E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaŞirket HaberleriLeyla Alaton: Türkiye'de kalp kapakçığı üreteceğiz----

Leyla Alaton: Türkiye'de kalp kapakçığı üreteceğiz

Leyla Alaton: Türkiye'de kalp kapakçığı üreteceğiz
21 Nisan 2017 - 15:45 www.borsagundem.com

Alarko Holding Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Alaton şirketin cirosu, yatırımları ve hedefleri konusunda çarpıcı açıklamalar yaptı.

BORSAGUNDEM.COM

Alarko Holding Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Alaton, şirketin 2017 yatırımları ve hedeflerini paylaşırken, Alvimedica’nın performansı için, "40 milyon dolar ciroya ulaştık, 2017'de ciro hedefimiz 55-60 milyon dolar. Stentin karbon kaplama olduğu için daha üstün bir teknolojisini satın aldık, ve şimdi bunu Türkiye'ye getirme aşamasındayız, Çatalca Serbest Bölge'deki fabrikamıza bu teknolojiyi taşıyoruz“ dedi.

Bloomberg HT’de Arzu Maliki’nin sunduğu "Üst Düzey"e konuk olan ünlü işkadını, Alarko Holding olarak şehir hastaneleri ile ilgilendiklerini, teklifler verdikleri söyledi. Sağlık turizmine yönelik olarak, "Hedefimizde Türkiye'de kalp kapakçığı üretmek var“ diyen Alaton, genç işsizlikle ilgili görüşlerini de paylaştı.

İşte Alarko Holding Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Alaton’un, Arzu Maliki’nin sorularına verdiği yanıtlar... 

İŞ OLARAK AFRİKA’YA BİLE GİDİYORUZ

-Holding olarak 2016'yı nasıl kapattınız? 2017 yatırımlarınız ve hedefleriniz neler?

Leyla Alaton: 2016 iyi bir seneydi, 600 milyon dolarlık bir cirodan bahsediyoruz Holding için. Yeni aldığımız işler var; Sefaköy-Başakşehir Havaray Projesi 350 milyon dolarlık bir proje, tek başımıza aldık bu projeyi; Kaynarca-Pendik-Tuzla Metro Hattı var, burada ise bir ortağımız var, 440 milyon dolarlık bir proje. Enerjide Karabiga sene sonu devreye girecek ithal kömür yakıtlı santralimiz, 1320 megawatt kurulu güç kaynağı, burada da 1.2 milyar dolar yatırımımız var. 600 megawatt'lık tribün devreye girecek 2017 sonu itibarıyla. 2018 ilk çeyrekte diğer kalan devreye girer. Gerçi elektrik fiyatları çok değişiyor ama burada da 350 milyon dolarlık bir cirodan bahsediyoruz.
Karakuz da bir hidroelektrik santralimiz, güneş enerjisi bizim için çok önemli, burada da 35 magawatt 55'e çıkacak. Alarko Carrier ile de 60 ülkeye ihracat yapıyoruz, orası da bir 140 milyon dolar bir ciro yapar. Artık iş olarak Afrika'ya bile gidiyoruz.

HEDEFİMİZDE TÜRKİYE'DE KALP KAPAKÇIĞI ÜRETMEK VAR

-Alvimedica'da yeni hedefler neler? Alvimedica nasıl performans gösteriyor?

Leyla Alaton: Burada da 40 milyon dolar ciroya ulaştık, 2017'de ciro hedefimiz 55-60 milyon dolar ciro. Stentin karbon kaplama olduğu için daha üstün bir teknolojisini satın aldık ve şimdi bunu Türkiye'ye getirme aşamasındayız. Çatalca Serbest Bölge'deki fabrikamıza bu teknolojiyi taşıyoruz ve inanılmaz bir kapasite artırımı olacak. Türkiye'den ihracat olmaya başlayacak. Hedefimiz Türkiye'den ihracat yapmak ve bu hayali 2017'de gerçekleştiriyoruz inşallah…

-Alarko Holding olarak Şehir Hastanelerini taahhüt olarak yapmayı düşünüyor musunuz?

Leyla Alaton: Tabii biz de ilgileniyoruz, teklif veriyoruz. Şehir hastaneleri çok önemli ayrı bir yere getirecek bizi..Yani sağlık turizmine de çok büyük katkısı olacak, sağlık ekipmanları satan bir üke olarak çok iyi bir pazar olacağız. Hedefimizde Türkiye'de kalp kapakçığı üretmek var.

OKULLARDA GELECEĞİN İŞLERİNİ ÖĞRETMELİYİZ

-Turizm sektörü zor zamanlar geçiriyor..2017 daha iyi olur mu hem sektör beklentinizi alalım, hem de sizin sektördeki hedeflerinizi?

Leyla Alaton: Ben olumlu düşünmeyi tercih ediyorum. Bizim verilerimiz o kadar da trajik bir durum olmadığını gösteriyor. Siz pazarlamanızı iyi yaparsanız, fiyatlarınızı ona göre ayarlarsanız, yeni pazarlar düşünürseniz çünkü alternatif yaratmak lazım. Bizim Antalya'daki projemiz daha yeni başlamak üzere, yani zor bir sene olabilir ama Türkiye daha nice zor senelerden geçti, şu anda dünyada terörizm her yerde…
Turizm sadece plajda yatmak değil, o ülkeye gelmek için başka nedenler bulmak lazım…

-Genç işsizlik %24'ler civarında seyrediyor. Bu problem nasıl çözülebilir? Asıl problem nedir sizce?

Leyla Alaton: Girişim yapmak çok zor, iyi bir fikre ve sermayeye ihtiyacın var, biz teknolojiye ve mühendisliğe daha çok önem vermeliyiz, biz okullarda geleceğin işlerini öğretmeliyiz.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)