Ana SayfaANALİZ-Günlük Piyasa Bülteni(Kıbrıs İktisat Bankası) [FNC-NEWS]----

ANALİZ-Günlük Piyasa Bülteni(Kıbrıs İktisat Bankası) [FNC-NEWS]

23 Haziran 2022 - 08:46 www.borsagundem.com


Tüketici güveni veri tarihinin en düşüğüne gerilerken, gözler bugün PPK'da
Küresel mali piyasalar, dün de bültenimize dile getirdiğimiz üzere, yüksek enflasyon, daha da sıkılaşmaya doğru ilerleyen merkez bankaları ve buna bağlı olarak artan resesyon kaygılarının gölgesinde bir türlü önlerini görmeyerek mehter takımı misali kararsız bir patikada yürüyor. Salı gününü ciddi mânâda iyimser tamamlayan küresel mali piyasalar, dün kötümser başladıkları günü kötü tamamladı. 
Dün enerji piyasasında yaşanan gelişmeler ön plana çıktı. Hatırlanacağı üzere, Brent petrolde 123 dolar seviyesinden beklediğimiz geri çekilmeye paralel, brent petrolün varil fiyatı dün yaklaşık 7 dolar daha düşüş kaydederek 107,80 seviyesine varan bir geri çekilme kaydetti. Doğalgaz kontratlarında düşüş oranı ise daha sınırlı olurken, teknik bir bakış açısıyla, düşüşün ivme kazanması, 6,55 usd/mmbtu seviyesinde bulunan önemli desteğin kırılması ile gerçekleşeceğini düşünüyoruz.
Petrol ve doğalgaz fiyatlarının gerilemesi, hanehalkı ve elbette devletlerin enerji faturalarını azaltması yani bizler için enflasyon, makro cephede ise cari açığın daralması için iyi bir gelişme. Lâkin, petrole ve doğalgaza olan talebin düşmesinin arkasında yatan ana nedenin ise resesyon korkuları olduğunu düşünüyoruz. Dedim ya, kafalar her yerde karışık! Bu arada, ABD Başkan Biden, akaryakıtta uygulanan verginin geçici olarak kaldırılmasını talep ederken Kongrenin buna karşı çıktığını da not edelim. Biden'dan seçimler yaklaşırken yeni açılımlar bekliyoruz.
Petrol ve doğalgaz fiyatlarının yükselmesi nedeniyle gerileyen borsalar, dün FED başkanı Powell'ın konuşması öncesinde, enerji fiyatlarında yaşanan düşüşe pek de olumlu tepki veremediğini görüyoruz. Yatırımcılar karamsar olunca, piyasa dediğin olgunun da dibinde insan olunca, momentum da ister istemez düşüş yönünde ağır basıyor. Yukarıda da değindiğim üzere, artma eğiliminde olan faizler ve buna bağlı sıkılaşan parasal durumlar ve hâlen daha her yükselişi satış için fırsat gören ve dolara sığınma yönüne giden piyasa oyuncuları, diğer bir taraftan ise savaşı takip etmeye devam ediyor. Özetle, piyasaların pek de tadı tuzu olduğunu söyleyemiyoruz. 

Foreks Haber Merkezi ( [email protected] )
http://www.foreks.com
http://www.metalsmarket.net
https://www.montelnews.com/tr
http://twitter.com/ForeksTurkey
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.