E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum Raporları4. çeyrekteki kur hareketlerinin BIST 100 şirketlerine olası etkileri---

4. çeyrekteki kur hareketlerinin BIST 100 şirketlerine olası etkileri

4. çeyrekteki kur hareketlerinin BIST 100 şirketlerine olası etkileri
14 Ocak 2020 - 18:19 www.borsagundem.com

Gedik Yatırım, 2019 yılının dördüncü çeyreğinde gerçekleşen kur hareketlerinin BIST 100'de işlem gören şirketlere olası etkilerini analiz etti

2019 yılının dördüncü çeyreğinde (Ekim – Kasım - Aralık) yurt içi piyasalarda güçlü bir seyir izlense ve küresel risk iştahı gücünü korusa da Türk Lirası’nın değer kaybettiği görüldü. Türk Lirası’nda gözlenen değer kayıplarının 2019/4Ç finansallarına olası etkisi çalışmamızda hesaplanmıştır. Değerlendirme şirketlerin 2019/09 dönemi finansal sonuçlarındaki döviz pozisyonlarının korunduğu varsayımı altında yapılmıştır. Bu nedenle 2019 yılının Ekim – Kasım - Aralık dönemi içerisinde döviz pozisyonlarındaki olası değişimler bu hesaplamada yer almamaktadır.

Bir hissenin ya da sektörün cazip olup olmadığı konusunda döviz varlık/yükümlülük pozisyonlarına bakarak bir tercih yapılması tek başına yeterli olmamaktadır. Şirketlerin finansal sonuçlarında yer alan kur etkisi tablosu şirketin yabancı para varlık ve yükümlülüklerine göre hazırlanmaktadır. Hesaplanan olası kur etkisinde esas faaliyet dışı kur gelir/giderleri dikkate alınmaktadır. Şirketin esas faaliyetleri sonucunda oluşabilecek kur gelir/giderleri hesaplamanın içinde yer almamaktadır. Örneğin şirketin Euro üzerinden yükümlülüklerinin bulunması durumunda Euro’daki değer kazançları şirketin finansallarını olumsuz etkileyebilecek ve bu etki finansman gelir/gider dengesi kaleminde görülecektir. Ancak aynı zamanda şirketin satış gelirlerinin Euro ağırlıklı olması bu olumsuz etkiyi ortadan kaldırabilecek ve hatta kur etkisi projeksiyonunda sunulanın aksine şirket kârlılık rakamlarını olumlu etkileyebilecektir. Bu sebeple yalnızca olası kur etkisine göre bir şirkete yatırım kararı verilmemelidir.

Kur Tarafındaki Değişimler

•  30 Eylül 2019 ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında Türk Lirası karşısında Dolar %5,31; Euro %8,34; İngiliz Sterlini %13,49 ve Japon Yeni %4,78 oranında değer kazanmıştır.

• Türk Lirası’nın diğer para birimleri karşısında değişiminin yanında Euro/Dolar, Dolar/Japon Yeni gibi önemli paritelere de bakmak gerekmektedir. 30 Eylül 2019 ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında Euro; Dolar karşısında %2,93 oranında değer kazanırken; Dolar/Japon Yeni paritesi ise %0,55’lik yükseliş göstermiştir. 

• Fonksiyonel para birimi Türk Lirası olan şirketler için olası etki hesaplanırken yukarıda yazılan ve aşağıdaki tabloda gösterilen kur değişimleri dikkate alınmıştır.

•   2019 yılının dördüncü çeyreğinde TL’nin Dolar ve Euro karşısında değer kaybetmesine bağlı olarak Euro ve Dolar yükümlülüğü olan şirketler olumsuz etkilenirken, Euro ve Dolar varlığı olan şirketler olumlu etkilenmektedir.

Gedik Yatırım'ın analizindeki tüm detaylara ve tablolara ulaşmak için tıklayın...

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)