Ana Sayfaİran nükleer silah yapmaya yaklaşır ise ABD kayıtsız kalmayacak [FNC-NEWS]----

İran nükleer silah yapmaya yaklaşır ise ABD kayıtsız kalmayacak [FNC-NEWS]

25 Kasım 2021 - 08:33 www.borsagundem.com


ABD'nin İran Özel Temsilcisi Rob Malley, İran'ın bir nükleer silaha sahip olmaya çok yaklaşması halinde ABD'nin buna kayıtsız kalmayacağını söyledi.
Bir radyo programında konuşan Malley, "Eğer İran nükleer silaha sahip olmaya çok yaklaşır ise elbette kayıtsız kalmayacağız" dedi.
Malley, İran'ın 2015 nükleer anlaşmasına tam uyuma dönme konusundaki müzakerelerde uzlaşmaya yanaşmaması halinde, ABD'nin diplomatik ve başka çabalar ortaya koyarak İran'ın nükleer amaçlarının önüne geçmeye çalışacağını da vurguladı. 
Malley, "Eğer İran, anlaşmaya uyumu yeniden canlandırmayı seçmez, nükleer programını hızlandırmayı sürdürür ise buna uygun şekilde yanıt vermelidir. Amerika'nın elinde bu seçenekler var" diye konuştu.
Bu arada E3 olarak adlandırılan İngiltere, Almanya ve Fransa, İran'ın ekstra zenginleştirme sonrasında elinde birden fazla nükleer başlık üretmek için yeterli nükleer malzeme bulunduğunu öne sürdüler.
E3 ülkeleri yaptıkları ortak açıklamada, İran'ın nükleer programını 2 yıldan uzun süredir sistemli şekilde ilerletmeinden derin endişe duyduklarını ifade ettiler. Açıklamada, İran'ın nükleer programının şu anda ciddi şekilde daha gelişimiş durumda olduğu blirtildi. 
 

Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
http://www.foreks.com
http://www.metalsmarket.net
https://www.montelnews.com/tr
http://twitter.com/ForeksTurkey