E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündem2015 haziranında Körfez'de yürürüz---

2015 haziranında Körfez'de yürürüz

2015 haziranında Körfez'de yürürüz
25 Ekim 2014 - 04:08 www.borsagundem.com

Ulaştırma Bakanı Elvan, Körfez Köprüsü inşaatı için 2015 Haziran’da köprüden yürüyerek, 2015 Aralık ayında ise araçlarla geçiş sağlanacağını söyledi

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyol Projesi'nin en önemli geçiş noktası olan Körfez Köprüsü'nün siluetinin 2015 Mayıs ayında ortaya çıkacağını; haziran ayında yürüyecek geçilebileceğini, araç geçişlerinin ise aralık ayında gerçekleşebileceğini söyledi. Elvan demiryolları işletmeciliğinin de serbestleştirileceğini ve rekabete açılacağını açıkladı. Kocaeli'ne gelen Bakan Elvan, Yarımca sahilinde yaptırılmakta olan ve 'Dubai Port' olarak da anılan 99 bin 687 metrekarelik alana yapılacak DP World Yarımca Liman İşletmesi'nde incelemede bulundu. Elvan daha sonra Kocaeli Liman Başkanlığı'na ait olan Deniz Kılavuzluk AŞ'de gerçekleştirilen İzmit Körfezi Kıyı Tesisi İşletmesi ve Sanayicilerle İstişare toplantısına katıldı.

650 MİLYON TL TASARRUF

Elvan toplantı öncesi İstanbul-İzmir yolculuğunu 3.5 saate indirecek olan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyol Projesi'nin en önemli geçiş noktası olan Körfez Köprüsü ile ilgili bilgiler verdi. Elvan, “Köprünün ayakları inşa edilmeye devam ediliyor. 2 aylık süre içinde 252 metre boyundaki ayakların tamamı bitecek. 2015 Şubat ayına kadar ise çelik halatlar gerilecek. Köprünün hizmete girmesiyle yılda 650 milyon TL'lik tasarruf sağlanacak” dedi. Elvan, bir soru üzerine demiryolu işletmelerinin de özelleştirileceğini söyledi. Elvan, "Demiryollarının özelleştirilmesi düzenlemelerimizi tamamladık. Son olarak tarafların görüşlerini alacağız. Akabinde hemen uygulamaya koyacağız. 2015'te demiryolu işletmeciliğini serbestleştireceğiz. THY için 2002 yılında 'aman rekabete açmayın' diyorlardı ama THY, bugün dünyanın en iyi havayolu şirketleri arasında. Benzer gelişmeler demiryolu içinde uygulanacak" dedi.  Elvan, Yüksek Hızlı Tren seferleri ile ilgili bir soruyu da cevaplandırırken, hızlı tren set sayısındaki yetersizlik nedeniyle şu anda sefer sayılarının arttırılmayacağını, bunun ancak birkaç ay sonra mümkün olabileceğini söyledi. Evlan banliyo seferlerinin başlatılması için de çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)