E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıPetrol fiyatları ABD’deki güçlü üretim artışı ile baskı altında----

Petrol fiyatları ABD’deki güçlü üretim artışı ile baskı altında

Petrol fiyatları ABD’deki güçlü üretim artışı ile baskı altında
20 Nisan 2017 - 14:35 www.borsagundem.com

Alan Yatırım petrol analizinde bulundu

OPEC üretim kesintisi petrolün yükselişi için yeterli olamıyor…

2016 yılı Kasım ayında gerçekleştirilen toplantı OPEC’in 2008 yılından bu yana ilk defa petrol üretiminin sınırlandırılması konusunda anlaşmaya varmasının ardından brent petrol fiyatı yaklaşık %13 oranında yükseliş kaydetmiş olup 50$ seviyesinde denge bulmuştur.

22 Nisan 2017 ve 25 Mayıs 2017 tarihlerinde gerçekleşecek olan OPEC toplantılarına dair üretim kesintisinin devamına yönelik beklentiler gündemde yer alsa da, üretim kesintisine rağmen ABD’nin petrol üretiminde görülen artış petrol fiyatının yükselişine engel olan etmenlerin başında gelmektedir. Hatırlanacağı üzere 2008 krizi sonrası toparlanma sürecine giren dünya ekonomisine paralel ortalama olarak 100 US$ seviyesi üzerine yerleşen petrol, dünya enerji talebinde petrolün kilit bir role sahip olması ve birçok ülkenin kendisine bağımlı olması nedeniyle ülkeleri yeni teknolojiler eşliğinde petrol arama ve çıkarma faaliyetlerine sürüklemişti. Söz konusu süreçte ABD, kuzeyinde yeni petrol kaynakları arayışları ve kaya gazı gibi farklı alternatifler ile Suudi Arabistan’ın en önemli rakibi haline gelmiştir. Ortaya çıkan rekabet ortamı ile kızışan fiyat savaşları ve arz fazlası 2014 yılında petrol fiyatlarında düşüş trendini oluşturmuştu.

Grafik 1: ABD Petrol Üretimi ve Brent Petrol Fiyatı (Aylık) (2007-2017)

Grafik 2: ABD’nin petrol ithalatı (2012-2016)


Grafik 3: OPEC’in günlük petrol üretimi (2007-2017)

Talep tarafındaki gelişmelere bakıldığında, dünya genelinde enerji tüketiminde dünya genelinde ilk sıralarda yer alan Avrupa ve Japonya ekonomilerinde bir süredir görülen durgunluk, ABD’den sonra dünyanın ikinci büyük petrol tüketicisi olan Çin ekonomisinde görülen yavaşlama da küresel petrol talebindeki artışın ivme kaybetmesine yol açmıştır.

ABD tarafında özellikle son 1 yıldır üretimde canlılığın artarak devam etmesi, OPEC’in üretim kesintisine rağmen petrol fiyatında arz fazlası unsurunun etkisiyle zayıf seyre neden olmaktadır. 2016 yılı Kasım ayında gerçekleştirilen toplantı öncesinde dünya günlük petrol üretiminin %37,8’ini sağlarken, günümüzde söz konusu oran %35,6’ya gerilemiştir.


Grafik 4: ABD Sondaj Kule Sayısı ve Brent Petrol Fiyatı (2000-2017)

Grafik 5: ABD Petrol Üretimi, Petrol Stokları ve Brent Petrol Fiyatı

Eda Önder Öztürk - Alan Menkul Değerler

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)