E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaEmlakYetki belgesi olmayan emlakçıya ruhsat yok---

Yetki belgesi olmayan emlakçıya ruhsat yok

Yetki belgesi olmayan emlakçıya ruhsat yok
01 Eylül 2018 - 12:08 www.borsagundem.com

Emlak sektörüne yönelik düzenleme uyarınca 5 Eylül'den itibaren yetki belgesi olmayan emlak işletmeleri ruhsat alamayacak.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, 5 Haziran'da yayımlanan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik ile emlak sektöründe faaliyet gösterecek işletmelerin taşıması gereken şartlar belirlendi.

Düzenlemeyle, yönetmeliğin yayım tarihinden itibaren 3 ay sonra emlak işletmelerinin taşınmaz ticaretiyle iştigal edebilmesi için yetki belgesi alması hükmü getirilmişti. Buna göre, 5 Eylül'den itibaren, işletmenin yetki belgesine sahip olup olmadığı işyeri açma ve çalışma ruhsatı verilmeden önce yetkili idareler tarafından kontrol edilecek. Yetki belgesi olmayan işletmelere ruhsat verilmeyecek.

İşletmeler, yetki belgesi için gereken belgelerle birlikte Ticaret Bakanlığı il müdürlüklerine başvuracak. Yetki belgesi, işletmenin bulunduğu yerdeki il müdürlüğü tarafından, oluşturulacak bilgi sistemi üzerinden verilip, yenilenip, iptal edilecek. Geçerlilik süresi 5 yıl olan yetki belgesi, işletmenin herkes tarafından kolaylıkla görülebilen bir yerine asılacak.

"Kaçak çalışan emlakçılar önlensin"

Türkiye Tüm emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Başkanı Hacı Ali Taylan da konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, il müdürlüklerinin yetki belgesi vermek için gereken altyapıyı hazırlaması ve bilgi sistemini kurması gerektiğini belirtti. Emlak işletmeleri için 5 Eylül'den itibaren yetki belgesi zorunluluğunun başladığını aktaran Taylan, yetki belgesi almak için de 30 metrekarelik işletmeye sahip olma, meslek odası kaydı, vergi mükellefi olma ve eğitim gibi şartlar getirildiğini ifade etti. Taylan, mevcut emlak işletmelerinin ise metrekare ve eğitim gibi bazı şartlardan muaf tutulduğunu anımsattı.

Kendilerinin de her önüne gelenin emlakçı olmamasını istediklerine işaret eden Taylan, "Mevcut emlakçılara çeki düzen getirilirken, temel sıkıntı olan bu işi kaçak yapanlara çözüm getirilmiyor. Apartman görevlisi, site yöneticisi, bakkal ve manav da bu işi yapıyor. Her lokanta camında satılık ve kiralık ilanları var. Bunlarla ilgili bir düzenleme ve cezai müeyyide getirilmiyor. Odaya kayıtlı yasal işlerini yapanların işini zorlaştırırken, kaçak çalışanın 'ayakçı' tabir edilenlerin de önüne geçilmeli." değerlendirmesinde bulundu.

Taylan, ilgili yönetmelikteki bazı hükümlerin değiştirilmesi için bakanlığa başvurduklarını da aktarırken, sadece emlak danışmanlığına ait NACE koduyla kayıtlı işletmelerin bu işi yapmasının sağlanması gerektiğini söyledi.

Her meslek kolundan kaydı olanların yetki belgesi alabileceğine dikkati çeken Taylan, bu durumun da emlak danışmanlarının sayısını artıracağına ve haksız rekabet yaratacağına işaret etti.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (9)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • mtu02 Eylül 2018 02:32

  ulan üstünüze pıçtıktan sonra mı aklınıza geliyor

 • kerim01 Eylül 2018 18:26

  Muteahit emlakci iyi para yaptilar dovizi istiflediler yeni soyguna hazirlar beyaz yakali soygunu

 • erol g.01 Eylül 2018 18:25

  Emlakçılar emlak komisyonunu kiracıdan aldıkları halde kira sözleşmesi kiracının aleyhine olacak şekilde düzenlemeye çalışıyorlar neden ? KİRACI EN KISA ZAMANDA KİRALADIĞI KONUTU TERK ETSİN Kİ EMLAKÇI AYNI KONUTU TEKRAR TEKRAR KİRAYA VEREREK DEFALARCA FARKLI KİRACILARDAN EMLAK KOMİSYONU ALMAK İÇİN bundan sonra kiracılar kiranın yarısından fazla emlakçıya komisyon ödemesin komisyonun yarısını kiraya veren ödesin

 • erol g.01 Eylül 2018 14:42

  KANUNDA YAZMASA DAHİ MAKTU SÖZLEŞMEYE EMLAKÇI KOMİSYONUNUN KİRACI TARAFINDAN ÖDENECEĞİ YAZILARAK BİR KİRA TUTARINDAKİ EMLAKÇI KOMİSYONU KİRACIYA ÖDETİLİYOR ABD DE KİRACI/MÜLK SATIN ALAN EMLAKÇIYA KOMİSYON ÖDEMEZLER bu haksız hukuksuz kanunsuz uygulamaya son verilmelidir kiracı konut satın alan hiçbir şekilde emlakçıya komisyon masraf ödememelidir/ödetilmemelidir

 • Bika01 Eylül 2018 20:31

  Türkiye'de uygulama farklı, sahibinden satılık diye cama yazsan ya da İnternet sitelerinden satışa kalksan da bölge emlakçısı kendini müşteri gibi tanıtıp bilgi alıp kendi portföyüne koyup müşteri getiriyor. Emlakçılar alacakları komisyonun büyüklüğüne göre müşterilerini yönlendiriyor. Satış gerçekleşmesi için satıcı fiyat düştüğünden düşülen miktar emlakçıya komisyon olarak gidiyor ve dolayısıyla komisyon satıcının cebinden gidiyor.

 • Jh01 Eylül 2018 14:13

  İnternettr nir dürü emlakcı var.yetkı belgesi olmayan ilan yapmasın

 • Bika01 Eylül 2018 14:13

  Emlakçıların komisyonları yüksek, satılan gayrimenkulun değeri yükseldikçe aldıkları komisyon oranları da düşmeli.

 • AD01 Eylül 2018 12:24

  YETKİ BELGESİ NEKİ, BENİN BULUNDUĞUM YERDE 1RESMİ EMLAKÇI,23 AYAKÇI DİYE TABİR EDİLEN EMLAKÇI VAR. RESMİ EMLAKÇIN KOMİSYONU %3 AYAKÇILAR 40 BİN TL YE YER SATIP 20 BİNDE KOMİSYON ALIYORLAR.BUNLARA ÇÖZÜM BULUNMALI, YETKİ BELGESİ SORUNU ÇÖZMEZ.

 • İhlas finans a kayyum01 Eylül 2018 12:23

  İnternet denen bi şey var kıyaslıyorsun alıyorsun ..bi de millet aracıyla mı uğraşsın..aracılık yapan simsarlarıda herkes biliyor