E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıRusya döviz kurlarını gizlemek istiyor---

Rusya döviz kurlarını gizlemek istiyor

Rusya döviz kurlarını gizlemek istiyor
06 Aralık 2018 - 08:48 www.borsagundem.com

Rusya’da bankaların ve bağlı döviz büfelerinin, döviz alış-satış kurlarını gösteren tabelaları sokağa ya da dışarıdan görülecek şekilde asmaları yasaklanıyor

Parlamento, konuyla ilgili daha önce sunulan yasa tasarısını nihai olarak onayladı. 

Rossiyskaya Gazeta’nın haberine göre, yasağın yürürlüğe girmesiyle, döviz kur tabloları yalnızca bankaların ve döviz büfelerinin içinde yer alabilecek. Yasak binaların pencereleri ve vitrinleri için geçerli olmayacak. 

Faal bankalarla anlaşarak, belirli bir komisyon karşılığında tabelalarını kullanma yetkisi alan ve "banka kasası" adı altında yasa dışı döviz faaliyeti yürüten döviz bürolarının faaliyetlerinin bu şekilde engellenmesinin amaçlandığı belirtiliyor. Sokağa asılan tabelada duyurulan kur ile içeride uygulanan kur arasında genelde önemli fark uygulayan bu tür "korsan" işletmelerden şikayetler artıyordu. Sık sık sokakta yüksek alış kuru ilan edilirken, işlem sırasında daha düşük kur kullanılıyor, müşterinin şikayeti karşısında "yüksek kur sadece yüksek belli miktarda dnmviz bozduranlar için" denilerek dolandırıcılık yapılıyordu.  

Yeni yasakla birlikte yasa dışı döviz bürolarının reklam yapmalarıın da önüne geçilmesi hedefleniyor.(Turkrus)

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)