E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBİST'te yatay seyir bekleniyor----

BİST'te yatay seyir bekleniyor

BİST'te yatay seyir bekleniyor
20 Eylül 2017 - 09:20 www.borsagundem.com

BIST 100 Endeksi’nin bugün yatayda açılmasını ve gün içerisinde bu seyrini sürdürmesi bekleniyor

DÜN NE OLDU?
BIST 100 ENDEKSİ JEOPOLİTİK RİSKLER EŞLİĞİNDE GERİLEDİ…

BIST 100 Endeksi, Irak’ta 25 Eylül’de yapılması planlanan referandum nedeniyle satış baskısı altında kalmaya devam ediyor ve dün önemli destek seviyesi olan 105,000 seviyesi altında olarak günü %1,5 düşüşle 104,918 seviyesinden tamamladı. BIST Bankacılık Endeksi ve BIST Sanayi Endeksi %1,7 oranında geriledi.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?
SAAT 21:30 FED EYLÜL AYI TOPLANTISI VE FAİZ KARARI…

Bugün piyasalar akşam açıklanacak FED faiz kararı ve toplantı tutanaklarını izleyecek. Bloomberg anketlerine göre beklenti, FED’in bu toplantısında faiz artırım kararı almaması yönünde. Bilanço küçültmeye ilişkin ise detaylar verilmesi ve başlangıç tarihi olarak Ekim ayını işaret etmesi beklenmekte. Biz ise, Yellen’ın bu toplantıda da güvercin konuşmaya devam etmesini ve bunun etkisinin de Dolar negatif, hisse senetleri pozitif olmasını beklemekteyiz. Sabah itibariyle Asya hisse piyasaları karışık seyir izlerken, ABD vadeli Hisse piyasaları ise yatayda. BIST 100 Endeksi’nin bugün yatayda açılmasını ve gün içerisinde bu seyrini sürdürmesini beklemekteyiz.

ŞİRKET HABERLERİ

TCELL…Sınırlı Negatif… Şirketin hissedarlarından Telia, 153,5 milyon adet TCELL hissesini hisse başına 11,60 TL fiyat üzerinden sattığını açıkladı. Kurumsal yatırımcılara yapılan satışta belirlenen fiyat, TCELL’in Pazartesi günkü kapanışı olan 12,11 TL'nin %4,22 altında bulunmakta. Toplam işlem tutarı ise 1,781 milyon TL olarak gerçekleşti. (KAP)

AYGAZ/KCHOL…Pozitif… Aygaz Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından ilan edilen Menzelet ve Kılavuzlu Hidroelektrik Santrallerinin 49 yıl süre ile "İşletme Hakkının Verilmesi" yöntemiyle özelleştirilmesi ihalesi kapsamında gerçekleştirilen nihai pazarlık görüşmesi sonucunda, sermayesinde şirketin %49,62, ana ortağı Koç Holding A.Ş.'nin %49,62 oranında pay sahibi olduğu iştiraki Entek Elektrik Üretimi A.Ş. tarafından verilen 1,276 milyon TL tutarındaki teklifin, en yüksek teklif olarak gerçekleştiğini açıkladı. (KAP)

ISCTR…Nötr… Şirket, 352 milyon USD ve 656 milyon Euro tutarında 367 gün vadeli sendikasyon kredisi anlaşmasını imzaladığını bildirdi. (KAP)

TRCAS…Nötr… Şirket, 2017 yılına ilişkin beklentilerini revize etti. Şirket, Shell&Turcas ortaklığına ait işletme bedeli gelirini 7,6 milyon USD olarak değiştirmezken, RWE&Turcas ortak borcuna tahakkuk edecek faiz gelirini ise 13 milyon TL’den 10 milyon TL’ye revize etti. Ayrıca, RWE&Turcas ortaklığın FAVÖK tahminini ve ortaklığın elektrik satış hacmi tahminini yukarı yönlü revize etti. (KAP)

AVISA…Sınırlı Pozitif… Şirketin Ocak – Ağustos döneminde prim üretimi geçen senenin aynı dönemine göre %58,1 artışla 307 milyon TL olarak gerçekleşti. (KAP)

Beyaz Eşya Sektörü…Sınırlı Pozitif… Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği Başkanı Ergün Güler, Ağustos ayında beyaz eşya sektörünün yıllık %9,2 büyüdüğünü, iç satışların %10,8, ihracatın ise %7,6 arttığını açıkladı. (Bloomberg HT)

BIST 30 Kontratı

Ekim vadeli kontrat, BIST 30 Endeksi’ne paralel olarak günü %1,6 düşüşle 130,425 seviyesinden tamamladı.
Ekim vadeli kontratın, gün içerisinde 129,750 – 131,000 bandında hareket etmesi beklenebilir.

USDTRY Kontratı

Dün ABD Doları gelişen ülke para birimlerine karşı karışık seyir izlerken, Türk Lirası pozitif ayrışan gelişen ülke para birimleri arasında yer aldı. Eylül vadeli Dolar/TL kontratı ise günü %0,3 değer kazancı ile tamamladı.

Bugün USDTRY kontratının güne yatay seyir ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

ALTIN/USD Kontratı

Altın, Dolar Endeksi’ndeki düşüş ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde görülen gerileme ile birlikte hafif yükseldi. Ekim vadeli Altın kontratı ise günü yatayda tamamladı.

Bugün Altın kontratının güne hafif yükseliş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

ABD Doları’nın gelişmiş ülke para birimleri karşısında zayıf performans gösterdiği günde Euro, bölgede açıklanan pozitif veriler ile birlikte pozitif seyrini sürdürdü. Eylül vadeli Euro/Dolar kontratı ise günü %0,2 değer kazancı ile tamamladı.

EURUSD yakın vadeli kontratın güne hafif yükseliş ile başlangıç başlamasını beklemekteyiz.

Alan Yatırım

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)