E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıMerkez Bankası'ndan flaş döviz hamlesi----

Merkez Bankası'ndan flaş döviz hamlesi

Merkez Bankası'ndan flaş döviz hamlesi
18 Kasım 2017 - 10:47 www.borsagundem.com

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Türk lirası uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerine başlanmasına karar verdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türk lirası uzlaşmalı vadeli dövizsatım ihalelerine başlanmasına karar verildiğini duyurdu. Açıklamada, 2017 yıl sonuna kadar vadeli döviz satım pozisyon tutarının en fazla 3 milyar ABD doları olmasının planlandığı ifade edilerek, 2018 yılında gerçekleştirilecek ihalelere ilişkin takvimin kamuoyu ile ayrıca paylaşılacağı kaydedildi.

"İhalelere döviz piyasalarında işlem yapmaya yetkili bankalar katılabilecek" 

Açıklamada, ihalelerde vadenin 1, 3 ve 6 ay olarak gerçekleştirileceği ve ihale tarihlerine ilişkin takvimin kamuoyuna düzenli olarak duyurulacağı belirtildi. 

İhalelerin geleneksel (çoklu fiyat) yöntemle gerçekleştirileceği bildirilen açıklamada, "Çoklu fiyat yöntemine göre ihaleyi kazananların işlemleri, kendi teklif fiyatlarından gerçekleştirilmektedir. Her bir bankanın ihalede verebileceği maksimum teklif tutarı toplam ihale tutarının yüzde 20'si ile sınırlı olacaktır." bilgisine yer verildi. 

Açıklamada, ihalelerin saat 16.00'da TCMB piyasa veri dağıtım sistemi aracılığı ile duyurulacağı ifade edildi. 

Duyuruların, veri sağlayıcısı firmalar tarafından kamuoyuna ve işlem yapacak bankalara ulaştırılacağı belirtilen açıklamada, ihalelere döviz piyasalarında işlem yapmaya yetkili bankaların katılabileceği aktarıldı. 

Açıklamada, ihale sonuçlarının bildirimi ve teminat koşullarına ilişkin şunlar kaydedildi: 

"İhale 15 dakika sürecektir. İhaleye miktar ve vadeli kuru içerecek şekilde teklif atılacaktır. Vadeli kur teklifleri en yüksekten en düşüğe göre sıralanıp, ihale tutarından kesilecektir. Sonuçlar ihale kesildikten 15 dakika sonra açıklanacaktır. İhaleye gelen toplam teklifler, ihale miktarını aştığı takdirde, miktar oransal olarak dağıtılacaktır. Bankalar, vade süresince TCMB nezdinde vadesi gelmemiş döviz pozisyonlarının yüzde 2,5'i oranında teminat bulunduracaklardır. İşlemlerin ve teminatların değerleri TCMB gösterge niteliğindeki döviz satış kuru kullanılarak günlük olarak belirlenecek, fiyat ve kur hareketleri gibi nedenlerden dolayı ilave teminat istenebilecektir." 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (8)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • KILIÇ18 Kasım 2017 18:02

  HALK VURGUN YEMİŞE DÖNDÜ DOLARIN BOZDUR BORSAYA GİR DENDİ BORSA DİBE GİDİYOR DOLAR TAVAN YAPTI ŞİMDİ İKİNCİ OYUN SERGİLENİYOR YASTIKTAN ÇIKAR BANKAYA GETİR ÇEYREK KABUL BEŞİBİRDE KABUL ONUDA BİR KATAKULEYE GETİRENE KADAR UGRAŞIRIRLAR.

 • Ali zart18 Kasım 2017 17:28

  Çiftçi battı turizm öldü esnaf bitti işsizlik uçtu emekli asgari ücretli aç birde demezlermi Ekonomi uçtu ah gelsin şu seçimler göreceğiz siZe Suriye şiler oyversin bide açıklama yapıyor Tayyip 30 milyarrr avro verdik Suriye lişere bende sana vereceğim inşallah seçimlele

 • Devran18 Kasım 2017 16:04

  3.90'ı gecirtmezler. Bu resmen meydan okumadir. abd ye dolari mi artiracaksin, hodri meydan lan, yiyorsa artir demektir. Demek ki Katar'dan iyi bir fon geldi. Elimiz guclu anlaşılan... :D

 • BENGIN18 Kasım 2017 19:54

  elimiz çok güçlü 1 ay da 3.38 den 3.90 geldi. iyi ki katar dan fon geldi ya gelmeseydi o zaman doları 5 tl de görürdük.

 • Ahmet bu 18 Kasım 2017 15:23

  ZERRAB koruyun tc vatandaşı sürünsün yazıklar olsun AKP

 • BENGIN18 Kasım 2017 13:19

  mb başkanı murat bey arkadan dolanma taktiklerini bırak. faiz arttırman gereken durumda sana faiz indir baskısı geliyorsa daha ne oturuyorsun orada. basın önünde fırça yemekten bıkmadınız mı. faizi inidir % 2 orana görelim enflasyon da oraya inecek mi? bütün mesele sebep sonuçmuş cesaretini göster faiz bu orana indiğinde de fazla yapacak bir şeyde kalmaz rahat oturursun koltukta.

 • Mg18 Kasım 2017 11:24

  Bunlar yetmez, reza rezaleti doları patlatır, son 1 hafta...

 • İsmail18 Kasım 2017 11:06

  iŞDE BAGIRDIKLARI CAGIRDIKARI GÜNÜ KURTARALIMDA BİZ YENİDEN İKDİDARA GEELLİMDE MERKESDE 1 DOLAR KELMSIN İSTERSE SATIN HEPSİNİ YOKYA ARTIK BÖYLE BİŞEY SÖZDE TÜRKİYE SEVDALILARI DEGİLDE KOLTUK SEVDALILAR DERSEK DAHA DOGRU OLUR BENCE