Ana SayfaJapon yenindeki zayıflığın nedeni olarak BOJ'un uzun vadeli tahvil getirilerine uyguladığı sınır gösterildi [FNC-NEWS]----

Japon yenindeki zayıflığın nedeni olarak BOJ'un uzun vadeli tahvil getirilerine uyguladığı sınır gösterildi [FNC-NEWS]

23 Haziran 2022 - 07:58 www.borsagundem.com


Jappn hükümetinin ekonomi komitesinin üyelerinden Yuri Okina, BOJ'un uzun vadeli tahvil getirilerine uyguladığı sınırlamanın Japon yenindeki zayıflığın nedenleri arasında olduğunu öne sürdü. 
Bir dönem BOJ'da da görev yapan Okina, Japon yeninde "negatif sarmala" yol açtığını öne sürdüğü getiri sınırının kaldırılması gerektiğini savundu. 
BOJ, ekonomisi desteklemek için 10 yıl vadeli Japon devlet tahvilinin getirisini yüzde 0,25'te tutuyor. 
Okina yaptığı açıklamada, "Kuroda'nın yüzde 0,25 getiri sınırını savunma ihtiyacına yaptığı vurgu yendeki değer kaybını hızlandırıyor. Yende daha fazla değer kaybından kaçınmak için BOJ'un tahvil getirilerine ilişkin mesajını zayıflatması, para politikasını yönlendirirken yendeki harektetleri daha fazla dikkate alacağını söylemesi gerekli" dedi.
Okina, BOJ'un getiri eğrisi kontrolünde ince ayar yapmasını ve uzun vadeli faizlerin heef civarında daha esnek hareket etmesine izin vermesinin yende daha fazla değer kaybının önüne geçeceğini savundu.

Foreks Haber Merkezi ( [email protected] )
http://www.foreks.com
http://www.metalsmarket.net
https://www.montelnews.com/tr
http://twitter.com/ForeksTurkey