Ana SayfaTBB Bireysel Müşteri Hakem Heyeti'ne 2022 yılının ilk üç aylık döneminde 11.371 başvuru alındı [FNC-NEWS]----

TBB Bireysel Müşteri Hakem Heyeti'ne 2022 yılının ilk üç aylık döneminde 11.371 başvuru alındı [FNC-NEWS]

23 Haziran 2022 - 08:36 www.borsagundem.com


Türkiye Bankalar Birliği(TBB) Bireysel Müşteri Hakem Heyeti'ne 2022 yılının ilk üç aylık döneminde 11.371 başvuru alındı. Başvuru sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 oranında azaldı. 
TBB, ilk çeyrek dönem için "Bireysel Müşteri Hakem Heyeti Faaliyet Raporu"nu açıkladı.
Rapora göre, başvuruların yüzde 58?i banka kartları ve kredi kartları hakkındaki işlemlerle ilgilidir. Sigorta işlemleri hakkındaki başvurular ile tüketici kredileri hakkındaki başvuruların oranı yüzde 13?er payla toplam yüzde 26?dır. Bu konular dışında diğer bankacılık ürün ve hizmetleriyle ilgili konuların payı ise yüzde 16?dır. 
Raporda şu bilgiler verildi:
"Başvuru Konuları
Ücret ve komisyonlara itiraz konulu başvurular toplam başvuruların yüzde71?ini oluşturmaktadır. Bu oranı yüzde 12 ile dolandırıcılık ve harcamaitirazlarına ilişkin başvurular izlemektedir. Üçüncü sırada yüzde 7 ile çeşitli operasyonel uygulamalara ilişkin başvurular yer almaktadır. Kampanya itirazları, kredi talepleri, hesaplara uygulanan blokeler gibi diğer konularlailgili başvuruların payı yüzde ise toplam 10?dur.
Heyet Gündemine Alınma Oranları
Başvuruların yüzde 52?si bilgi ve/veya belge eksikliği ya da Bireysel Müşteri Hakem Heyeti Tebliği?nin ilgili hükümleri gereğince Heyet gündeminealınamamıştır. Heyet gündemine alınan başvuruların oranı ise yüzde 48olarak gerçekleşmiştir. 
Toplam başvuruların yüzde 28?i başvuru sahibi lehine sonuçlandırılmıştır. Heyet gündemine alınan başvuruların müşteri lehine sonuçlanma oranı ise yüzde 59 olmuştur. Bu oran içinde Heyetlerin yanı sıra, bankalar tarafından olumlu sonuçlandırılan başvurular da yer almaktadır. Heyet gündemine alınan başvuruların yüzde 19?u ise henüz Heyetler tarafından karara bağlanmamıştır."

Foreks Haber Merkezi ( [email protected] )
http://www.foreks.com
http://www.metalsmarket.net
https://www.montelnews.com/tr
http://twitter.com/ForeksTurkey