E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemJPMorgan: Dış dengedeki zayıflama hız kesecek---

JPMorgan: Dış dengedeki zayıflama hız kesecek

JPMorgan: Dış dengedeki zayıflama hız kesecek
13 Mart 2018 - 11:59 www.borsagundem.com

JPMorgan, Türkiye cari açık verisinin ardından değerlendirmede bulundu

JPMorgan, Pazartesi günü açıklanan Türkiye Ocak ayı cari açık verisinin ardından değerlendirmede bulundu.

Cari açığın artmasında güçlü iç talep, yüksek enerji fiyatları ve altın ithalatının etkili olduğu belirtilen notta, buna karşın açığın finanse edilmesinde zorluk çekilmediği ifade edildi.

Türkiye'nin dış dengesizliklerinin mevcut seviyesinin ülkenin küresel risk iştahındaki değişikliklere karşı ne kadar kırılgan olduğunu gösterdiğinin altı çizilen notta, altın ithalatındaki artışa da dikkat çekildi.

Net altın ithalatı Ocak ayında 2.3 milyar dolar ile tüm zamanların zirvesine tırmandı. Bir önceki yılın aynı döneminde Türkiye 60 milyon dolar ile net ihracatçıydı. JPMorgan'a göre son 9 ayda net altın ithalatı 11 milyar Dolar oldu ve bu, cari açığın yüzde 25'ini oluşturuyor.

Notta, “(Artışın) Sebebi ne olursa olsun, altın ithalatının ivme kaybedeceğini düşünüyoruz ve bu, dış dengelerdeki zayıflamanın hızını kesebilir. İstanbul Altın Borsası'ndan gelen yüksek hızlı veri Şubat/Mart döneminde altın ithlatında şimdiden bir zayıflama gösteriyor.” ifadeleri yer aldı.

Notta, dış dengelerin gelecek aylarda daha istikrarlı olacağı beklentisine yer verildi.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)