E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemMüezzinoğlu'ndan asgari ücret açıklaması----

Müezzinoğlu'ndan asgari ücret açıklaması

Müezzinoğlu'ndan asgari ücret açıklaması
11 Ocak 2017 - 21:47 www.borsagundem.com

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, kıdem tezminatı ve asgari ücret hakkında açıklamalarda bulundu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kıdem tazminatında yeni sisteme geçilmesiyle ilgili, "Yüzde 100 hemfikir olmayı arzu ederim ama şunu bilin ki yüzde 70'i yakaladığım an Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne onu getireceğim. Çünkü yüzde 100'ün peşinde koştuğumuz yılların kaybını yaşayan dünya kadar işçi kardeşimiz var." dedi.

Müezzinoğlu, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) ile Yol-İş Sendikası tarafından bir otelde düzenlenen "Çalışma Hayatında Gelişmeler" toplantısına katıldı.

Türkiye'nin stratejik hedefleri olan bir ülke olduğunu belirten Müezzinoğlu, tüm engellemelere rağmen muasır medeniyetler seviyesinin üzerindeki hedeflere ulaşılacağını söyledi.

Hedeflere ulaşmakta bazı sorun ve sıkıntıların yaşanabileceğini ama Türkiye'nin sorun ve sıkıntılara rağmen yoluna devam ettiğini vurgulayan Müezzinoğlu, "Bu süreçleri de birlikte aşacağız. Özellikle hükümet olarak hangi sektörün sıkıntısı varsa çözüm odaklı bir anlayışla onun yanındayız. Sayın Başbakanımızın başkanlığında Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda açıkladığımız destekler, 2017'yi 2016'dan çok daha başarılı kılacaktır." diye konuştu.

Müezzinoğlu, alın teri kadar akıl terinin de kutsal olduğunu, Türkiye'nin dünya ile rekabetinde alın terinin yanında akıl terinin de akıtılmasının önemli olduğunu vurguladı.

İşveren olmadan işçinin olmayacağını, işçi olmadan da işverenin olmayacağını dile getiren Müezzinoğlu, iki kesimin hak ve hukukunu sağlayacak dengeyi sağlamanın önemine işaret etti.

Bakan Müezzinoğlu, yurt dışındaki istihdamda yaşanan sorunları, aklın ve mantığın izah etmediği sıkıntıları çözmenin boyunlarının borcu olduğunu, bu konuda Türkiye ile sosyal güvenlik anlaşması olmayan ülkelerde yaşanan sıkıntıları gelecek dönemde masaya yatırıp çözüme kavuşturacaklarını bildirdi.

Çalışma hayatının en temel sorunlarından birinin de kıdem tazminatı olduğunu hatırlatan Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

"Kıdem tazminatı işçimizin alın teri ve hakkıdır. Bu alın terini koruyan, güvenceye alan, hakkaniyetli, sürdürülebilir, geliştirilebilir, emniyetli bir sistemi yine paydaşlarımızla beraber oturacak, konuşacak, çalışacağız. Yüzde 100 hemfikir olmayı arzu ederim ama şunu bilin ki yüzde 70'i yakaladığım an Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne onu getireceğim. Çünkü yüzde 100'ün peşinde koştuğumuz yılların kaybını yaşayan dünya kadar işçi kardeşimiz var."

"Asgari ücrette yapılan artış son derece makul"
İNTES Başkanı Celal Koloğlu da mevcut koşullar dikkate alındığında asgari ücrette yapılan artışın son derece makul olduğunu savunarak, "Bizler işçilerimize ikramiye, sosyal yardım, yemek, taşıma ve benzeri ek ödemeler yapıyoruz. Bu ödemelerin hiçbiri asgari ücretin hesabında dikkate alınmıyor. Sadece net çıplak ücret konuşuluyor. İşçilerimiz sadece alacakları net ücretin hesabını yapar, onu bilirler. Kalan sigorta, vergi ve benzeri yükümlülükler işverene aittir." diye konuştu.

Türkiye'nin artık Mesleki Yeterlilik Sistemi'ne sahip bir ülke olduğunu ifade eden Koloğlu, 1 Ocak itibarıyla birçok meslekte Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan işçilerin istihdam edilemeyeceğini anımsattı.

İNTES olarak inşaat sektöründe Mesleki Yeterlilik Belgesi konusunda öncü rol üstlendiklerini vurgulayan Koloğlu, sendika olarak inşaat sektöründe belgelendirme yapan Türkiye Mesleki Yeterlilik Merkezi'ni kurduklarını belirtti.

"İnşaat sektörü üretim ve istihdam teşvikini hak ediyor"
Yol-İş Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar ise inşaat sektöründe yaşanan iş kazalarının canlarını acıttığını ifade ederek, "Geçen yıl yaklaşık bin 970 kişi iş kazaları nedeniyle yaşamını yitirdi. Bunların maalesef 442'si inşaat iş kolunda oldu. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunumuz var ama ölümlerin önüne geçemiyoruz. Bu konun insani ve vicdani bir tarafının da olduğunu görerek, gerekli adımları hep birlikte atmalıyız." dedi.

Ağar, 1 Ocak itibarıyla "tehlikeli" ve "çok tehlikeli" bazı mesleklerde Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayanların çalıştırılamayacağına dikkati çekerek, bu mesleklerden 17'sinin inşaat iş kolunda olduğunu söyledi.

İnşaat sektörünün tüm ekonomiyi taşıyan öncü bir sektör konumunda bulunduğunu ifade eden Ağar, bu özelliğiyle inşaat sektörünün üretim ve istihdam teşvikini fazlasıyla hak ettiğini sözlerine ekledi.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (8)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Hasan yesiltepe12 Ocak 2017 08:11

  Yaptiginiz azgari ucreti faturamizi karsilagiyor siz orda azgariden bahsediyorsunuz fakir ne yapsin sizler luks yasiyorsunuz bizler karda kista calisiyoruz cocuklarimizi duyuramiyoruzbide azgari diyorsunuz bes dogrusu

 • Yoldas..12 Ocak 2017 03:48

  15 temmuzda bu memleketi vatan sevdalilari kurtardi.gunlerce coluktan cocuktan uzak gece nobet gunduz is hayati yaptik bizler kaRsilik beklemedik ama gordukki evinde yatan zenginler. Isverenler gibi olmamiz lazimmis utanmadan bide yazmis asgari ucrete yapilan miktar makul demis yazik sana gelde gecin bu paraya 4 aydir vergi kesiliyor masimdan 200 verin tazmianlarimizida kurtarin bizi

 • Soydas....12 Ocak 2017 03:40

  Elbet secimler gelecek.ozaman gorun isci kardesleriniz ne yapacak.ISVERENLER YILLIK CUROLARI NE BILIYORMUSUNUZ SAYIN BAKAN. TIRILYON. VE DOLARLA CALISIYOR.YAZIKLAR OLSUN

 • Yurttaş 11 Ocak 2017 23:28

  MİLLET VEKİLİ MAAŞLARI ÖĞRETMEN MAAŞLARINI GEÇMEMELİ UTANMADAN MİLLETVEKİLİ SAYISINI 600 YAPTILAR 300 MİLLETVEKİLİ NEYİNİZE YETMİYOR KENDİLERİNE TAHSİS EDİLEN LÜKS ARAÇLAR SATILMALI BİR DÖNEM SEÇİLENİN SOYU SOPU ÖMÜR BOYU EMEKLİLİK PAARASI ALIYOR ACİLEN BU KALMALI MİLLETİNİ VATANINI BAYRAĞINI SEVEN VE BU UĞURDA MÜCADELE VEREN MİLLETVEKİLİ OLMALI ŞU ANDAKİLER GİBİ MENFAAT PEŞİNDE KOŞANLAR DEĞİL BANA KALSA MİLLETİN PARASINI HAKSIZ YERE YİYENLER YARGILANMALI ...

 • Cüneyt 11 Ocak 2017 23:18

  yaw size söyleyecek laf çok da buradan yazmakla sayfalar yetmez. Kısaca Allahınızdan bulun....

 • Recai 11 Ocak 2017 22:44

  Bu adam zamanında sağlık bakanlığı yaptı içine etti. Şimdi de çalışma hayatının içine edecek gibi. Bir Kişiyi zorla bakan yaparsanız böyle olur

 • Yeliz11 Ocak 2017 22:34

  Bence değil sayın bakanımız hatta çok bile oldu zannimca

 • Adem tuna11 Ocak 2017 21:59

  Sana verelim 1 ay geçinde göre kim ayıpbee dolar 4 tl uyutun milleti referandum gelıyor bızde oy kullanacağımız yuhh