E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBİST'te yatay seyir hakim olabilir---

BİST'te yatay seyir hakim olabilir

BİST'te yatay seyir hakim olabilir
18 Ekim 2017 - 09:11 www.borsagundem.com

BIST 100 Endeksi’nin bugün yatay seyir ile başlaması ve gün içerisinde bu seyrini sürdürmesi bekleniyor

DÜN NE OLDU?
BIST 100 ENDEKSİ CAZİP ÇARPANLARDAN İŞLEM GÖRMESİ PARALELİNDE YÜKSELDİ…

BIST 100 Endeksi dün, rekor seviyelerde bulunan ABD ve gelişen ülke piyasalarındaki yükselişe cazip çarpanlardan işlem görmesi paralelinde eşlik etmesi ve iyi bilanço açıklaması beklenen hisselerde yükselişin devam etmesi eşliğinde günü %0,5 yükselişle 106,991 seviyesinden tamamladı. BIST Bankacılık Endeksi günü yatayda tamamlarken, BIST Sanayi Endeksi ise %0,1 oranında yükseldi.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?
GÜÇLÜ DOLAR VE GELİŞEN ÜLKE PİYASALARINDA SATIŞ BASKISI BIST İÇİN BASKI UNSURU…

ABD Başkanı Trump’ın yüksek faiz savunucusu John Taylor ile görüşmesi ve FED'in bir sonraki başkanının daha şahin olabileceği ihtimalinin artması, Dolar’da hafif kuvvetlenmeye neden olmakta. Bunun paralelinde de ABD hisse piyasaları yeni rekor seviyesine yükselmesine karşın, gelişen ülke piyasalarında ülke para birimlerindeki değer kayıpları eşliğinde düşüş gözlemledik. Bundan dolayı, Dolar’ın bu spekülasyonlarla kuvvetlenmesi kısa vadede BIST üzerinde baskı yaratabilir. Bizim düşüncemiz, bu baskının Dolar’daki gevşeme ile sonlanacağı ve üçüncü çeyrek bilanço döneminin sonuna kadar pozitif seyir izleyeceğimiz şeklinde. Bugün global gündem sakin seyrederken, sabah itibariyle Asya hisse piyasaları karışık seyir izlemekte, ABD vadeli Hisse piyasaları ise yatayda. BIST 100 Endeksi’nin bugün yatay seyir ile başlamasını ve gün içerisinde bu seyrini sürdürmesini beklemekteyiz.

ŞİRKET HABERLERİ

THYAO…Nötr… Şirket, İstanbul Yeni Havalimanı’na taşınması ile birlikte söz konusu havalimanında ikram hizmeti tedariki hususlarıyla ilgili olarak firmalarla görüşmelere başlan olduğunu ve bu kapsamda SATS Ltd.'nin iştiraki olan SATS Investments Pte. Ltd. ile bir niyet anlaşması imzalandığını bildirdi. Söz konusu niyet anlaşması kapsamında gerekli ön şartların gerçekleşmesi hukuki, idari ve düzenleyici onayların alınması üzerine ilgili kuruluş ile ikram hizmetleri konusunda yatırım yapılması söz konusu olabileceği açıklandı. (KAP)

TMSN…Pozitif… Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Altay tankına yönelik Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi'ne ilişkin yeni ihale ilanını yayımladı. Tümosan Motor ve Traktör yetkilileri, önceki ihaleden yola çıkarak 5,5 yılda gerekli şartları kendi kaynaklarıyla sağlayabileceğini düşündüklerini açıklamıştı. (Bloomberg HT)

HURGZ…Nötr… Şirket, 806 m2'si kiralık alan olup Yatırım Amaçlı Gayrimenkuller altında, geriye kalan 8.444 m2'lik alan ise Maddi Duran Varlık kalemi altında toplam 727,412 TL değer ile takip edilmekte olan, Trabzon’da bulunan 9.250 m2 büyüklüğündeki gayrimenkulün satışı ile ilgili çalışmalara başlandığını bildirdi. (KAP)

GUSGR…Nötr… Şirketin 2017 yılı Ocak - Eylül döneminde tahmini prim üretimi, geçen senenin aynı dönemine göre %18,5 artışla 501,3 milyon TL olarak gerçekleşti. (KAP)

ULUUN…Sınırlı Pozitif… Şirket, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu tarafından 02.10.2017 tarihinde açılan Buğday Unu ihalesini 3,2 milyon TL bedelle kazandığını bildirdi. (KAP)

BIST 30 Kontratı

Ekim vadeli kontrat, BIST 30 Endeksi’ne paralel olarak günü %0,2 yükselişle 131,525 seviyesinden tamamladı.
Ekim vadeli kontratın, gün içerisinde 130,750 – 132,250 bandında hareket etmesi beklenebilir.

USDTRY Kontratı

Dün, ABD Doları FED Başkanı Janet Yellen'ın enflasyonun yakın zamanda yükselişe geçmesini beklediğini ve kademeli faiz artışlarını desteklediğini açıklaması ile birlikte gelişen ülke para birimlerine karşı güçlü performans gösterirken, Türk Lirası da global seyre eşlik etti. Eylül vadeli Dolar/TL kontratı ise günü %1,0 yükseliş ile tamamladı.

Bugün USDTRY kontratının güne yatay seyir ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

ALTIN/USD Kontratı

Altın, ABD'de hisse piyasalarının rekor seviyelerde bulunması ve FED'in bir sonraki başkanının daha şahin olacağı ihtimalinin artması eşliğinde Dolar Endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde görülen yükseliş ile birlikte geriledi. Ekim vadeli Altın kontratı ise günü %1,5 düşüş ile tamamladı.

Bugün Altın kontratının güne hafif yükseliş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

ABD Doları’nın FED Başkanı Janet Yellen'ın enflasyonun yakın zamanda yükselişe geçmesini beklediğini ve kademeli faiz artışlarını desteklediğini açıklaması ile birlikte gelişmiş ülke para birimleri karşısında güçlü performans gösterdiği günde Euro, Katalan hükümet sözcüsü Jordi Turull’un Katalan hükümetinin ayrılma amacını terk etmeyi planlamadığını açıklaması eşliğinde düşüşünü sürdürdü. Eylül vadeli Euro/Dolar kontratı ise günü %0,5 düşüş ile tamamladı.

EURUSD yakın vadeli kontratın güne yatay seyir ile başlangıç başlamasını beklemekteyiz.

Alan Yatırım

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)