E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıHaftaya başlamadan bilinmesi gerekenler----

Haftaya başlamadan bilinmesi gerekenler

Haftaya başlamadan bilinmesi gerekenler
13 Şubat 2017 - 08:05 www.borsagundem.com

Geçtiğimiz haftayı durgun geçiren piyasalar bu hafta hareketli gündeme sahip

Geride bıraktığımız hafta göreli sakin bir hafta oldu dersek yanlış olmaz herhalde. Ekonomik takvim piyasalara ciddi hareket getirecek önemde verilerden yoksundu. Fakat önümüzdeki hafta gerek ABD, gerek Avrupa gerekse de Asya’dan gelecek olan bolca önemli veri var. Önemli verilere Fed Başkanı Yellen’in kongrede yapacağı konuşmaları da ekleyelim. Bu raporumuzda hafta sonunun öne çıkan gelişmelerinden bahsedeceğiz.

Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, İngiltere’de katıldığı bir etkinlikte konuşma yaptı. ABD mali politikası ile ilgili önemli belirsizlikler olduğunu belirten Fischer, enflasyonu %2.00 hedefine yükseltmeye odaklanacaklarını ifade etti. ABD Başkanı Trump’ın iptal edilmesi için kararname çıkarttığı Dodd-Frank regülasyonu ile ilgili de yorum yapan Fischer, Dodd-Frank’ın bazı çok kritik faydaları olduğunu söyledi ve tamamen iptal edileceğini düşünmediğini dile getirdi.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker bir Alman radyo programında yaptığı konuşmada IMF’nin henüz Yunanistan’a daha fazla mali destek sağlayıp sağlamama konusunda karar veremediğine dikkat çekti ve bu nedenle de Yunansitan kurtarma programının zayıf bir temel üzerinde olduğunu belirtti.

Juncker, İngiltere’nin AB’den çıkma müzakereleri ile ilgili de konuştu ve İngiltere’nin müzakereler sırasında her AB üyesine farklı ticaret teklifleri sunmasının AB’yi bölebileceği kaygısını paylaştı. İngiltere’nin Mart ayı sonuna kadar 50. Madde’yi tetikleyerek AB’den ayrılma müzakerelerini başlatması bekleniyor.

Diğer yandan parti toplantısında konuşan Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, kreditörler tarafından yürütülen gözden geçirmenin olumlu bir sonuçla, prensiplerden yeni tavizler vermeden sonlandırılacağını ifade etti. Tsipras ayrıca mantıklı ve rakamlar tarafından desteklenen her türlü konuda görüşmeye açık olduklarını ekledi.

Rus basınında yer alan ve Enerji Bakanı Novak’a dayandırılan habere göre Rusya, OPEC ve OPEC dışı ülkeler tarafından üzerinde anlaşılan ve Haziran’da sona erecek olan üretim kesme anlaşmasının uzatılıp uzatılmaması konusunda son kararı Nisan veya Mayıs ayında verecek.

Kuzey Kore bugün yeni bir balistik füze denemesi yaptı. Denemenin Japon Başbakanı Abe’nin ABD’de Trump’ı ziyaret etmesinin hemen ardından gerçekleşmesi manidar olarak yorumlanıyor. Füze denemesi sonrası Kuzey Kore’ye tepkiler gecikmedi. Abe kesinlikle kabul edilemez olarak nitelendirirken Japon yetkililer füzenin Japonya kara sularına ulaşamadığını belirtti.

Bankalar arasındaki temsili fiyatlara baktığımızda Cuma günkü kapanışa çok yakın fiyatlar görüyoruz. USDTRY için de aynı şey geçerli. Temsili fiyatlar 3.69 seviyesinin biraz üzerinde başlayabileceğini gösteriyor. 3.70 ve sonrasında 3.72 seviyelerinin kritik direnç seviyeleri olduğunu hatırlatalım. Aşağıda ise 3.6750 en yakın destek olarak ön plana çıkarken 3.66 satıcılara karşı koyabilecek çok güçlü bir destek bölgesi.

Forex Koçu

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)