E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaYaşam-Magazin1300 yıllık buz tabakasının içinde 'inanılmaz keşif'---

1300 yıllık buz tabakasının içinde 'inanılmaz keşif'

1300 yıllık buz tabakasının içinde 'inanılmaz keşif'
12 Ekim 2021 - 08:27 www.borsagundem.com

Norveç'te bir buz tabakasının erimesiyle bilim insanları, yaklaşık bin 300 yıldır el değmeden duran tabakanın içinde iyi korunmuş bir çift kayak tahtasını ortaya çıkardı.

Buluntular, tarih öncesi dönemden bugüne kadar gelen en iyi korunmuş kayak tahtası çifti olabilir.

Kayak tahtalarının ilki, 7 yıl önce Norveç'teki Digervarden buz yamacında, arkeolog ekibi Secrets of the Ice (Buzun Sırları) tarafından keşfedilmişti.

Uydu görüntüleri, söz konusu buz tabakasının bu yaz bir kez daha büyük ölçüde geri çekildiğini gösterince ekip, 20 Eylül'de kazı alanına döndü ve kayak tahtasının kayıp çiftini aramaya başladı.

Tahtanın 7 yıl önce bulunduğu alandan sadece 5 metre uzakta ikinci tahta da keşfedildi.

İkinci kayak tahtasını buzdan çıkarmak zor oldu. İlk seferde tahtayı çıkaramayan ekip, havanın daha iyi olduğu bir günü kolladı ve sonunda ikinci kayak tahtası da ortaya çıkarıldı.

Kayak tahtasının uzunluğu 187 santimetre, genişliği ise 17 santimetre ölçüldü. İkinci tahta ilkinden daha uzun ve daha genişti.

Öte yandan benzer malzemelerden yapılmış olmaları ve üzerlerindeki onarım izleri iki tahtanın bir takımın parçası olduğunu gösteriyor. 

Arkeolog ekibinden Lars Pilø, "Yeni bulunan kayak tahtası, ilkinden daha iyi korunmuş" dedi ve ekledi:

''İnanılmaz bir keşif.''

Arkeologlar, şimdi de yaklaşık bin 300 yıl önce Digervarden Dağı'nda bu tahtaların neden terk edildiğini merak ediyor.

Uzmanlara göre kayakçı, kar yağışı nedeniyle aniden seyahatinden vazgeçmiş olsaydı bölgeye döndüğünde tahtaları bulabilmesi için onları muhtemelen dik bırakırdı.

Oysa bu kayak tahtaları düzensiz biçimde bırakılmıştı. Bu da iki olasılığı gündeme getirdi: Ya tahtalar küçük çaplı bir çığla gömülmüştü ya da kayakçı yaralanıp hayatını kaybetmişti.

Araştırmacılar bu soruların cevabından henüz emin değil ama dağ çevresindeki buzu yakından izleyerek inceleme yapacakları belirtiliyor.

Tarihi keşif dünyaya 'son dakika' koduyla geçildi

 

Mısır'da heyecanlandıran keşif!

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)