E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündem25-30 yıllık kıdem tazminat bir günde kaybedilebilir uyarısı---

25-30 yıllık kıdem tazminat bir günde kaybedilebilir uyarısı

25-30 yıllık kıdem tazminat bir günde kaybedilebilir uyarısı
25 Ekim 2020 - 13:04 www.borsagundem.com

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen istihdam paketinin yasalaşması halinde milyonlarca çalışanın 25-30 yıllık kıdem tazminatını bir günde kaybedebileceği uyarısı geldi.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na bilgi veren Türk-İş Hukuk Müşaviri Ferhan Tuncel, işçilerin kıdem tazminatını son ücret üzerinden aldıklarını, yasa çıktığında normal çalışmadan kısmi süreli çalışmaya geçmek zorunda kalacak işçilerin maaşı düşeceği için kıdem alacaklarının da otomatik olarak düşeceğini anlattı.

İŞÇİYE TUZAK VAR

Tuncel, yasa teklifinde çalışanların haklarını yok edecek çok sayıda tuzak madde olduğu uyarısında bulundu. Komisyon üyesi milletvekillerine, “Sizleri aydınlatma adına söylüyorum” diyen Ferhat Tuncel, halen tam süreli çalışanların yasa çıktıktan sonra bir teşvikle düşük ücretli kısmi süreli çalışan hâline dönüşeceğini ve bir çok hakkını kaybedeceğini ifade etti. Tuncel, tespit ve uyarılarını şöyle dile getirdi:

Bu düzenlemeyle işi bölüyorsunuz, sigortalılığı bölüyorsunuz. Haftada 48 saat tam süreli çalışan birini düşünün, iş sözleşmesi tasfiye ediliyor. İşini kaybeden işçi çaresiz, mecburen kısmi süreye dönecek. Ya da işçi işveren tarafından kısmi süreli çalışmaya geçmesi için zorlanacak. Böyle bir durumda devletin elinde işçiyi koruyacak bir mekanizma yok. İşçinin gidebileceği bir yer yok. Eğer işçi birikmiş kıdemi ödenmeden, iş sözleşmesi feshedilmeden, kısmi süreli çalışmaya sürüklenirse o zaman kıdem tazminatı alacakları tehlikeye girer. Çünkü kıdem tazminatı son ücret üzerinden alınır. Bu madde tuzaklı bir madde, çok sorunlu bir madde.

KIDEMİN YÜZDE 50'Sİ GİDER

Komisyonda konuşan HDP Milletvekili Zeynel Özen ise “Bu yasa çıktığında 20-25 yıldır çalışan bir işçi işverenin zorlamasıyla kısmi süreli çalışmaya geçirilebilecek. Kıdem tazminatı işçinin son aldığı ücret üzerinden hesaplanıyor. Bu ne demek? 20-25 yıldır çalışan bir işçinin kıdem tazminatının yüzde 50 düşmesi demek. Açık açık bunu söyleyin” dedi.

TERSİNE EYT’LİLER GELİR

Düzenlemeyi eleştiren Hak-İş Genel Sekreter Yardımcısı Erdoğan Serdengeçti kısmi ve esnek çalışanların prim günlerini kolay kolay dolduramadıklarını, bu nedenle emekliliği bir türlü hak edemediklerini anlattı. Yasanın çıkması halinde Türkiye'de yeni bir mağdur kitlenin oluşacağına işaret eden Serdengeçti, “Bu kısmi çalışma teşvik edilebilir, esnek çalışma modelleri geliştirilebilir ama daha sonra tersine EYT dediğimiz, yani yaşı doldurmuş, primini ödememiş çalışan kitleleri ortaya çıkar” uyarısında bulundu.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Cano26 Ekim 2020 01:06

    Vatandaşın iradesine ne oldu halkın iradesine ne oldu arkadaşlar!! Vatandaş böyle bir yasayı istemiyor 25-30yıl çalış bekle ki eline para geçecek işçiden bunu bile kesiyorsunuz yazıklar olsun, bunca kul hakkıyla oynuyorsunuz bravo

  • demir ceyhan25 Ekim 2020 18:36

    Kıdem tazminatıyla beraber bir çok hak elden gidiyor. Bundan sonra işveren heehangi bir koşula bağlı kalmaksızın işten çıkarma yapabilecek. Tazminat alırım diye düşünüyorsanız hiç düşünmeyin.

  • Dede25 Ekim 2020 17:36

    Hakettikkeri sekilde yinetiliyorlar,