Ana SayfaKulisMango Gıda’dan Hedef Girişim’e uzanan ilişkiler yumağı----

Mango Gıda’dan Hedef Girişim’e uzanan ilişkiler yumağı

Mango Gıda’dan Hedef Girişim’e uzanan ilişkiler yumağı
09 Ağustos 2017 - 06:49 www.borsagundem.com

Hedef Girişim ve Namık Kemal Gökalp ile uzun yıllardır beraber olan Oğuzhan Tuncel, Mango Gıda’nın icradan satılan arsa ihalelerinde ortaya çıkıyor…

BORSAGUNDEM.COM/ARAŞTIRMA SERVİSİ

Mango Gıda, Namık Kemal Gökalp’in danışmanlığında şaibeli halka arzlarla gündeme gelen Galata Menkul Değerler aracılığıyla 3.60 liradan Mayıs 2010 yılında halka arz edildi. Namık Kemal Gökalp’in elinden tutarak borsaya getirdiği şirketin ortakları Ayhan Karak ve Mehmet Yayla iddialara göre borsa tarihine geçecek büyük bir vurguna imza attı. Halka arzdan 2 yıl gibi kısa süre geçtikten sonra onlarca milyon liralık hisseyi borsada satan, şirketin halka açıklık oranını yüzde 97’ye kadar çıkaran, yatırımcıların cebindeki paraları hortumladıkları öne sürülen Ayhan Karak ve Mehmet Yayla şirketi iflas sürecine soktu. Daha sonra da şirket borsa kotundan atıldı. Mango Gıda arkasında 7 bin mağdur yatırımcı bırakırken patronlar eskisinden daha lüks ve şaşalı yaşamlarına devam etti. Şu an başka şirketler üzerinden perde arkasında işlem yaptıkları iddia ediliyor.

Mango Gıda’dan Hedef Girişim Sermayesi’ne ulaşan ilişkiler yumağını bir bir çözecek belgeleri çok yakında borsagundem.com’da okuyabilirsiniz.  

GAYRİMENKULLER İHALE İLE ADRESE TESLİM SATILMAK İSTENİYOR  

Mango Gıda, batıyor ama şirketin kredi karşılığında rehinli gayrimenkullerine Ziraat Bankası el koyuyor.  

22.01.2016 tarihinde Mango Gıda’ya ait 8 parsel satışa çıkarılıyor. Krediye kefil olan kişilere de icra takibi başlatılıyor. Krediye kefil oldukları için icra takibine maruz kalan isimler Samandıra’da değeri 10 milyon liranın üzerinde olduğunu iddia ettikleri arazinin 3 milyon gibi düşük rakama satılmasına mahkemeye başvurarak itiraz ediyorlar. İcra takibi başlatan Ziraat Bankası, arsaları alan Çınar Kardeşler Makine ve Kalıp Sebze Meyve Pazarlama Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, (Ayhan Karak’ın bu şirketle bağlantısı olduğu iddia ediliyor. ) Mango Gıda Sanayi ve Ticaret hakkında, İstanbul Anadolu İcra Hukuk Mahkemesi’nde dava açılıyor. İstanbul Anadolu İcra Müdürlüğü’nün 2013/3290 talimat sayılı dosyasından 22.01.2016 tarihinde yapılan 8 adet ihalenin feshi talep ediliyor.

Bu arada, yaklaşık 10 milyon lira alacağı olan Ziraat Bankası avukatlarının arsaların düşük fiyata satılmasına neden itiraz etmedikleri ise bilinmiyor.

OĞUZHAN TUNCEL İÇERİSİNDE 500 BİN LİRA OLAN ÇANTA İLE GELDİ

Mahkemeye sunulan dilekçede ihaleye giren Oğuzhan Tuncel’in içerisinde 500 bin lira olduğunu iddia ettiği çantayı gerek kendi adına gerekse ihaleye giren başka kişiler adına teminat olarak sunduğu belirtiliyor. Satışı yapan icra memurunun, teminat olduğu iddia edilen parayı saymadığı gibi söz konusu paranın bankaya yatırıldıktan sonra makbuzunun ibrazı istenmediği vurgulanıyor. Oğuzhan Tuncel ve Mango Gıda’nın ortağı Mehmet Yayla kontrolünde birçok ismin teminat yatırmadan ihaleye katıldığı belirtilerek kamera kayıtları incelendiğinde gerçeklerin ortaya çıkarılacağı talep ediliyor.

OĞUZHAN TUNCEL-NAMIK KEMAL GÖKALP-HEDEF GİRİŞİM İLİŞKİSİ

Mango Gıda’nın 10 milyon liranın üzerinde değere sahip arazisini (Bugünkü değerinin çok daha yüksek olduğu iddia ediliyor) 3 milyon liraya Çınar Kardeşler’e satılmasında aktif rol oynadığı ileri sürülen Oğuzhan Tuncel sermaye piyasalarının yakından tanıdığı bir isim. Hedef Girişim Sermayesi başta olmak üzere Namık Kemal Gökalp’in yaptığı birçok işlemde Oğuzhan Tuncel’in ismi geçiyor. Şu an Orego Metal A.Ş’de Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve ortak pozisyonunda olan Oğuzhan Tuncel,  1997-2002 yılları arasında çeşitli aracı kurumlardan fon yöneticiliği yapmış bir isim.

Hedef Girişim Sermayesi ile birlikte hareket eden Oğuzhan Tuncel son olarak Euro Trend Yatırım Ortaklığı hisselerinde işlem yapan isimlerden biri. Artı Yatırım Holding’e dönüşen Asya Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklığı’nın eski ortaklarından. Hedef Mali Yatırımlar Holding‘de yönetim kurulu üyeliği yapmış. Hedef Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklığı’nda denetçi olarak görev alan Tuncel, Hedef Girişim’in en büyük yatırımı olan 3 milyon sermayeli Afyon Jeotermal’de 2013 yılından bu yana yüzde 2.5 oranında paya sahip. Afyon Jeotermal ve Mango Gıda bağlantısını diğer haberlerimizde ayrıntılı bir şekilde işleyeceğiz.

Oğuzhan Tuncel’in 2013 yılında yüzde 25 oranında ortağı olduğu Orego Metal’in yüzde 20 payı 400 bin lira bedelle Hedef Girişim tarafından devralınıyor. Hedef Girişim, Namık Kemal Gökalp ve Oğuzhan Tuncel ilişkisi Mango Gıda’nın içinin nasıl boşaltıldığı konusunu yakında yayınlayacağımız haberlerde okuyabilirsiniz.

Bu arada, bilgisine başvurmak için ulaşmaya çalıştığımız Oğuzhan Tuncel, telefonlarımıza çıkmadı ve geri dönüş yapmadı.

3 YIL ÖNCEKİ KIYMET TAKDİRİ BAZ ALINIYOR

Mango Gıda’nın Samandıra’daki icralık arsalarının satış ihalesine dönersek, satışa konu taşınmazlar 22.01.2016 tarihinde satılırken 04.06.2013 tarihindeki kıymet takdiri baz alınıyor. Krediye kefil olan kişilere tebligat yapılmaması da ihaleye fesat karıştırma gerekçelerinden biri olarak gösteriliyor. Tapudan emsal araştırması yapılmadan, kıymet takdiri yapılacak bilirkişilerin oluşturulmadan yapılan ihalenin iptal edilmesi, ihtiyati tedbir kararı alınması talep ediliyor.

İstanbul Anadolu 8. İcra Hukuk Mahkemesi’nde görülen 2017/71 esas numaralı davada ihtiyati tedbir kararı kabul ediliyor. İstanbul İli, Sancaktepe İlçesi, Samandıra Mahallesi, Kayalar Mevkii, 7540 Ada, 7,8,9,10,11,15,16,17 parsel sayılı taşınmazların davalılar adına kayıtlı olması halinde dava sonuçlanana kadar 3. şahıslara devir ve temlikinin önlenmesi için ilgili kaydı üzerine 17.03.2017 tarihinde ihtiyati tedbir kararı konulmasına karar veriliyor.

FESAT KARIŞTIRILAN İHALE FESH EDİLİYOR

İstanbul 14. İcra Hukuk Mahkemesi,

Oğuzhan Tuncel’in içerisinde 500 bin lira olduğunu belirttiği parayı bankaya yatırım makbuz ibraz etmediği,

Oğuzhan Tuncel ismiyle girilmiş olunmasına rağmen taşınmazın ihale edildiği kişilerin farklı isimler olması,

10 milyon lira değerinde olan arazilerin değerinin çok altında bir fiyata satılmış olması, iddialarını ve yapılan savunmayı değerlendirerek gerekçeli kararını açıklıyor.

Bu arada, yapılan savunmada Kenan Çınar ve Çınar Kardeşler şirketi ile Oğuzhan Tuncel’in bir bağlantısı olmadığı belirtiliyor. Oğuzhan Tuncel’in içerisinde para olduğu öne sürülen çanta ile ihale salonuna girmesi ve bazı ihalelere kendi ismiyle girilmiş olunmasına rağmen taşınmazın ihale edildiği kişilerin farklı isimler olması yönündeki iddialar yalanlanmıyor.

Davayı kısmen kabul eden mahkeme, Anadolu 10. İcra Müdürlüğü’nün 2013/3290 sayılı dosyasında 22.01.2016 tarihinde satışı yapılan Sancaktepe Samandıra İlçesi Kayalar Mevkii 7540 ada, 7,8,11 ve 17 nolu parsellere ilgili açılan davayı reddediyor. Sancaktepe, Samandıra İlçesi Kayalar Mevkii 5740 ada, 9,10,15 ve 16 numaraları parseller ile ilgili ihalenin de feshine karar veriliyor. Mahkeme kararı Yargıtay’a taşınıyor.  Yargıtay 12. HD’nin 21.06.2016 tarihli bozma kararı sonrasında 14. İcra Hukuk Mahkemesi’nde  2016/581 esas sayılı dosyanın duruşmasında Mango Gıda yöneticileri ve Çınar Kardeşler karşılıklı anlaşarak feragat ediyorlar. Mahkeme de feragat nedeniyle davayı reddediyor.  

3 MİLYONA SATILAN ARSALARA 3 MİLYONLUK PİYANGO VURUYOR

Bu arada, TEİAŞ arsalar üzerinden enerji nakil hatları geçirirken mülk sahiplerine 3 milyon liraya yakın bir irtifa hakkı ödeme kararı alıyor. 3 milyon liraya ihale edilen arazilerin üzerinden geçirilen enerji nakil hatları için 3 milyona yakın bir ödeme kararı çıkıyor. TEİAŞ’tan gelecek paranın aktarılacağı hesaplara bakıldığında ise Mehmet Yayla başta olmak üzere Mango Gıda’nın yöneticileri, şirketin şoförü, akraba eş dost tanıdıklara paraları borç ödemesi karşılığında aktarmak istiyorlar.

Bu konu da yargıya taşınıyor ve İstanbul Anadolu 25. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açılıyor.

İlerleyen süreçteki gelişmeleri borsagundem.com’dan takip edebilirsiniz. 

Hedef Girişim’de ‘bedelsiz’i kullanıp mal satıyorlar

Becerikli Namık ve Hasan Meşe ‘Hedef’te kilitlendi

Hedef Girişim'de 'satış' operasyonu

 

 

 

YORUMLAR (16)
 • D.demirkan 10 Ağustos 2017 16:46

  SEVGİLİ KARDEŞİM.BENİM GİBİ BİNLERCE İNSANDA.EMLÂK SERTİFİKASI MADURU.METRE KARE OLARAK DAİRE SAHİBİ OLACAKTIK.ÇARPILDIK HEMDE DEVLET TARAFINDAN.42.5DEN ALDIK ŞUANDA 35.7CİVARINDA.BİZİM ZARARI KİM ÖDEYECEK.BÖYLE DAİRE YERİN DİBİNE BATSIN.İNŞALLAH DEBREM OLURDA YERLE BİR OLUR.PİSLİKLER ŞEYTANLAR ALLAH BELÂNIZI VERİR İNŞALLAH EVLÂT ACISI İLE ÖDERSİNİZ.

  Katılmıyorum%25,00Katılıyorum%75,00
 • Serhan üzer 10 Ağustos 2017 14:11

  Bunu yapanların insanların anın teriyle kazançlarını yolsuzlukla alanların insanları perişan eden namusuzların allah çoluk çoçuklarından çıkarsın ölüm var ölüm allah bunların hesabını soracaktır bende mango magduruyum

  Katılmıyorum%87,50Katılıyorum%12,50
 • D.demirkan 10 Ağustos 2017 10:36

  .MART AYINDA ÖVE ÖVE HALKA ARZ ETTİLER YETİŞEN ALIR BİLMEMNE TOKİ GÜVENCELİ FALAN.42.5DEN VATANDAŞA SATTILAR ŞU AN 35.7DE BUNLARDAN NİYE BAHSETMİ YORSUNUZ?BUNU NİYE GÜNDEME GETİRMİYOR.BİNLERCE İNSAN MADUR OLDU.

  Katılmıyorum%40,00Katılıyorum%60,00
 • Borsa maduru09 Ağustos 2017 18:18

  Galatanin yaptığı tüm halka arzular battı Mehmet Ali Gökalp Namık Gökalp galada patronu hepsi ortak

  Katılmıyorum%63,64Katılıyorum%36,36
 • Emekli borsaci09 Ağustos 2017 18:17

  Bunlar hırsız aile çetesi Namık Kemal Gökalp kardeşi mehmet ali Gökalp galata Anadolu yakası şubeyi calistiriyor

  Katılmıyorum%68,75Katılıyorum%31,25
 • stop09 Ağustos 2017 14:17

  sen daha dün halka açılan şirketin hisselerinin tamamının satışına izin verirsen,adamlarda dibine kadar istismar eder!hiç tamamına yakını borsada satılmadan batan var mı?yok...bu satışlara izin verenler bunun hakiki sorumlusudur 2+2=4

  Katılmıyorum%45,83Katılıyorum%54,17
 • Ramiz top09 Ağustos 2017 10:42

  Bu Kenan Cinar aslen Tunceli ve Ayhan Karak akrabasi İçerenköy halde no 28 sahibi Cinar kardeşler bütün organize işler yapiyorlar bende Kadikoy halde Mustasilim yani bu mango mağduruyum Ayhan Karak aslen Tunceli Kenan Cinar Tunceli ihaleyi beraber organize ettiler

  Katılmıyorum%63,64Katılıyorum%36,36
 • tv09 Ağustos 2017 10:30

  yazık bu adam cagızlar birde iş adamımı olacak çalıp çırmayla bunlara sadece acınır bunlar para için yapmayacakları iş yok demekki zavallı insan cıklar

  Katılmıyorum%54,55Katılıyorum%45,45
 • Orhan09 Ağustos 2017 10:00

  Bu işlerin siyasi kırumlaraonve ayakların çözülmedikçe yazılan çizilen boş

  Katılmıyorum%66,67Katılıyorum%33,33
 • Eren 09 Ağustos 2017 09:58

  Mango, Kervn hedef, clkho, artog, erico, gnpwr, genyh, lateks, gediz, ataç ve bu gibi onlarca piyasayı sömürne operasyonlarının yürütüldüğü bütün şirketler hangi yatırım kuruluşunun pörtföyünde idi hangi kuruluş bunlara danışmanlık desteği verilmiş işlerinin yürütmüş ona bakın. Hep aynı kuruluş

  Katılmıyorum%38,10Katılıyorum%61,90
 • Mert 09 Ağustos 2017 09:56

  Aynı işler KERVANSARAY da da yürütülüyor. Hep aynı taktikler aynı stratejiler

  Katılmıyorum%55,00Katılıyorum%45,00
 • Ahmet Fevzi 09 Ağustos 2017 09:49

  Kan emici dolandırıcılar, oyun içinde oyun çevirmişler bu nitelikli dolandırıcılığı mahkemenin görmesi ve milletin çalınan haklarının iade edilmesi gerekiyor.

  Katılmıyorum%50,00Katılıyorum%50,00
 • Serafettin Duru09 Ağustos 2017 09:45

  Türk halkınin parasını resmen gasp edilmiş bir yanda Ziraat bankası bir yanda borsa da yatırımcı sayın Cumhurbaşkanımiz lütfen bu talana dur diyiniz. Halkinizin hakkını almak icin yasal süreci başlatmak için yardım ediniz .

  Katılmıyorum%38,89Katılıyorum%61,11
 • Tacettin yerekonmaz 09 Ağustos 2017 09:11

  Bu MANGONUN Afyonda bir şirketı vardı. Yoksa onuda mı Hedef girişim sermayesi almış. BU NE SOYGUN BÖYLE HİÇ SPK İLGİLENMİYOR MU ?SAYIN PALA TEBRİK EDERİM SİZİN GİBİ GAZETECİLER LAZIM BU ULKEYE ALLAH RAZI OLSUN EN AZINDAN İLGİLENİP HALKI BILINCLENDIRDINIZ

  Katılmıyorum%50,00Katılıyorum%50,00
 • Tarik Alkan09 Ağustos 2017 08:39

  Paranın nerede olduğu belli oldu?Bu şahıslar hala neden dışarda ve Hedef girişim sermayesi neden borsada soru işareti ? Bunlar emanet hisseye halka açıldı

  Katılmıyorum%50,00Katılıyorum%50,00
 • tam süzme09 Ağustos 2017 08:06

  bu adamların yaptığı işin adı organize dolandırıcılık. hepsi içeri tıkılması gerekmiyor mu?

  Katılmıyorum%43,48Katılıyorum%56,52

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.