Ana SayfaWeidmann: Almanya'da büyüme beklenenden daha yavaş olacak [FNC-NEWS]----

Weidmann: Almanya'da büyüme beklenenden daha yavaş olacak [FNC-NEWS]

25 Kasım 2021 - 06:25 www.borsagundem.com


Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) başkanı Jens Weidmann, Alman ekonomisinde büyümenin 2022 yılında Banka'nın Haziran ayında yaptığı tahminden ciddi şekilde daha yavaş büyümesinin muhtemel olduğunu söyledi.
ECB'nin enflasyon belirsizliği dikkate alındığında ultra gevşek para politikasına uzun süre takılıp kalmaması gerektiğini belirten Weidmann, Almanya'da enflasyonun yüzde 6'ya yakın bir seviyede tepe yapacağını ve gelecek yılın sonuna ancak yüzde 3'ün altına gelebileceğini de savundu. 
Almanya'da ve Euro Bölgesi'nde enflasyon için tahminlere "yukarı yönlü riskler yön veriyor" diye konuşan Weidmann, buna rağmen ECB'nin Pandemi Acil Alım Programı'nın (PEPP) esnekliğini başka varlık alım programlarına transfer etmesine karşı olduğunu da vurguladı. 
Şirketlerin iş gücü teminindeki sıkıntılardan şikayetlerinin arttığını da belirten Weidmann, bu durumun gelecekte iy gücü piyasasında gerilimleri artırabileceğini, çalışanların ve sendikaların kayda değer şekilde daha yüksek ücretler talep etmelerine yol açabileceğini de ifade etti.

Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
http://www.foreks.com
http://www.metalsmarket.net
https://www.montelnews.com/tr
http://twitter.com/ForeksTurkey