E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündem103 işadamı hakkında iddianame hazırlandı---

103 işadamı hakkında iddianame hazırlandı

103 işadamı hakkında iddianame hazırlandı
13 Kasım 2016 - 19:23 borsagundem.com

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 37'si tutuklu 103 işadamı hakkında 25 yıla kadar hapis cezası isteniyor

Adana’da, Cumhuriyet savcılığınca 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında FETÖ/PDY  ile bağlantıları olduğu ve örgüte finans sağladıkları iddia edilen iş adamlarıyla  ilgili başlatılan soruşturma tamamlandı. Soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısı 37'si tutuklu 103 sanık  hakkında "FETÖ/PDY terör örgütü üyesi olmak ve terör örgütüne finans sağlamak"  suçlarından iddianame hazırladı.

İddianamede sanıkların, "terör örgütüne üye olmaktan" 15 yıl, "terör  örgütüne finans sağlamak" suçundan da 10 yıl olmak üzere toplam 25 yıl hapis  cezası ile cezalandırılmaları istendi. Bazı iş adamlarının darbe girişimi gecesi terör örgütü ile  bağlantılarının olduğunun ve örgüte finans sağladıklarının anlaşılmaması için  ellerine Türk bayraklarını alıp sokaklara çıktığı, bazılarının ise Ankara’ya  gidip Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde demokrasi nöbeti tuttuğu da belirtildi.  Ayrıca, sanık bir müteahhidin oğlunun ise 15 Temmuz gecesi camideki  imama müdahale edip sala okumasını engellediği de dosyadaki tutanaklar içinde yer  aldı. Sanık iş adamlarının çoğunun örgüt ile bağlantılı derneklere üye  oldukları ve belli zamanlarda sohbet toplantıları yapıp himmet adı altında para  topladıkları da iddianamede vurgulandı. İddianamede, bazı iş adamlarının örgütün yardımıyla kısa sürede  anormal bir şekilde büyümelerine de dikkati çekildi.

Sanık iş adamlarından ayrı olarak da 54 şirketin mal varlıklarına el  konulması için ihtiyati tedbir istenen iddianamede, 42 iş adamı hakkında ise  takipsizlik kararı verildi. İddianame, Adana'da yeni kurulan ve terör suçlarına bakacak olan 11.  Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi. Mahkemece iddianamenin kabul edilmesinin ardından 103 iş adamının  yargılanmasına başlanacak.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)