Ana SayfaFed/Barkin: Faiz adımlarının zamanlaması ve hızı enflasyona bağlı olacak [FNC-NEWS]----

Fed/Barkin: Faiz adımlarının zamanlaması ve hızı enflasyona bağlı olacak [FNC-NEWS]

14 Ocak 2022 - 06:48 www.borsagundem.com


Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, yapılacak faiz artırımlarının zamanlaması ve hızının enflasyonun nasıl gelişeceğine bağlı olduğunu, enflasyonun yüksek kalmaya devam etmesi halinde Fed üyelerinin daha "agresif" hareket etme ihtiyacı duyabileceklerini söyledi. 
Virginia Bankalar Birliği ve Virginia Ticaret Odası tarafından organize edilen sanal bir etkinlikte konuşan Barkin, "Enflasyon hedeflenen seviyelere geri geldikçe faiz oranlarını ölçülü bir hızla normalleştirmek daha kolay olacak. Ancak, enflasyonun yüksek ve genele yaygın olmaya devam ettiğini ortamda normalleşmeyi, geçmişte başarılı bir şekilde yaptığımız gibi, daha agresif şekilde yapmamız gerekir" dedi.
Konuşmasında, iş gücü arz yetersizliğinin işletmelerin işçi bulmakta zorlanmalarına yol açtığını da belirten Barkin, demografik trendler ve pandemi ile ilişkili zorluklar nedeniyle kalıcı olabileceğini vurguladı. 
"Bunun kalıcı bir olgu olduğunu düşünüyorum ve "baby boomler"ların emekli olmaları ve göçün yavaşlaması ile bu çok uzun zamandır öngörülen bir durumdu" diye konuşan Barken, iş gücü arzındaki durgunluğun kabullenilmesi gerektiğini savundu.

Foreks Haber Merkezi ( [email protected] )
http://www.foreks.com
http://www.metalsmarket.net
https://www.montelnews.com/tr
http://twitter.com/ForeksTurkey