E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemİmamlara da nikah kıyma yetkisi verildi----

İmamlara da nikah kıyma yetkisi verildi

İmamlara da nikah kıyma yetkisi verildi
07 Aralık 2017 - 09:07 www.borsagundem.com

Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeyle artık müftü ile muhtarların yanı sıra imamlar da resmi nikah kıyabilecek

Evlendirme yönetmeliği değişikliğine göre, İçişleri Bakanlığı il ve ilçe müftülerine ve müftülük personeline evlendirme yetkisi verebilecek. İl ve ilçe müftülüklerinde evlendirme memurluğu yetkisi verilecek personel de bakanlıkça belirlenecek. 

MÜFTÜLERE DENETLEME YETKİSİ DE VERİLDİ

Resmi nikahı, belediye başkanı veya başkanın görevlendireceği nikah memurunun yanı sıra müftüler de kıyabilecek. Bunun yanı sıra müftülüğe bağlı görev yapan memurlar yani imamlar nikah kıyabilecek. Böylece köylerde yaşayan vatandaş müftüye veya belediyeye gitmeden köyündeki cami imamına nikahını kıydırabilecek.

'RESMİ NİKAH OLMADAN İMAM NİKAHI YAPILMASI' SUÇLARI YÖNETMELİKTEN ÇIKTI 

Yeni yönetmeliğe göre mülkiye müfettişlerinin yanı sıra artık İçişleri Bakanlığı tarafından görevlendirilecek yetkili memurlar da bütün evlendirme daire ve memurlarını denetleme hakkına sahip olacak. Yeni düzenlemede, 2015’te Anayasa Mahkemesi kararıyla Türk Ceza Kanunu’ndan çıkarılan, 'resmi nikah olmadan imam nikahı yapılması' ve 'evlilik cüzdanını göstermeden imam nikahı yapılması' suçları yönetmelikten de çıkarıldı.

İlçe müftülüklerine ait evlenme kütük defterleri ilçe nüfus müdürlüğü tarafından, il müftülüklerine ait kütük defterleri ise il nüfus ve vatandaşlık müdürlükleri tarafından onaylanacak. Ancak il ve ilçe müftülükleri kendilerine ait evlenme kütük defterlerini kendi arşivlerinde saklayacak.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Vatansever07 Aralık 2017 12:02

  len oglum isteyen papaza yaptirir isteyen imama .......

 • TEMEL07 Aralık 2017 10:11

  önce müftü dediler, şimdi de imamlara yetki verildi, AKP nin sinsice planları ve uğrunda şehitler verilen cumhuriyet değerlerimiz yok ediliyor...

 • TR07 Aralık 2017 10:10

  malesef cumhuriyet kazanımlarımız ve değerlerimiz sinsice yok ediliyor, ülkemiz din devleti olma yönünde evriliyor ve cumhuriyet değerleri yok ediliyor... bu gidiş iyi gidiş değil...

 • türkoğlutürk07 Aralık 2017 09:47

  herşeye sırayla saldırıyorlar bozuyorlar.önce hukuk ardından ordu ve milli eğitim şimdide aile.akepe bilerek isteyerek ülkeyi yoketme süreci işletiyor.

 • Hasan aydın07 Aralık 2017 10:11

  Devlet,imamın nikah kıymasıyla mı yıkılacak. Siz ne tüketiyorsunuz da böyle oluyorsunuz merak ediyorum