E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasa2022 Çinli şirketlere yaradı---

2022 Çinli şirketlere yaradı

2022 Çinli şirketlere yaradı
08 Şubat 2023 - 13:59 www.borsagundem.com

2022 yılında dünyada 330 yeni şirketin değeri 1 milyar doları aştı. Bu şirketlerden 74'ü Çinli şirketler oldu.

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin, bir milyar dolardan fazla değerde yeni özel şirketlerin beşiği konumuna geldi. 2022 yılında Çin, dünyanın bütününde kurulan bu değerdeki 330 şirketin 74 adedinin yani yüzde 22 kadarının kendi topraklarında kurulmasına tanık oldu. Üstelik de bu, ‘sıfır Kovid’ döneminde ve dolayısıyla yatırımların zayıflama eğiliminde olduğu sorunlu bir ekonomik süreçte gerçekleşti.

Aslında Çin’in teknolojik tablosu ByteDance, Alibaba ve Tencent gibi dev grupların egemen olduğu bir görünüme sahip olsa da daha küçük şirketler de kendi alanlarında devleşerek unicorn sınıfına giriyorlar. Geçtiğimiz yıl içinde dünyada 330 yeni şirket değerinin 1 milyar doları aşmasına tanık oldu. ABD ve Çin, bunların yüzde 77 kadarına sahip oldu.

İlgili sektörde yapılan bir inceleme sonucunda oluşturulan rapora göre Çin, 2021 yılı içinde de yine değerlemede 1 milyar doları aşan 74 tane yeni şirket üretmişti. Buna karşılık aynı yılda ABD’nin bu türden 254 şirketi olmuştu ki, bu da bu ülke için 2022'de bir yıl öncesine kıyasla yüzde 28 oranında bir düşüş ifade ediyor.

Önceki yıllarda Çin’in yeni kurulup birden 1 milyar üstü değere tırmanan şirketleri çoğunlukla geniş kitlelerin interneti alanında çalışan girişimlerdi. Artık bu türden şirketlerin yüzde 70 kadarı şu dört farklı alanda işlev görenler arasında bulunuyor: Temiz teknolojiler, yenilenebilir enerjiler, sağlık ve bakım sektöründe lojistik ve akıllı lojistik. Bunlara ek olarak, biri metaverse, biri de video oyunlarında uzmanlaşmış 10 adet yarı iletken şirketi var.

Şu anda en yüksek değerde ilk on özel şirket arasında beş tane Çin’de kurulmuş şirket bulunuyor. Yukarıda söz konusu edilen raporun yaptığı sıralamaya göre bunlar arasında TikTok’un ana şirketi ByteDance, e-ticaret devi Alibaba, süper uygulama WeChat’in sahibi Tencent, Shein ve JD Technology yer alıyor.

Çinli şirketlerin gözü Afganistan'ın madenlerinde

 

Çinli şirketlere halka arz yasağı

 

Çinli şirketlerin karında rekor artış

 

Çinli şirketler o endeksten çıkıyor

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)