E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemParayı böyle aklamışlar----

Parayı böyle aklamışlar

Parayı böyle aklamışlar
20 Aralık 2013 - 04:18 www.borsagundem.com

Rüşvet yolsuzluk operasyonuyla ilgili savcılık iddianamesinde Reza Zerrab Grubu'na ait kara para aklama yöntemi anlatıldı

17 Aralık Salı sabahı başlayan operasyonla ilgili Savcılık iddialarında, Reza Zarrab Grubu’nun kara para aklama yöntemlerini şemalarla ortaya koydu.

Grubun ilk başta Rusya odaklı bir sistemle kara para akladığını ileri süren savcılık, bu yönetimin deşifre edilmesinin üzerine Halkbank üzerinden yeni bir kara para aklama yöntemi geliştirildiğini belirledi.

RUSYA ODAKLI ESKİ SİSTEM

Savcılık, Rusya odaklı ilk sistemde, Rusya’daki bankaların sıcak para ihtiyacını karşılama odaklı komisyonculuk yapıldığını ve geliştirilen bu sistemle resmi belgede sahtecilik, gümrük ve vergi kanuna muhalefet edildiğini tesbit etti. Şahısların bu sistemle yapmış olduğu usulsüzlüklerin, MASAK ve Vergi Dairesi Müfettişleri tarafından incelendiği bilgisine ulaşıldığı belirtildi.

1- Şüpheliler, 2003’ten itibaren Adem Gelgeç Ertuğrul Bozdoğan ve Vidadi Badalov isimli şahıslar üzerine kurulan 10 farklı paravan firma adına banka hesapları açtırdı.

2- Bu banka hesaplarına, sistemli ve sürekli şekilde gerçekte olmadığı halde bir ihracat faaliyeti gibi sahte evrak düzenlenerek yurtdışından yüklü miktarda döviz havalesi yapıldı.

3- Bu kapsamda gümrük beyannamesi ve fatura düzenleyerek ilgili bankalardan döviz satım belgeleri temin edip havaleyi fiziki olarak çektiler.

4- Bu paralar kuryeler aracılığıyla Atatürk Havalimanı’ndan fiziki olarak Rusya’ya gönderildi.

5- Bu rakam günde 1 ile 10 milyon dolar arasında değişti.

6- Şüpheliler bu işlemlerden yüzde 0,3-0,4 oranında komisyon aldı.

HALKBANK ODAKLI YENİ SİSTEM

Savcılık, eski yöntemleri deşifre edilince zor durumda kalan grubun, Halkbank üzerinden yeni bir yöntem geliştirdiğini tesbit etti. Zarrab’ın milyarlarca dolarlık şüpheli işlem yaparken Halkbank’ı kullanmak için önemli bir siyasi ve Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan ile ilişki geliştirildiğini iddia etti. Bu nedenle Zarrab’ın söz konusu  siyasiye 103 milyon TL, Süleyman Aslan’a 16 milyon TL rüşvet verdiği ileri  sürüldü. İran’a uygulanan ambargoyu   delmek amacıyla geliştirdikleri bu yeni sistemle, ‘müşteri’ diye tabir edilen İranlı şahısların İran bankalarında bulunan paralarını yurtdışına çıkarttıkları ve akabinde tekrar İran’a altın olarak soktukları belirlendi.

1- Şüpheliler Çin’de paravan firma kurdular.

2- Bu firmalar adına Türkiye’de açtıkları banka hesaplarına, İran’daki bankalardan ihracat ödemesiymiş gibi havale yaptılar ve bu işlemler için sahte evrak düzenlediler.

3- Çin’den gelen paraları bekletmeden Türkiye’de kurdukları paravan veya gerçek firmaların hesabına ihracat ödemesi olarak aktardılar.

4- İran’a göndermek üzere altına dönüştürecekleri paralarla ilgili gerçek firmaların Halk Bankası’ndaki hesaplarını kullandılar.

5- Döviz olarak fiziken iran’a çıkartılacak paralar ile ilgili diğer bankaları kullandılar.

6- Toplanan külçe altın ve nakit paraları kuryeler aracılığıyla havalimanından İran’a veya İran’a göndermek üzere Dubai’ye yolladılar.

7- Halkbank’ı kullandıkları işlemlerde de gerçekte olmayan ihracat belgeleri kullanıldı.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • metin20 Aralık 2013 13:28

  ZEKALI ADAMLAR YETKİLİLER UYUMASAYDI UYANIK OLMAKTA HER ZAMAN YARAR VAR

 • avni20 Aralık 2013 09:53

  birileri kara para aklamış bakanlarda rüşvetle buna göz yummuş.bu yapılanlar dünyanın heryerinde suçtur hemde adamı 10-15 sene içeride tutarlar.ama bizdeki vatandaş soruyor suçmu bu diye size az bile koyunluğa devam.

 • mrt olk20 Aralık 2013 08:46

  bu yapılan yolsuzluk mu oluyor şimdi iranın parası türkiyede aklanmış

 • KARACEYLAN20 Aralık 2013 08:25

  SAVCI İDDİANAMESİNİN BU KADAR KISA SÜREDE MEDYAYA SERVİS EDİLMESİ BU İŞİN İÇİNDE BAŞKA İŞLER OLDUĞUNU GÖSTERİYOR.MİLLET KERİZ DEĞİL BU NUMARALARI YUTACAK.KENDİNİZE BAŞKA AVANAKLAR ARAYIN.

 • ihracat rakamları20 Aralık 2013 07:21

  ekonominin göstergelerinin içinin ne kadar boş olduğu anlaşıldı.Meğer ihracatın yarısı dolapmış