İntıra Bey

İntıra Bey

[email protected]

2020 tahmini fiyat/kazanç oranına göre en ucuz borsa şirketleri

25 Ekim 2019 16:04

BIST’te düşük fiyat/kazanç oranına sahip şirketlere yapılan yatırım uzun vadede endeksin üzerinde kazandırıyor. Aracı kurumların 2020 tahmini fiyat kazanç oranları değerlendirildiğinde banka ve holdingler dip seviyelerde.

Borsa İstanbul’da istatistiksel olarak yapılan çalışmalar BIST’te en düşük F/K oranına sahip portföylere yatırım yapıldığında uzun vadede yüksek getiri elde etmenin mümkün olduğunu gösteriyor.

Finansal oranlar şirketlerin sermayesi, mali yapısı ve karlılığı gibi birçok konuda yatırımcılara fikir veriyor. Aynı sektördeki diğer şirketler ve sektör ortalamaları ile karşılaştırma imkânı sağlıyor. Yatırımcı açısından ise şirkete ait hisse senedinin alınıp alınmayacağı hakkında sinyaller veriyor. Ancak bu bilgi hiçbir zaman kesin bir düzeyde değil. Fiyat/Kazanç oranı da yatırımcılara hisse senetlerinin fiyatları hakkında öngörü sunan bir oran. Fiyat kazanç oranı piyasa değerinin yıllık kara bölünmesi ile bulunuyor.

Aracı kurumların 2020 yılı tahmini kârlılık verilerinden hareketle fiyat/kazanç oranlarını baz alarak yaptığımız analizde 11 borsa şirketi ön plana çıkıyor.

Tahmini fiyat/kazanç oranına göre baktığımız zaman T. Halk Bankası, Vakıflar Bankası, İndeks Bilgisayar, İş Bankası (C), Yapı ve Kredi Bankası, Sabancı Holding, T.S.K.B., Koza Madencilik, Trakya Cam, Soda Sanayii ve Tekfen Holding öne çıkan borsa şirketleri.

Yorumlar

DİĞER YAZILARI

E-bültenimize abone olarak en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.