Ana SayfaANALİZ-Günlük Piyasa Bülteni(Kıbrıs İktisat Bankası) [FNC-NEWS]----

ANALİZ-Günlük Piyasa Bülteni(Kıbrıs İktisat Bankası) [FNC-NEWS]

24 Kasım 2022 - 09:35 www.borsagundem.com


FED tutanakları: Fren pedalı nerede?

Dün gece geç saatlerde FED'in bir önceki toplantısına yönelik açıklanan tutanaklar, üyelerin büyük bir çoğunluğunun, faiz artırım hızının yavaşlatılmasına, çok yakın bir zamanda başlanılacağı görüşünde olduklarına işaret etti. Bültenlerimizde son dönemde değindiğimiz üzere, FED söylem itibariyle enflasyon ile savaşında dizginler gevşetmek istemese de, faiz artırımlarında sona doğru emin adımlarla ilerliyoruz.
Bu görüşümüzün arkasında pek çok argüman da bulunuyor. Mesela pandemi döneminde etkili olan tedarik zinciri krizinin ve bunun getirdiği enflasyonist baskılar da hafiflemeye başladı. Nereden mi biliyoruz? Meşhur Baltık Kuru Yük endeksi, kuru yük taşıma (navlun) ile ilgili bedelleri göstermekte olan bir endekstir. Endeks son 1 senede tepeden tam tamına %80 gerileyerek pandemi öncesi seviyelere geri döndü. 
Öte yandan Şangay konteyner endeksinde de benzer gelişmeler görüyoruz. Bu bize ne mi anlatıyor? Tedarik zinciri krizinin yavaş da olsa geride kalmaya başladığını göstererek FED'in de faiz artırım hızını yavaşlatması için önemli bir veri olduğunu düşünüyorum. Öte yandan, ABD'de dün açıklanan makro ekonomik veriler de güçlü bir tablo sunmadı: Büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi PMI endeksi 2 yılı aşkın bir zamanın en düşük seviyesinde sonuçlanırken, işsizlik maaşı başvuruları 3 ayın zirvesine yükseldi. 
Art arda 4 kez 75 baz puan faiz artırımına giden FED'in Aralık toplantısında artırım hızını yavaşlatarak 50 baz puana çekmesine bu sabah (faiz vadeli işlemlerinde) %66 ihtimal tanınıyor. Piyasalar, FED'in frene basma ihtimalinin artmasını -büyük bir coşku göstermese de- olumlu karşıladı.

https://www.iktisatbank.com/hazine-bulteni
 
 

Foreks Haber Merkezi ( [email protected] )
http://www.foreks.com
http://www.metalsmarket.net
https://www.montelnews.com/tr
http://twitter.com/ForeksTurkey
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.