Ana SayfaŞirket HaberleriGünün önemli şirket haberleri 10/08/2018---

Günün önemli şirket haberleri 10/08/2018

1 / 22
Günün önemli şirket haberleri 10/08/2018
10 Ağustos 2018 - 08:41 www.borsagundem.com

Enerjisa, Rekabet Kurulunun iştiraklerine para cezası ile ilgili olarak bütün yasal haklarını kullanacak.

İstanbul Anadolu Yakası elektrik dağıtım bölgesi, Toroslar elektrik dağıtım bölgesi, Başkent elektrik dağıtım bölgesi rekabet kurulu kararı açıklandı.

Rekabet Kurumu elektrik dağıtım ve elektrik perakende satış şirketleri için sektör genelinde bir inceleme yürüttü.  Bu çerçevede, Aralık 2016’da İstanbul Anadolu Yakası elektrik dağıtım bölgesindeki elektrik dağıtım ve görevli tedarik şirketi ile Toroslar elektrik dağıtım bölgesindeki ve Başkent elektrik dağıtım bölgesindeki görevli tedarik şirketleri hakkında Rekabetin Korunması Hakkında Kanunun 6’ıncı maddesinin ihlal edilip edilmediğini tespit etmek üzere soruşturma başlatılmasına karar verdi. 

Rekabet Kurulu 09.08.2018 tarihinde konuya ilişkin kısa kararını açıklamış olup, İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş., Enerjisa İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Perakende Satış A.Ş., Başkent Elektrik Perakende Satış A.Ş. ve Enerjisa Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş. şirketlerine toplam 143.061.738,12 TL idari para ceza verilmesine karar verdi. Gerekçeli kararın 2018 yılı içerisinde tebliğ edilmesi bekleniyor. 

Enerjisa'dan konu ile ilgili yapılan açtıklamada şöyle denildi:

"Söz konusu ceza, gerekçeli Rekabet Kurulu kararının tebliğinden itibaren 30 gün içerisinde ödenmesi durumunda yüzde 25 oranında indirime tabi olacağından, 2’inci çeyrek finansal sonuçlarında 107.296.303,59 TL tutarında tek seferlik gider olarak yansıtılacaktır ve baz alınan net karımız etkilenmeyecektir. 

Kurul, Enerjisa Enerji A.Ş., Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. hakkında idari para cezası verilmesine gerek olmadığına karar vermiştir.

Söz konusu para cezası ile ilgili olarak iştiraklerimiz nezdinde bütün yasal haklarımız kullanılacak olup, konu ile ilgili gelişmeler özel durumların kamuya açıklanmasına ilişkin düzenlemelere uygun olarak yatırımcılarımız ile paylaşılacaktır."

ETİKETLER :
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)