E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPiyasaTarihin en büyük halka arzı geliyor! 2 trilyon dolar...----

Tarihin en büyük halka arzı geliyor! 2 trilyon dolar...

Tarihin en büyük halka arzı geliyor! 2 trilyon dolar...
14 Temmuz 2017 - 12:58 www.borsagundem.com

Tamamı Suudi Arabistan devleti tarafından kontrol edilen petrol şirketi Saudi Aramco, yüzde 5 hissesini halka arz etmeyi planlıyor.

Suudi Arabistan'ın devlet kontrolündeki petrol ve doğal gaz şirketi Saudi Aramco, tarihin en büyük halka arzına hazırlanıyor. Londra ve New York borsaları Saudi Aramco'yu kapmak için savaşıyor.

Habertürk'ten Alper Öcal'ın haberine göre, Saudi Aramco'nun yüzde 5 hissesi için 2 trilyon dolarlık halka arzı, uzmanlara göre tarihin en büyüğü olacak. İngilizler, halka arzın Londra Menkul Kıymetler Borsası (LSE) bünyesinde gerçekleşmesi için yoğun çaba sarfediyor. Düzenleyicilerle birlikte hazırlanan ve dün sunulan teklifte kamu şirketlerinin borsaya kote olmasını kolaylaştıracak adımlar var.

Britanya Finansal Denetim Otoritesi (FCA) doğrudan isim vermese de, yürürlüğe girmesi muhtemel yeni düzenlemeler, Orta Doğulu enerji devi için hazırlanmış izlenimi verdiğini söylüyor.

İNGİLİZLER PİYASA KURALLARINI DEĞİŞTİRECEK

Zira FCA, borsa kayıtlarında devletler tarafından yönetilen firmalar için yeni kategori oluşturulmasını teklif etti. Yani kamu şirketleriyle onları kontrol eden iktidar güçleri ya da hanedanlar arasındaki işlemler diğer paydaşların onayına tâbi olmayacak.

FCA başkanı Dr. Andrew Bailey, "İktidar güçleri özel sektör kişi ya da şirketlerinden hem motivasyonları hem de doğaları itibarıyla farklı. Yatırımcılar uzun zamandır bunun farkında ve sermaye piyasaları bu tür ülkelerden gelen diğer yatırımcılarla olan ilişkilere iyi ayak uydurdu." dedi.

FCA, daha detaylı bir teklif sunmadan önce ilgililerden geri bildirim istedi.

SAUDİ ARAMCO NEDEN BU KADAR DEĞERLİ?

Suudi Arabistan firması geçen yılın verilerine göre günde 10 milyon varilin üzerinde petrol üretiyor ve bu dünyadaki herhangi bir şirketin ürettiğinden çok daha fazla. Geniş ölçekli ve modern petrol rafinerileri de olan Saudi Aramco'nun, aynı zamanda petrol rezervlerinin dünyadaki toplam rezervlerinin 6'da 1'ine sahip olduğu belirtiliyor.

Halka arzın arkasındaki bir numaralı otorite olan Veliaht Prens Muhammed bin Salman, halka arz ile şirkete 2 trilyon dolar değer biçileceğinde iddialı. Kimi analistler temkinli görünse de trilyon doları aşması beklenen halka arz tarihin en büyüğü.

Halka arzın değerini belirleyecek faktörler arasında ise son dönemlerde en düşük seviyeleri gören petrol fiyatları, tâbi olunan vergi oranları gibi faktörler belirliyor. Suudi Arabistan, mart ayında Saudi Aramco için vergi oranını yüzde 85'ten yüzde 50'ye düşürmüştü.

2018 yılında gerçekleşmesi beklenen halka arz için New York en büyük pazar olsa da uzmanlar Saudi Aramco'nun ABD'yi tercih etmesi durumunda hukuki anlamda zorlanabileceğine dikkat çekiyor.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Ckync14 Temmuz 2017 21:19

    Alabilir miyiz. 300 dolardan açarız. Yıl sonunda 1 dolara spekten aliriz. Hakettiği yere getiririz

  • Gozgoz14 Temmuz 2017 20:31

    2 trilyon dolar palavra... Tum analistler aramco'nun degerini 800 milyar dolar olarak olcuyolar ve bu fiyattan gidecek muhtemelen... Sirket suudi arabistanin tum petrol yataklarinin sahibi ki bu rezerv 260 milyar varil civarinda.

  • Emekci14 Temmuz 2017 15:37

    Aaa niye bist te halka arz etmemisler? Istanbul finans merkezi degil miydi