Ana SayfaYatırımcı KöşesiBagfas ve Aksa sorusu---

Bagfas ve Aksa sorusu

1 / 2
Bagfas ve Aksa sorusu
31 Mayıs 2019 - 09:51 www.borsagundem.com

SATIŞA DEĞİL KÂRA BAKMALI

SORU (1) - Yaklaşık iki- üç senedir Bagfas hissesinde zarar içinde bekliyorum. İşin enteresan tarafı kağıt bir türlü yükselmiyor. Yani alınan siparişlere bakıyorsunuz milyon dolarlar. Fakat yine yükselmiyor. Düşme söz konusu olunca direkt düşüyor. Sanki spekülatör birisi almış ve bizlerin çıkmasını bekliyor... Sizden mahkeme süreci ve alınan siparişlere rağmen neden yükselmediği ile ilgili bilgi rica ediyorum.

Engin Özman

CEVAP - Borsada ilgilenilen şirketin hissesini almadan önce mali yapısını incelemekte yarar var. Firmanın sadece sipariş ya da taraf olduğu sözleşmeler değil aynı zamanda kârlı bir yapıya sahip olup olmadığı göz önünde bulundurulmalıdır. Şüphesiz gelir kârın temelidir. Ancak gerçekleştirilen gelir kâra dönüşemiyorsa bunu tek başına yeterli görmek ya da referans olarak değerlendirmek doğru olmayacaktır. Bagfas’a da bu çerçevede bakmak gerekiyor. Şirketin mali yapısı incelendiğinde son üç yılda sürekli zarar ettiğini görmekteyiz. Önceki yıllar, artan finansal giderlerden dolayı şirket zarara dönerken 2018 faaliyet döneminde artan finansal giderlere ilave satışlardaki ciddi düşüş şirketin zararını 2018’de 107,7 milyon TL’ye yükseltti. 2019’un ilk çeyreğinde ise satış gelirinde toparlanma olurken 2016 seviyelerine yaklaştı. Artan satış geliri şirketin dönem sonunda sembolik düzeyde de olsa kâr açıklamasına olanak tanıdı. Ancak bunu yeterli görmek mümkün değil. Şirketin daha güçlü kâr rakamlarına ulaşabilmesi ya da ulaşabileceğine dair sinyaller üretebilmesi gerekiyor. Aksi takdirde mevcut kârlılık yapısıyla hisseye talebin artması zor.

Nisan 2016’da test ettiği en yüksek seviyesi 16,49 TL’nin ardından sürekli gerileyen hisse, şimdilerde 5,45 TL seviyelerinde işlem görüyor. Yılın ilk haftası 4,62 TL’ye kadar gerileyen hisse mevcut seviyelerde tutunmaya çalışıyor. İlk çeyrekte gerçekleşen kâr rakamının yıl içerisinde artabilmesi halinde hissenin yönünü yukarı çevirmesi mümkün olabilecek.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • HALİL TÜRK31 Mayıs 2019 23:49

    valla ben inanmıyorum gerçi tüm gübre hisseleri on yılın dibinde fakat mesala kerevit veya aksen bilançoları  zarardan müthiş sekilde kar geçtiği halde nerede ise sıfırlayacaklar.hani satışa değil kara bakacaktın.ben inanmıyorum.bir hisse senedinin talibi yoksa her şey fasafiso.sonra hisse senedinin yükselmesi için güçlü bir haberlede desteklenmesi gerekmektedir yoksa hisse senetleri asla ve asla yükselmemektedir.