Ana SayfaYatırımcı KöşesiYonga Mobilya ve Penta Teknoloji sorusu---

Yonga Mobilya ve Penta Teknoloji sorusu

1 / 2
Yonga Mobilya ve Penta Teknoloji sorusu
15 Eylül 2021 - 08:30 www.borsagundem.com

DESTEKTE TUTUNMA ÇABASINDA

SORU - Yonga’daki zararımı çıkarabilecek miyim?

Ahmet Duran

CEVAP - Borsadaki birikimlerin kısa vadeli değil uzun vadeli perspektifle değerlendirilmesi halinde kazanç elde etme ihtimali de güçlenecektir. Kuşkusuz bunun için gelir ve kârlılık noktasında büyüyen firmaların tercih edilmesinin kazanç açısından önemli bir etken olduğu göz ardı etmemek gerekiyor. Aynı zamanda işlem yaparken zamanlamaya da dikkat edilmesinde yarar var. Neticede zirvede ya da zirveye yakın seviyede yapılacak alımlarda bir sonraki çıkış dalgasına kadar beklemek zorunda kalınması düşük ihtimal değildir. Şubat 2015’te borsaya gelen Yonga Mobilya, zaman zaman yukarı yönlü hareketleri olmakla birlikte sonrasında aynı ivmeyle aşağıya kaydığı gözlenmekte. Bu dalgalanma esnasında her defasında ulaşılan zirve biraz daha yukarıda oluşurken düşüşlerde de tabanlar daha yukarıya çıkmakta. Bununla birlikte zirve sonrası gerilemelerin hayli fazla olması tepelerde yakalananlar açısından ciddi bir sorun olarak öne çıkmakta. Son hareket de benzeri bir durum gösteriyor. Hisse, Eylül 2020’de düzeltilmiş verilerle en yüksek 80,82 TL’ye kadar çıkarken yönünü aşağı çevirmesinin ardından dramatik bir düşüş gerçekleştirdi. Son üç ayda ise taban oluşturma çabası öne çıkıyor. Son işlem günü kapanışını 21,16 TL’den gerçekleştirdi. Firmanın fiyatı gibi kârlılığı da dalgalı bir seyir izliyor. Son üç yılda bir yıl artan ertesi yıl azalan kârlılıkla hareket etti. Açıklanan 2021 altı aylık bilançosunda ise önceki yılın aynı dönemine göre kârda artış olması olumlu olarak değerlendirilebilir. Ancak piyasa göstergeleri ile birlikte değerlendirilmediğinde kârın yeterli olmadığı görülüyor. Gerek piyasa defter değeri gerekse fiyat kazanç oranı sektör ortalamalarının üzerinde bulunuyor. Tüm bunlardan ayrı olarak firma geçtiğimiz temmuz ayında açıklamada bulunurken yabancı ortaklık girişiminin bulunmadığını, yurt dışına doğrudan satış çalışmasının ya da kısa sürede PÖİP’ten çıkılması yönlü bir girişiminin olmadığını belirtti.


YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • kaportacı salim usta sanayiden15 Eylül 2021 16:57

    borsa ilk hedef 100 bin sonraki 85 bin .dolar 11 sonra 15  olabilirmi ( yatırım tavsiyesi hiç değildir )yabancı kaçıyor merkez bank müdürü olan şahıs kazteden gelme ilk gün ülke yüzde 35 çökmüştü hala o çöküş devam .şimdi bi şe icad etmiş merkez bank müdürü çekirdek var diyo .dünyada nerden çıkardın diyo böle bi şe dünyada yok bizimki çekirdek diyo çekirdek deyip faiz indircek ondan sonrada olan olcak siz hala borsadan umut bekleyenşlerdenmişsiniz. 

  • ALİ HAYDAR TANRIKULU15 Eylül 2021 10:07

    valla kardeş bende senin gibi tuzağa düştüm inanmıyorsan aç bak oyak çimento karı bir sene önceye göre % 21 000 sonra işfinans % 300 sonra ülker gıda % 200 bizde karları güzel diye eldım ben aldıkca elime verdiler ben aldıkca elime verdiler elimizdeki tüm hisselere yakının tamamını yıldırıp toplamadan asla yükseltmezler.