E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro Ekonomi22 yılın en agresif faiz artırımı beklentisi---

22 yılın en agresif faiz artırımı beklentisi

22 yılın en agresif faiz artırımı beklentisi
04 Mayıs 2022 - 15:55 www.borsagundem.com

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın 40 yılın zirvesinde seyreden enflasyonla mücadele amacıyla 2000 yılından beri en agresif faiz artırımını yapması bekleniyor.

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 2 gün süren toplantının ardından bu akşam 50 baz puan faiz artırımına gitmesi bekleniyor. Bu, 2000 yılından beri en büyük faiz artışı olacak. Banka 2018’den beri de ikinci kez faiz artırmış olacak.

Bazı kurumlar Haziran ayındaki toplantıda 75 baz puanlık faiz artışını fiyatlıyor.

Bankanın yüksek enflasyonu düşürme konusundaki telaşı, bilanço küçültme planı ve politika dönüşümünün büyüklüğü de 1980’lerdeki Paul Volcker dönemini hatırlatıyor.

Bloomberg Economics ekonomistleri Anna Wong, Yelena Shulyatyeva ve Eliza Winger “Mayıs toplantısında 50 baz puan faiz artışı ve hızla bilanço küçültülmesine dair detaylı bir plan açıklanmasını bekliyoruz. Powell ekonominin önümüzdeki aylarda nasıl etkileneceğini değerlendirmek için gelecekteki faiz artışlarının miktarına dair açıklama yapmaktan kaçınacaktır.” değerlendirmesini yaptı.

Bilanço küçültme planı

Bankanın 8.9 trilyon dolarlık bilançosunu daraltma planını da bu akşam açıklaması bekleniyor. Fed’in 15-16 Mart tarihinde düzenlenen toplantısına ilişkin tutanaklarda aylık 95 milyar dolarlık bilanço daraltmanın uygun olacağı ifade edilmişti. Tutanaklara göre üyeler, Hazine menkul kıymetleri için aylık 60 milyar dolarlık, mortgage destekli menkul kıymetler için 35 milyar dolarlık üst sınırın uygun olduğu konusunda anlaştı.

FOMC bildirisi

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin bildirisinde ‘devam eden faiz artışlarının uygun olduğu’ söyleminin yinelenmesi bekleniyor. Büyümenin yavaşladığı, tüketici harcamalarının ve istihdam artışlarının güçlü olduğu da bildiride ifade edilebilir.

Birçok ekonomist metinde ılımlı değişimler olabileceğini belirtiyor.

Powell basın toplantısında gelecekteki faiz artışının hızı ve büyüklüğü konusunda sorularla karşı karşıya kalabilir. Fed Başkanı daha önceki bir açıklamasında faiz artışlarının verilere bağlı olacağını ve her türlü seçeneğin masada olacağını ifade etmişti.

Powell ayrıca resesyon riskine dair de açıklamalar yapabilir. Goldman Sachs Group ülkenin resesyona girme ihtimalinin yüzde 35 olduğunu, Deutsche Bank ekonomistleri de büyümede keskin düşüş olabileceğini belirtmişti.

Altında Fed etkisi

 

FED küresel finans krizine mi sebep oluyor?

 

Fed’e ilişkin sıkılaşma beklentileri piyasaları baskılamaya devam ediyor

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Mucise Reis ;)04 Mayıs 2022 22:05

  Gelişen piyasalar bilanço daraltılmasını şuan için umursamıyor kısa vade işlemler gözleniyor. unutmamak lazım ki 100 milyar usd kadar global dünya piyasasından şişirilen usd ler yakılacak. Yani helikopter paralar ABd ye çekilmesi için FED adımları olacak. Bu durum ülkeleri ve piyasalarını özel olarak etkileyecek . özel durum yani her ülke farklı etkılenecek.  Şuan globalde piyasalar hareketler. FED adımı sonrası rahatlayan pıyasa ile adımlarda netleşip geleceğe dair temeller yeniden atılıyor. smallbear gerçek ayı deil algısı netleşiyor. 

 • Mucise Reis ;)04 Mayıs 2022 22:00

  FED tebrik ediyorum. Aşağıda öngörüleri yazdım. Açık açık ABD ekonomi programı ve adımlarını biz dahi takip edebiliyor dou karara varıyoruz. ekonomık yatırım ve programlarımızı yapıyoruz. peki ya Türkiye ? sabah başka, akşam başka, öğlen başka. Cuma gecesi kararname, pazartesi boş koltukda açıklamasız 48 saat :D Allaha emanet, yapacağız... ışık saçacağız.. bana inan canım, güven canım... Gerçektende arada dağlar kadar fark var. FED tamamen satın alınanların üzerine adımlar attı. ekstradan Çin endişesi covid kapanışları vede tedarik sorunları bahsedildi. 2 tane daha 50 baz olabilir mesajı verdi yani 75 - 1 vb beklemeyin. endişe etmeyin güvercin algılama oluştu. o bakımdan herkes beklediğini aldı. stres atıldı. FED şuan için istenen süprtiz yapmadı, esktradan yeni söylemler ile stres yaratmadı. şuan dağ yolundan düz ovaya indik. Şuan için stresi attık. trade için hamleleri sertleştirip alım yapıldı ABd borsalarında.  

 • günaydın hayırlı 04 Mayıs 2022 18:30

  Türkiye ayvayı yedi fed faiz arttıracak

 • Yabanci orani az zaten04 Mayıs 2022 19:10

  Turkiyede yabanci oranı tarihin en düşük seviyesine gelmiş zaten. %36 civarinda. Daha ne kadar çıkabilir sanki. Yabanci orani hiç Bu kadar düşmedi benim bildiğim kadarıyla

 • Mucise Reis ;)04 Mayıs 2022 16:17

  Muzice Esen ile FED gecesi :D ...  1- ABD 40 yılın en kötü enflasyonunu yaşıyor. 2 - 22 yıldır ekonomiye müdahale yok FAİZ olarak, ama artık adım atılmalı. 3 - İş gücü piyasası harika, işsiz kimse yok, işçi talepleri sürüyor ABD de. 4 - Rusya-Ukrayna savaşı sürmekte vede GIDA +ENERJİ fiyatları yükselmesi bekleniyor, Enflasyon sürecek 5 - Çin ve Avrupa ekonomileri gıda enerji üretim alanında problem yaşayacak, savaş ve parasal genişlemelerin bedeli. BEKLENTİ: FED  ABD ekonomi büyümesini bozmayacak faiz oranı ile hamle yapmalıdır. Büyüme bozulursa hane halkı geliri ,işsizlik verileri bozulur. FED dünya büyümesinin negatif olmasını da görmeli kararlarında, ABD ekonomik olarak bundan etkilenecektir tabi... ABD büyüme duraksamamalı. Zaten 50 ye piyasa alıştı ve kendini global piyasa düzenledi. Sürpriz açıklamadan kaçınılmalı. Beklenen açıklama yapılmalı ( 50 baz) sonrasında mesaj TUTANAKLARLA gelecek aylar verilmeli, yönlendirilmeli. Özet bu beyler bayanlar... Bol kazançlar...