Gizmen Nalbantlı gizmennalbantli@gmail.com Gizmen Nalbantlı

Önce FED Sonra Merkez

26 Temmuz 2017, 08:01 ---

Kurda son günlerde sakin seyir devam ediyor. Ancak bu hafta piyasada volatiliteyi artıracak iki önemli gelişme olacak. Bunlardan ilki bugün açıklanacak FED faiz kararı, diğeri ise yarın TCMB’nin faiz kararı.

Önce FED toplantısından başlayalım. Haziran toplantısında faiz artıran FED, yıl içinde bir faiz artışı daha yapacağını ve bilanço küçültmeye başlayacağını açıklamıştı. Özellikle enflasyonun hesaplama sorunları ve bir kerelik fiyat değişimlerinden kaynaklandığı için geçici olacağını düşünen üyeler, yüzde 2 hedefine ulaşacaklarına inanıyorlar. Özellikle istihdam tarafındaki iyileşme burada ön plana çıkıyor.

Yukarıda yazdığım FED bu yıl bir faiz artışı yapacak sözüne piyasa henüz inanmış değil. Aralık ayı toplantısında faiz artırımı ihtimalleri %50’nin altında. FED yetkilileri ise bu durumdan pek memnun değil. Piyasayı hazırlamak adına faiz artışı konusunda biraz şahin bir açıklama olabilir.

Bilanço küçültmenin ilk adımlarının Eylül’de başlayacağını düşünüyorum. Bunu göre bir önceki tutanaklarda gördüğümüz bilanço küçültme “Bu yıl” başlayacak ifadesinin “yakında” ile değiştirileceğini düşünüyorum.

Gelelim TCMB tarafına. Son dönemde kur ve enflasyondaki geri çekilme Merkez Bankasının elini biraz olsun rahatlattı. Mevcut enflasyon seviyesinin yüksek olması ve Eylül ayında yeniden yükselebileceği beklentisine paralel olarak Merkez Bankası faizleri sabit tutacaktır.

Geçtiğimiz hafta Avrupa Merkez Bankasının açıklamaları sonrası FED’in bilanço küçültme konusunda net ifadeler kullanması, TCMB’nin likidite koşullarını gözden geçirmesine neden olabileceğini düşünüyorum.

Ben bu toplantıdan çok Temmuz ayında enflasyonda görülecek düşüş sonrası TCMB’nin  fonlama maliyeti ile enflasyon arasında TL lehine açılan makasın devam edip etmeyeceğini izleyeceğim.

Gelelim fiyatlara;

Kur tarafında 200 günlük ortalama olan 3.5520 seviyesinin üzerindeyiz. Yukarıda yükseliş 3.5875 ve 3.62’ye kadar devam edebilir. Kur tarafında asıl yükseliş 3.62-3.64 bölgesinin geçilmesi ile başlayacaktır. 3.50-3.51 bölgesi ise geri çekilmelerde önemli destek olarak karışımıza çıkıyor.

Diğer takip ettiğim taraf ise faizler. Gösterge tahvil faizleri kritik bölge olan 11.60 civarında dolanmaya devam ediyor. 11.60 bölgesinin geçilmesi durumunda faizlerde sert bir yükselişin olabileceğini düşünüyorum.

ETİKETLER :
YORUMLAR (11)