E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündem'Evet-hayır' yarışında son durum ne----

'Evet-hayır' yarışında son durum ne

'Evet-hayır' yarışında son durum ne
20 Mart 2017 - 05:00 www.borsagundem.com

Referanduma 27 gün kala 'evet' ve 'hayır' cephesinde hararet arttı. Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi köşesinde, yarıştaki son durumu ve yeni stratejileri değerlendirdi. İşte Selvi'nin o yazısı:

Sandığa gitmeye 27 gün kala evet ve hayır cephesinde stratejiler yeniden gözden geçiriliyor.
Önce AK Parti cephesindeki tespitleri paylaşayım.

- Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sahaya inmesiyle birlikte AK Parti tabanındaki kararsızların oranı azalmaya başladı. İlk etapta yüzde 9 seviyesindeki kararsızların oranının gerilediği gözleniyor.

- Kararsızların oranında ciddi bir gerileme sağlanamadı. Henüz kararsızlar ciddi bir oran olmayı sürdürüyor. Sonuçları belirleyici olan, kararsızların tercihi olacak.

Hayır cephesinde ise ikili bir yapı görünüyor. HDP eş genel başkanlarının cezaevinde olması nedeniyle hayır cephesinin liderliğini CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yapıyor. Ancak bir de CHP ve Kılıçdaroğlu’ndan bağımsız olan hayırcılar var. HDP’liler büyük ölçüde bunların arasında yer alıyor.

- Erken bir zamanda yelkenlerini şişiren hayır cephesinde son 10 gündür bir durgunluk gözleniyor. Oy oranında bir artış yok, hayır rüzgârı varlığını koruyor ama yeni bir rüzgâr estiremiyor.

YENİ STRATEJİLER

AK Parti strateji heyeti önümüzdeki günlerde basketbol maçlarında olduğu gibi bir kampanya molası alıp, stratejiyi gözden geçirecek. Mevcut durumu net bir şekilde görebilmek için kamuoyu araştırmaları dahi bir hafta ertelendi. Neden? Hollanda krizi başta olmak üzere Avrupa’da yaşananların seçmen davranışları üzerindeki etkisi daha net ölçebilme adına. Araştırma şirketleri Hollanda ateşinin yandığı bir sırada sahadaki dalgaya yakalanıp abartılı bir ölçüm yapmayı tercih etmediler.

AK Parti bu molada kampanya sırasında öne çıkan başlıkları tespit edip ona göre yeni stratejiler geliştirme çabasında. Bir anlamda kampanyaya yeni bir format atılması amaçlanıyor.
Benzer bir ‘hayır molası’na muhalefetin de ihtiyacı var. Hayır kampanyasına ilişkin saha gözlemleri çarpıcı.

- ‘Hayır’ı anlatırken tekrara düşüldüğü, aynı dil ve aynı üslubun bir bıkkınlık oluşturmaya başladığı...
- Erdoğan ve tek adamdan öteye geçmeyen söylemlerin hayırcılar tarafından yeterince satın alındığı...
- Kılıçdaroğlu’nun gaflarının, Deniz Baykal’ın peygamberlerle ilgili benzetmelerinin eski CHP’yi hatırlattığı...
- ‘Hayır’ın statükonun devamından öte yeni bir şey vaat etmediği...
- ‘Hayır’ın heyecanını kaybetmeye başladığı, yeni bir dile, yeni bir söyleme ihtiyaç olduğu...

Muhalefet, sezon başlangıcında erken form tutan takımlar gibi hızlı bir dalış yaptı. Asıl önemli olan bu rüzgârı 16 Nisan’a kadar estirebilmek.

SORULARA GÖRE YENİ SÖYLEM

AK Parti’nin ara değerlendirme yapacağı çalışmada yeni sisteme ilişkin olarak halkın ikna olmakta zorlandığı başlıklar masaya yatırılacak.

Başbakan Binali Yıldırım, milletvekilleriyle görüşmesinde “Çok çalışmamız lazım” demişti.

- 10 yıl sonra Erdoğan olmayacak, o zaman ne olacak?
- Tek adamlık.
Başka başlıklar da var:

- Kılıçdaroğlu’nun “Hayır çıkarsa bir şey değişmeyecek. Hükümet yerinde kalacak, Erdoğan cumhurbaşkanlığına devam edecek” söyleminin tabanda bir rehavete yol açtığı belirlendi. Buna göre, yeni bir söylem geliştirilmesinin üzerinde duruluyor. Hayır çıkarsa muhalefetin bir siyasi kaosa oynayacağı, erken seçime zorlayacağı, sokağı harekete geçireceği ve Türkiye’nin belirsiz bir sürecin içine gireceğinin anlatılması planlanıyor.

- AK Parti milletvekilleri Başbakan’la toplantılarında, milliyetçi tabandaki dağınıklığa dikkat çekmişler ve “Milliyetçi tabanı toparlayacak bir politika geliştirmeliyiz” demişlerdi. CHP’deki iç sorunların evet kampanyası üzerindeki etkisi devam ediyor. AK Parti yönetimi Bahçeli’nin Elazığ’la başlayan mitinglerinin MHP tabanını konsolide etmede etkili olacağını düşünüyor.

- Bu kampanya sürecinde ilk kez Kürt seçmene yönelik bir şey denilmedi? Bölge mitingleri başlamadan önce Kürtlerin, “Cumhurbaşkanlığı sistemi bize ne getirecek?” sorusuna cevap aranacak.

- Bir evet-hayır tablosu hazırlanması öneriliyor.
- Hayır ne vaat ediyor?
- Evet ne vaat ediyor?

‘Hayır’ statükonun devamını istiyor, ‘evet’ istikrarı hedef alan yeni bir sistem vaat ediyor gibi.
Referandum için şimdiye kadar bir anlamda ısınma turları atıldı, asıl mücadele bundan sonra yaşanacak.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (21)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Banazlı İsmail20 Mart 2017 22:45

  Birbirimizi kandırmayalım.fakir edebiyatı 90 larda kaldı Vatandaşın ekmek alacak parası yok diyenler sizin elinizdeki telefon kaç bin liralık.maşaAllah trafikte milim gidiyoruz her evde nerdeyse 2 araba var park edecek yer yok ama biri çıkü İyor vatandaşın ekmek alacak parası yok diyor ya. Gelal olsun.

 • ACIZ AC..20 Mart 2017 21:53

  Kopru yapsan ne yol yapsan ne...arabaya binecek para mi var?!?Ekmek alacak dogru durust para yok...Issizlik cok kotu...

 • Lünpen20 Mart 2017 21:20

  Bence KeMal 18 maddeyi okursa Evet der ama okumayınca yapacak birşey yok

 • Doğrular Acıdır20 Mart 2017 21:14

  SSK yı batırdı.Rahşan Affıyla çıktı. Şimdi Chp ye Genel Başkan oldu.Chp de ki Kemalistleri bertaraf etti.Girdiği 7 seçimi de kaybetti. Anayasayı okumadan hayır dedi. Böyle adamı hiçbir AKP li gitsin diye istemez

 • Kemal bay20 Mart 2017 21:00

  Devlet fabrika kurmuyor diyenler. Devlet fabrika kurmaz kuranlara destek çıkar. Adamlar sürekli teşvik paketi açıklayıp yatırımın önünü açıyorlar. Yoksa sizin dediğiniz gibi devletin kurduğu fabrikalar bir süre sonra zarar eden hantAl KİT lere dönüşüyor.

 • koray20 Mart 2017 15:31

  çok geniş çaplı bir insan ağı olan şirketin yaptığı anket % 53.7 ile evet önde . bunu bir yere not edin. Türkiye nin 81 ilin de gerçekleştirilmiştir.

 • Mankafa 20 Mart 2017 15:14

  14 yılda kaç fabrika yaptı devlet ? Ne kadar isdihtam sağladı kaç yolu köprüyü özkaynak ile yaptı mallar

 • iki yüzlülük20 Mart 2017 14:56

  kullandığımız arabadan tutun telefonlarımıza, sanayilerde üretim yapan makinelerden tutun giydiğimiz kıyafetlere kadar her şey batıdan ancak lafa geldiği zaman avrupa hain batı kalleş onlar hayır diyor biz evet diyoruz. o zaman sizleri o iphoneunuzu satıp türk marka telefon almaya, arabayı da satıp hollanda'dan getirttiğimiz metrobüslere binmeye davet ediyorum kendini vatansever sanan sevgili kardeşlerim

 • zıya olmuş ZAYİ20 Mart 2017 13:14

  BU NASIL MANTIK kılıcdaroğlu gıderse gıtsın DEMOKRASİ GİTMESİN YETER..bu kılıcdaroğlu erdogan seçimi değil....

 • ZİYA20 Mart 2017 13:02

  KILIÇTAR GİDİCİ...SON KOLTUK KORUMA HMLELERİ YAPYOR AMA..MİLLET KANMIYOR...SÖZÜN ÖZÜ BU..VATAN MİLLET ONUN İÇİN HİKAYE...OLMASA AVRUPA İLE AYNI YÖNDE OLMAZ..

 • HASAN20 Mart 2017 12:59

  AVRUPA VE DİĞERLERİNE BAKARAK HAYIR DİYECEKLERE ŞAŞARIM...ZATEN YÜZDE 70 EVET

 • yazık20 Mart 2017 12:58

  evet istikrarla fabrikalarımızı yollarımızı köprülerimizi ülkemizin topraklarını bürokrasiye takılmadan satmasını vaad ediyor.

 • gökhan20 Mart 2017 12:57

  YAZ Bİ TARAFA B.GÜNDEM...SONRA YAMULMAK YOK...YÜZDE 60 ÜSTÜ EVET...30 ÜSTÜ HAYIR....

 • gerçek ayrıntı 20 Mart 2017 12:21

  senin hayır ı savunan genel başkanın bile bilmiyor yok başbakan ayrı parti cumhurbaşkanı ayrı parti bilgiden yoksun açıklamalar yapıyor balık baştan kokmuş haberiniz yok...

 • hayır20 Mart 2017 11:56

  barış mançocun şarkısınız çalsın hayırcılar. hayır hayır 100 bin kere hayır inanmıyoruz sana.. boşuna yalvarma inanmıyoruz sana

 • xx20 Mart 2017 11:40

  ayrıntı burda...Sen öyle zannet.Esas hayır diyenlerin neye hayır dediklerini bilmemeleri seni çıldırtıyor.Geçti o dönemler,okuduğunu anlamıyorsan,sorunun büyük.

 • osman20 Mart 2017 11:21

  %30 evet %70 hayır çıkcak

 • bu da demokrasiye cevap20 Mart 2017 10:32

  1923 - 1950 yıllarda chp yaptığını yapmıyorlar en azından biraz geçmişe dönde bir bak...

 • Bu mu demokrasi20 Mart 2017 09:47

  Devletin imkanlarını kullanarak evet kampanyası yap.Muhalefetin kendi imkanları ile yaptığı kampanyaları engelle baskı uygula.OHAL içinde yapılan bu referandum ile 12 Eylül Anayasa oylaması arasında bir hayli benzerlik var.Çünkü eşit propaganda imkanı her ikisinde de yok.

 • Ayrıntı burada20 Mart 2017 09:31

  Evet diyenler yeni Anayasanın içeriğiden haberleri yok. Sadece inandıkları lider ne diyorsa ona inanıyor. okuma öğrenme zahmetinde bulunmuyor. Eğitim seviyeleri düşük.HAYIR diyenler ise neye HAYIR niçin Hayır dediklerini çok İyi Biliyor.Eğitim seviyeleri yüksek.

 • ekrem eren20 Mart 2017 08:03

  dünyada ilk defa bir başbakan benim vergimle dağtepe gezip işe yaramadığını haykırıyor.