E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaKripto Paralar2022’de ses getirecek 5 DeFi coin’i---

2022’de ses getirecek 5 DeFi coin’i

2022’de ses getirecek 5 DeFi coin’i
18 Kasım 2021 - 18:16 www.borsagundem.com

Merkeziyetsizleştirilmiş finans (DeFi) sektörünün değeri 168 milyar doları aştı. Varlık alım satımları ise 24 saatlik bir süre içerisinde 10 milyar doları bulabiliyor.

BORSAGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Merkeziyetsizleştirilmiş finans (DeFi) alanı giderek olgunlaşırken, daha fazla kullanıcı da ekosistemde yer almaya başladı. DeFi uygulamalarının kullanıcı sayılarında ve uygulamaların benimsenmesinde geçtiğimiz bir yılda çarpıcı bir yükseliş görüldü. Bu trend 2022 yılında da devam edecek ve alandaki projelerin değeri yükselecek. İşte 2021’in en büyük 5 DeFi coin’i.

5. PancakeSwap (CAKE) – 3.9 milyar dolar

Yatırımcıların favori DeFi coin’lerinden bir tanesi de PancakeSwap. Kripto para şimdi Binance Smart Chain üzerindeki bir numaralı merkeziyetsizleştirilmiş borsa.

PancakeSwap Ethereum blockchain’i üzerinde yer alan Uniswap’ın en büyük rakibi. CAKE Binance blockchain’i üzerinde yer aldığı için Uniswap’a kıyasla temel avantajlarından bir tanesi işlem ücretlerinin oldukça düşük olması. Bir DeFi platformu olarak PancakeSwap kullanıcılarının sisteme para yatırarak faiz benzeri getiri elde etmesine de imkan tanıyor (yield farming). Kullanıcılar PancakeSwap’a likidite sağlayarak token kazanabiliyor.

Bunlar da daha sonra istedikleri kripto paraya çevrilebiliyor. PancakeSwap 2022 yılı için büyük bir potansiyele sahip. Kripto paralar giderek daha yaygın hale gelirken bu tür platformların da kullanıcı sayısı ve işlem hacmi artacak.

4. Fantom (FTM) – 5.51 milyar dolar

Fantom akıllı kontrat platformu Directed Acyclic Graph (DAG) kullanarak oluşturulmuş ilk DeFi projesi. The VRSoldier’ın haberine göre platform kullanıcılarına, sentetik varlıklarda alım, satım, borç verme ya da kredi alma gibi imkanlar tanıyor. Fantom kullanıcıları var olan kripto paralarıyla, para kazanabiliyor. Yöntemler arasında kripto paraları teminat olarak kullanma, kredi verme ya da kredi alma da bulunuyor.

Kullanıcılar hiçbir aşamada fonlarının kontrolünü kaybetmiyor ve bu şekilde de yeni bir merkeziyetsizleştirilmiş yatırım yöntemi ortaya çıkıyor. DeFi alanı büyümeye devam ettiği için Fantom alanda bulunan en güçlü projelerden bir tanesi. Piyasa değeri açısından en büyük altıncı DeFi projesi olan Fantom, 2022’de büyük bir sıçramaya hazır görünüyor.

3. Uniswap (UNI) – 13.5 milyar dolar

Ethereum blockchain’i üzerinde yer alan Uniswap piyasada bulunan en popüler DeFi platformu. Kullanıcılar Uniswap üzerinde likidite sağlayıcı olarak para kazanabiliyorlar. Süreç oldukça basit ve yatırımcıların ‘yield farming’ ile ödül kazanmasına imkan tanıyor. borsagundem.com'un derlediği bilgilere göre PancakeSwap ile benzerlik taşıyan Uniswap’ın farklılaştığı nokta ise Uniswap’ın çeşitli token’ları sunuyor olması. Uniswap’ın yükselen değerinin nedeni ise bu çeşitlilik. Platformun günlük işlem hacmi ise 255 milyon dolar.

2. TERRA (LUNA) – 18.4 milyar dolar

Piyasa değeri açısından en büyük ikinci DeFi projesi olan TERRA, DeFi’nin krallarından biri. Birden fazla stablecoin’e sahip olan blockchain protokolü, DeFi teknolojisini kitlelerle buluşturuyor. TERRA resmi para birimlerinin fiyatını takip eden bir dizi stablecoin piyasaya sürüyor. Fiyattaki volatilite ise LUNA isimli token tarafından düşürülüyor. LUNA ise TERRA’nın yönetim token’ı olarak görev yapıyor. Bu mekanizma kullanıcıların LUNA fiyatına yönelik spekülasyon yapmasına imkan tanırken, ‘yield farming’ ile getiri sağlanabiliyor.

1. Avalanche (AVAX) – 21.3 milyar dolar

Tüm DeFi platformlarının kralı Avalance, sektörde bulunan en hızlı akıllı kontrat platformu olma özelliğini taşıyor. Buna ek olarak AVAX protokolünü güvence altına alan en yüksek doğrulayıcı sayısına sahip. Avalanche sahiplerinin network’ün güvenliğini sağlamak ve ödül kazanmak için token’larını sistemde kullanmaları teşvik ediliyor. Piyasadaki en büyük DeFi projesi olan Avalanche, 2022 için de, uzun vadede de iyi bir seçim olabilir.

2017'den beri satmayan Bitcoin yatırımcıları

 

Ethereum yatırımı için doğru zaman mı?

 

ABD Kongresi'ne kripto patlamasına yanıt ver çağrısı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)