E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıGerginlik piyasalara olumsuz yansırabilir----

Gerginlik piyasalara olumsuz yansırabilir

Gerginlik piyasalara olumsuz yansırabilir
10 Ağustos 2017 - 09:14 www.borsagundem.com

BIST 100 Endeksi’nin bugün devam eden gerginlik nedeniyle hafif düşüşle başlaması ve gün içinde yatayda kalması bekleniyor

DÜN NE OLDU?
BIST 100 ENDEKSİ ARTAN ABD/KUZEY KORE GERGİNLİĞİ İLE GERİLEDİ…

BIST 100 Endeksi dün, artan ABD/Kuzey Kore gerginliğine bağlı olarak azalan global risk iştahı ile birlikte gerileyen global hisse piyasaları eşliğinde günü %0,8 düşüşle 108,715 seviyesinden tamamladı. BIST Bankacılık Endeksi %1,2, BIST Sanayi Endeksi ise %0,7 oranında geriledi.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?
GLOBAL JEOPOLİTİK GERGİNLİKLER GÜVENLİ LİMANLARA OLAN TALEBİ ARTIRMAKTA…

Bugün ve yarın ABD tarafından önemli veriler takip edilecek olsa da piyasanın gündemi ABD ve Kuzey Kore arasında artan gerginlik olmakta. Bununla birlikte, piyasalar olası savaş riskini fiyatlamamaya başlamamasına rağmen risk iştahında azalış ve güvenli limanlara olan talepte artış gözlemliyoruz. Yatırımcılardaki riskten kaçış düşüncesinin de önce sat sonra bekle şeklinde olduğunu düşünürsek, bu gelişmeler hisse piyasaları için negatif hava yaratmakta. Bugün yurtiçinde gündem sakin seyrederken, ABD’de Cuma günü açıklanacak TÜFE verileri öncesinde üretici fiyat endeksi verileri takip edilecek. ÜFE tarafında geçen aya benzer yatay seyir tahmin edilirken, Çekirdek ÜFE’de hafif yükseliş olacağı beklenmekte. Sabah itibariyle Asya Hisse piyasaları ve ABD vadeli hisse piyasaları devam eden ABD/Kuzey Kore gerginliği nedeniyle hafif düşüşte. BIST 100 Endeksi’nin bugün devam eden gerginlik nedeniyle hafif düşüşle başlamasını ve gün içinde yatayda kalmasını beklemekteyiz.

ŞİRKET HABERLERİ

VAKBN…Nötr… Şirket 2017 yılı ikinci çeyrek dönemde, geçen çeyreğe kıyasla %27 düşüşle beklentilerin üzerinde olarak 897 milyon TL (beklenti 843 milyon TL) net kar açıkladı. Şirketin 2017 yılı ilk 6 aylık döneminde net karı ise, geçen yıl aynı döneme göre %92 yükselişle 2,121 milyon TL olarak gerçekleşti. (KAP)

EKGYO…Sınırlı Negatif… Şirket 2017 yılı ikinci çeyrek dönemde, geçen çeyreğe göre %4 düşüşle beklentilerin üzerinde olarak 306 milyon TL (beklenti 237 milyon TL) net kar açıkladı. FAVÖK, 2017 yılı ikinci çeyrek dönemde geçen çeyreğe göre %26 düşüşle beklentilere paralel olarak 297 milyon TL (beklenti 293 milyon TL) olarak açıklandı. (KAP)

VESTL…Sınırlı Pozitif… Şirket 2017 yılı ikinci çeyrek dönemde, geçen çeyreğe göre %145 yükselişle 94 milyon TL net kar açıkladı. FAVÖK, 2017 yılı ikinci çeyrek dönemde geçen çeyreğe göre %34 artışla 243 milyon TL olarak açıklandı. (KAP)

ADEL…Negatif… Şirket 2017 yılı ikinci çeyrek dönemde, geçen çeyreğe göre %44 düşüşle 12 milyon TL net kar açıkladı. FAVÖK, 2017 yılı ikinci çeyrek dönemde geçen çeyreğe göre %32 düşüşle 27 milyon TL olarak açıklandı. (KAP)

ALKA…Negatif… Şirket 2017 yılı ikinci çeyrek dönemde, geçen çeyreğe göre %45 düşüşle 4 milyon TL net kar açıkladı. FAVÖK, 2017 yılı ikinci çeyrek dönemde geçen çeyreğe göre %21 düşüşle 8 milyon TL olarak açıklandı. (KAP)

EGSER…Sınırlı Pozitif… Şirket 2017 yılı ikinci çeyrek dönemde, geçen çeyreğe benzer şekilde 12 milyon TL net kar açıkladı. FAVÖK, 2017 yılı ikinci çeyrek dönemde geçen çeyreğe göre %13 artışla 20 milyon TL olarak açıklandı. (KAP)

BIST 30 Kontratı

Ağustos vadeli kontrat, BIST 30 Endeksi’ne paralel olarak günü %1,0 düşüşle 134,625 seviyesinden tamamladı.
Ağustos vadeli kontratın, gün içerisinde 134,000 – 135,500 bandında hareket etmesi beklenebilir.

USDTRY Kontratı

Dün ABD Doları gelişen ülke para birimlerine karşı değer kazanma eğilimini korurken, Türk Lirası söz konusu ülke para birimlerine eşlik etti. Türk Lirası günü ABD Doları karşısında %0,11 değer kaybı ile tamamladı.

Bugün USDTRY kontratının güne yatay seyir ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

ALTIN/USD Kontratı

Dün dünya genelinde ABD ve Kuzey Kore arasında tırmanan gerginlik jeopolitik risk fiyatlamalarını beraberinde getirdi. Bu kapsamda altın ve Japon Yeni gibi güvenli liman niteliğindeki yatırım enstrümanlarında değer kazancı görüldü. Altın ABD Doları karşısında günü %1,30 değer kazancı ile tamamladı.

Bugün Altın kontratının güne sınırlı yükseliş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

Dün ABD Doları’nın gelişmiş ülke para birimleri karşısında güçlü bir görünüm sergilemesi ve gözlerin Cuma günü açıklanacak ABD enflasyona çevrilmesi sonrasında Euro da gelişmiş ülke para birimlerine eşlik etti. Euro günü ABD Doları karşısında yatay seyir ile tamamladı.

EURUSD yakın vadeli kontratın güne yatay seyir ile başlangıç başlamasını beklemekteyiz.

Alan Yatırım

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)