Ana SayfaYatırımcı KöşesiDeva ve Aksa Enerji sorusu---

Deva ve Aksa Enerji sorusu

1 / 2
Deva ve Aksa Enerji sorusu
12 Temmuz 2019 - 08:22 www.borsagundem.com

KÂRDA İSTİKRARLI BÜYÜME

SORU- Deva hissesi yükselmesine rağmen bilanço karlılığı ve satış cirosuna bakıldığında bu yükseliş zayıf kaldı. Ana sebebi nedir acaba? Hisse hakkında genel bir değerlendirme yapar mısınız?

Tolga Cevikmen

CEVAP-Uzunca bir süre yatay kanal içinde hareket eden Deva, bu yılın ilk ayında piyasadaki genel çıkışa paralel olarak yükseldi. Hisse mayıs ayında güçlü direnç bölgesi olan 5 TL’yi aşarken genele rağmen çıkışını sürdürmeyi başaran ender hisseler arasında yer aldı. Son bir haftada gelen kâr satışlarıyla birlikte bir miktar gerilese de bu hareketi şimdilik düzeltme kapsamında değerlendirmeli. Yükselişin devamı halinde önündeki ilk direnç bölgesi 6 lira olarak öne çıkıyor. Son açıkladığı 2019 üç aylık bilançosuna bakıldığındaysa gelir ve kârını kayda değer oranda artırdığını görebilmekteyiz. Bu anlamıyla olumlu bir gelişme söz konusu olup önemli bir değişim yaşanmaması halinde yıl sonunda da kârdaki artışın gözlenmesi mümkün olabilecektir. Önceki yıllarda da kârını düzenli artıran firma büyümesini sürdürdü. Ancak kârda gerçekleşen büyümeye rağmen fiyat kazanç oranı sektör ortalamasının üzerinde bulunuyor. Son kapanış fiyatına göre f/k oranı 6,65 seviyesinde oluşurken sektör ortalaması 4,60. Hissenin fiyat kazanç oranının sektör ortalamasının üzerinde oluşmasında son yaşanan çıkışa rağmen hisseye yönelik beklentinin devam ettiği şeklinde yorumlanabilir. Beklentinin gücüne bağlı olarak hissenin çıkış ivmesinin koruması için gerekli enerji de sağlanabilecektir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • YUSUF MÜFTÜOĞLU12 Temmuz 2019 09:32

    aksen dikkat edin ucuz ve şirket karda diyip aldık düşdü maliyet düşürdükce kazancılar daha da çok hisse sattılar.bu tür hisse senetlerinden uzak durun derim.eğer ağustos ayında da karlılığı iyi olmaz ve stabil kalır ise artık bu hisse senedinden çıkın derim.

  • ALAATTİN CAMGÖZ12 Temmuz 2019 09:30

    deva bir zamanlar 2 TL lerde sürünür iken 5 TL nin üzerinde daha ne olacak 10 TL mi olacak dikkatli olun derim.