksin güçlü performansını besleyen başlıca gelişmelerdi.

Ancak bazı ünlü yatırımcılar ve ekonomistler hisse senetlerinin düşeceği ve ABD’yi bir resesyona sokacağı konusunda ikna olmuş durumdalar. Insider’ın haberinde ünlü yatırımcıların ve ekonomistlerin bekledikleri en korkunç senaryolar derleniyor:

1. Jeremy Grantham

Ünlü borsa uzmanı Jeremy Grantham geçtiğimiz günlerde ThinkAdvisor’a verdiği demeçte borsaların zorlu bir yıl geçireceğini öngördü. ABD borsalarında ve diğer ülkelerdeki hisse senetlerinde fiyatların “neredeyse gülünç derecede yüksek” olduğunu söyledi.

Borsa tarihçisi ve fon yöneticisi GMO’nun kurucusu olan Grantham 2022'nin başlarında hisse senetlerini, konut piyasası ve diğer varlıkları kapsayan bir "süper balon" uyarısında bulunmuştu.

Borsa uzmanı şimdiyse yalnızca hisse senetleri değer katlarını küçümsemekle kalmıyor, aynı zamanda tüketici harcamaları ve ekonomik büyüme bocaladıkça şirket kârlarındaki düşüşlerin de piyasaları etkileyeceği konusunda uyarıyor. Grantham, “Ekonomi zayıflayacak. En azından orta seviyede bir resesyon yaşayacağız” ifadelerine yer verdi.

Grantham ayrıca Ukrayna ve Filistin’de şiddetlenen çatışmaların “cehennem kadar korkutucu” bir jeopolitik zemin yarattığını ve varlık fiyatları mevcut seviyelerdeyken bu krizlerin sorun yaratabileceğini söyledi. Borsa uzmanı piyasaları etkileyebilecek negatif gelişmelerin fazlalığını vurguladı.

2. David Rosenberg

Rosenberg Research’ün başkanı ve Merrill Lynch’in eski Kuzey Amerika baş ekonomisti olan David Rosenberg geçen ay LinkedIn profili üzerinden paylaştığı açıklamada, “Rehavet içindeki boğa piyasasında çok az kişinin gördüğü ve çok az kişinin kendisini konumlandırdığı bir resesyon nihayet ortaya çıkacak" uyarısında bulundu.

Ünlü borsa uzmanı 2022’deki borsa çöküşünü de yatırımcıların bir resesyonu fiyatlandırdığında neler olabileceğinin küçük bir özeti olarak tanımladı.

Rosenberg tüketicilerin pandemi tasarruflarını tükettiğini ve kredi kartlarına başvurmaları sayesinde ekonominin geçen yıl bir gerilemeden kurtulduğunu söyledi. Borsa uzmanı pandemi döneminde istihdam sıkıntısı yaşayan şirketlerin işçi çıkarmaktan kaçındığını ve ABD federal hükümetininse ekonomiye sürekli para akıttığını sözlerine ekledi.

Ünlü ekonomist perakendecilerin ve konut inşaatçılarının düşen talebi canlandırmak için promosyonlara ve indirimlere başvurduğuna dikkat çekti. Amerikan hükümetinin ekonomik büyüme ve istihdamı güçlü gösteren agresif harcamalarda bulunduğunu belirten Rosenberg tüm bunların ilerisi için sorun teşkil ettiğini belirtiyor.

3. Jeffrey Gundlach

Tahvil kralı lakabıyla tanınan, DoubleLine Capital’ın milyarder CEO’su Jeffrey Gundlach hisse senetlerinin ve diğer varlıkların adeta ‘alev aldığını’ ve ‘çılgıncasına ralli yaptığını’ söyledi. Ancak Gundlach Amerikalılarınsa her geçen gün kredi kartı borçlarının altında kaldığını ve zor durumdaki ticari gayrimenkul sektörünün giderek daha kötü bir hâl aldığını söyledi.

Gundlach ‘tembel’ ve ‘kayıtsız’ piyasalardan şikayet etti ve mevcut durumu yatırımcıların duyarsızlığı açısından dot-com ve konut balonlarıyla karşılaştırdı.

Tahvil kralı S&P 500'ün bariz bir şekilde aşırı değerlendiğini ve bir noktada geri çekilmesinin muhtemel olduğunu, ancak bu geri çekilmenin çok yakın vadede gerçekleşmesinin zorunlu olmadığını söyledi.

Ters getiri eğrisinin ve önde gelen ekonomik göstergelerdeki düşüş işaretlerinin uzun süreler boyunca görmezden gelinemeyeceğini belirten Gundlach, “Bu yılın ortasına kadar resesyonda olacağımızı düşünüyorum” dedi.

4. Gary Shilling

Merrill Lynch’in ilk baş ekonomisti olan ve kendi 1978 yılında kendi danışmanlık firmasını açmak için yatırım devinden ayrılan ünlü ekonomist Gary Shilling yakın zamanda Insider’a verdiği röportajda hisse senetlerinin “aşırı pahalı ve aşırı çarpık” hale geldiğini söyledi. Shilling cuma günü 5.000 puanın üzerinde kapanan S&P 500 Endeksi’nin %30 düşebileceğini ve 3.500 puanın aşağısını görebileceğini sözlerine ekledi.

Borsalara yönelik bazı isabetli tahminleriyle tanınan ünlü ekonomist endeksin 2020 sonu en düşük seviyelerine geri dönebileceğini belirtiyor. Shilling ters getiri eğrisi, önde gelen ekonomik göstergelerdeki uzun süreli düşüşler ve zayıflayan küçük işletme istihdam verileri gibi “klasik işaretlere” dayanarak bu yıl bir resesyon yaşanacağını öngörüyor.

Tüketicilerin pandemi tasarruflarının tükendiğine ve Amerikalılar için öğrenci kredisi ödemelerinin yeniden başladığına işaret eden Shilling, ekonomilerde yumuşak inişlerin son derece nadir olduğunu da sözlerine ekledi.

Shilling, ayrıca, ABD Merkez Bankası’nın enflasyon sıkı bir şekilde kontrol altına alınana kadar faiz oranlarını düşürmeme kararlılığının olduğunu, şirketlerdeki işgücü istifleme akımı dolayısıyla işten çıkarmaların yavaşladığını ve faiz indirimlerini önlemesi halinde bir resesyonun körüklenebileceğini de söyledi.

Jeremy Siegel: Yatırımcılar küçük ölçekli hisse senetlerine yönelmeli

 

Jeff Bezos 2 milyar dolar değerinde Amazon hissesini sattı

 

Bank of America’ya göre 2024 yılında borsayı yenmenin 3 yolu

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mucise Reis : )12 Şubat 2024 16:45

    ABD borsası çökse bizim borsaya bir şey olmaz ki çünkü başımızda RTE ve BAHCELİ bir dünya lideri olarak varlar.