Ana SayfaPİYASAYA BAKIŞ-BoC'un yılın ilk toplantısında faizde 25 baz puan artış yapması bekleniyor [FNC-NEWS]----

PİYASAYA BAKIŞ-BoC'un yılın ilk toplantısında faizde 25 baz puan artış yapması bekleniyor [FNC-NEWS]

25 Ocak 2023 - 07:13 www.borsagundem.com


Kanada Merkez Bankası(BoC), bugün 2023 yılının ilk toplantısını gerçekleştirecek. Analistler, bu toplantıda da faiz artışının devam edeceğini düşünüyorlar.
Piyasaların beklediği gibi 25 baz puan faiz artışı kararı gelirse, BoC üst üste 8'inci kez bu yönde karar vermiş olacak.
BoC, enflasyonu dizginlemek için mücadele ettiğini, faiz artışlarının bu mücadaleyi kazanmak için en iyi yol olduğunu değerlendiriyor.
BoC, 2022 yılının Mart ayında 25 baz puan ile başladığı faiz artırımlarını, 50 ve 75 baz puan ile sürdürdü. Yılın son iki toplantısında ise 50 baz puan artış gerçekleştirdi. Bu 7 toplantıda toplam artış 400 baz puan oldu.
Bütün bu faiz artışları geçen yılın yaz aylarında yüzde 8,0'in üzerine çıkan  ve 40 yılın en yüksek seviyesinde gelen enflasyonun geçen ay ancak yüzde 6,3'e inmesini sağladı. Bu, BoC'un görmek istediği aralığın üst sınırının hala iki katı seviyesinde.
BoC Başkan Yardımcısı Sharon Kozicki, geçen ay Montreal'de iş dünyasına hitap ederken, "Faiz oranlarını hızla yükselttiğimizin ve bunun etkilerinin ekonomiye yansımaya başladığının farkındayız. Yani faizleri ne kadar artıracağımızdan faiz artırıp artırmamaya doğru ilerliyoruz" dedi.
BoC'un kararı bugün TSI 18.00'de açıklanacak. Kararın ardından BoC Başkanı Tiff Macklem ve Kıdemli Başkan Yardımcısı Carolyn Rogers, basın toplantısı ile kararın değerlendirmesini yapacak.

Foreks Haber Merkezi ( [email protected] )
http://www.foreks.com
http://www.metalsmarket.net
https://www.montelnews.com/tr
http://twitter.com/ForeksTurkey