E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBİST'te yatay seyir bekleniyor---

BİST'te yatay seyir bekleniyor

BİST'te yatay seyir bekleniyor
06 Aralık 2017 - 09:04 www.borsagundem.com

BIST 100 Endeksi’nin bugün yurtdışındaki negatif seyre bağlı olarak yatay seyir ile açılsa da kısa vadeli yükseliş trendini sürdürmesi bekleniyor

DÜN NE OLDU?
BIST 100 ENDEKSİ TCMB AÇIKLAMALARI SONRASI GERİLEYEN TAHVİL FAİZLERİ EŞLİĞİNDE YÜKSELDİ…

BIST 100 Endeksi dün, baz etkisi ile birlikte enflasyondaki yükseliş trendinin durması beklentisi ile TCMB’nin fiyat istikrarı ve para politikası konusundaki olumlu açıklamaları eşliğinde tahvil faizleri ve döviz kurlarında görülen gerileme paralelinde günü %1,0 yükselişle 106,260 seviyesinden tamamladı. BIST Bankacılık Endeksi %1,9, BIST Sanayi Endeksi ise %0,4 oranında yükseldi. Ayrıca dün TCMB’nin Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu ve açıklamaları takip edildi. Bu paralelde TCMB, Türk lirasındaki değer kaybı ve emtia fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olarak tüketici fiyatları üzerinde üretici fiyatları kaynaklı maliyet baskılarının güçlendiği bildirildi. TCMB, para politikasında enflasyon görünümüne bağlılığın süreceğini, temel amaçlarının fiyat istikrarını sağlamak olduğunu ve bu paralelde elindeki bütün araçları kullanacağını açıkladı.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?
SAAT 16:15 ABD ÖZEL SEKTÖR İSTİHDAMI…

Bugün yurtiçi piyasalarda veri akışı sakin seyrederken, ABD’de özel sektör istihdamı takip edilecek. Bloomberg anketlerine göre özel sektör istihdamının 190 bin kişi artması beklenmekte. Verinin beklentiler üzerinde gelmesi durumunda Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisine gösterge olabileceği beklentisi ile Dolar ve ABD 10 yıllıklar pozitif etki görebiliriz. Yurtiçi piyasalarda görünüm ise, pozitif olmaya devam ediyor. 14 Aralık’taki TCMB toplantısından faiz artırım kararı çıkması beklentileri güçlenirken, bu durum tahvil faizleri ve döviz kurları üzerindeki baskıyı hafifletmekte ve endeksteki yükselişi desteklemekte. Bu nedenle, kısa vadeli yükseliş momentumunun devam edeceğini düşünmekteyiz. Sabah itibariyle, Asya hisse piyasaları düşüş eğilimli seyir izlerken, ABD vadeli hisse piyasaları ise hafif satıcılı. BIST 100 Endeksi’nin bugün yurtdışındaki negatif seyre bağlı olarak yatay seyir ile açılsa da kısa vadeli yükseliş trendini sürdürmesini beklemekteyiz.

ŞİRKET HABERLERİ

AYGAZ/KCHOL…Sınırlı Pozitif… Aygaz, Menzelet ve Kılavuzlu Santrallerinin 49 yıl süre ile özelleştirilmesi ihalesi kapsamında gerçekleştirilen nihai pazarlık görüşmesi sonucunda, şirketin %49,62, ana ortağı Koç Holding’in %49,62 oranında pay sahibi olduğu iştiraki Entek Elektrik Üretimi A.Ş. tarafından verilen teklifin, en yüksek teklif olarak gerçekleştiğini açıkladı.

CCOLA…Nötr… Şirket, 1 Ocak 2018'den itibaren geçerli olmak üzere meyveli içecekler, enerji içecekleri, soğuk çay ve sporcu içeceklerine %10 oranında Özel Tüketim Vergisi uygulanacağını ve bu kategorilerin şirketin Türkiye'deki satış hacmi içindeki payının 2016 sonu itibariyle yaklaşık %26 olduğunu açıkladı. (KAP)

TTRAK…Nötr… Şirketin Kasım ayı üretimi aylık bazda %3 artış göstererek 4,681 adet; iç piyasa satışları aylık bazda fazla değişim göstermeyerek 3,471; ihracatı ise, %12 azalış 909 adet oldu. (Şirket)

KORDS…Pozitif… Şirketin %100 iştiraki konumunda olan ve Amerika'da mukim Kordsa Inc., ticari havacılık sektörüne ileri kompozit malzemeler sağlayan "Fabric Development, Inc." ve "Textile Products, Inc." unvanlı iki ayrı şahıs şirketinin yaklaşık 100 milyon USD karşılığında satın alınmasına karar verildiğini bildirdi. (KAP)

GOZDE…Nötr… Şirket, %39 oranında iştiraki olan Şok Marketler Ticaret A.Ş.'nin paylarının muhtemel halka arzına ilişkin olarak Bank of America Merrill Lynch, J.P. Morgan ve Credit Suisse'in global koordinatörler olarak yetkilendirilmesine karar verildiğini açıkladı. (KAP)

BIST 30 Kontratı

Aralık vadeli kontrat, BIST 30 Endeksi’ne paralel olarak günü %1,3 yükselişle 132,200 seviyesinden tamamladı.
Aralık vadeli kontratın, gün içerisinde 131,500 – 133,000 bandında hareket etmesi beklenebilir.

USDTRY Kontratı

ABD Doları dün, gelişen ülke para birimlerine karşısında karışık seyir izlerken, Türk Lirası, TCMB’nin yaptığı açıklamalar eşliğinde pozitif ayrışan para birimleri arasında yer aldı. Aralık vadeli Dolar/TL kontratı ise günü %0,7 düşüş ile tamamladı.

Bugün USDTRY kontratının güne yatay seyir ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

ALTIN/USD Kontratı

Altın, Dolar Endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde görülen yükselişe bağlı olarak hafif geriledi. Aralık vadeli Altın kontratı ise günü %0,7 düşüş ile tamamladı.

Bugün Altın kontratının güne yatay seyir ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

ABD Doları’nın, gelişmiş ülke para birimleri karşısında karışık seyir izlediği günde Euro, bölgede perakende satış verisinin zayıf gelmesi ile birlikte negatif ayrışan para birimleri arasında yer aldı. Aralık vadeli Euro/Dolar kontratı ise günü %0,1 düşüş ile tamamladı.

EURUSD yakın vadeli kontratın güne hafif yükseliş ile başlangıç başlamasını beklemekteyiz.

Alan Yatırım

* SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)