E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemErdoğan, HSK üyelerini belirledi----

Erdoğan, HSK üyelerini belirledi

Erdoğan, HSK üyelerini belirledi
19 Mayıs 2017 - 18:37 www.borsagundem.com

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun (HSK) üyelerini belirledi

Yeni Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun ( HSK) üyeleri seçim süreci tamamlandı. Habertürk'te yer alan habere göre Meclis'in 7 üyeyi seçmesinin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da kendi kontenjanından 4 ismi belirledi. Erdoğan, HSYK Başkan Vekili Mehmet Yılmaz, HSYK 1. Daire Başkanı Halil Koç ile Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hüseyin Şahin ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mehmet Akif Ekinci'yi yeni HSYK üyeleri olarak atadı. Adalet Bakanı ve Adalet Bakanlığı Müsteşarı ile 13 üyeli yeni HSK 7 Haziran'da göreve başlayacak.

Kurul'un 4 üyesinin Cumhurbaşkanı, 7 üyesinin ise TBMM tarafından seçileceği hüküm altına alınmıştı. Adalet Bakanı ve Müsteşarı da Kurul'un doğal üyesi olacak. TBMM Genel Kurulu hafta başında 7 HSK üyesini belirledi. Yargıtay üyeleri Yaşar Şimşek, Mehmet Ademoğlu, Alp Arslan (mevcut HSYK Üyesi) ile Danıştay Üyesi Cafer Ergen, akademisyen Ali Cengiz Köseoğlu ve avukatlar Songül Yazar ile Hamit Kocabey HSK üyeleri olmuştu.

AVUKATLAR DANIŞTAY'A

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Erdoğan, mevcut HSYK'nın avukat kökenli üyeleri Muharrem Özkaya, Aysel Demirel, Hayriye Şirin Ünsel ve Rasim Aytin'i Danıştay üyeliğine atadı.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Ali Çoban20 Mayıs 2017 08:06

    Gelişmiş ülkeler sınıfına bu kafa ile zor gireriz maalesef.

  • Naci19 Mayıs 2017 21:27

    Nerde kaldı bağımsız yargı? Yasama yürütme, yargı tek elde toplanrsa ve dünyada tutuklu gazeteci sayısı en çok bizde olduğundan dolayı basın özgürlüğü de şüpheli duruma düşerse ? Nasıl gelişmiş ülkeler sınıfına gireceğiz?