E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBİST'te yatay açılış bekleniyor----

BİST'te yatay açılış bekleniyor

BİST'te yatay açılış bekleniyor
08 Ağustos 2017 - 09:19 www.borsagundem.com

BIST 100 Endeksi’nin bugün yatayda başlamasını ve günü yatayda tamamlaması bekleniyor

DÜN NE OLDU?
BIST 100 ENDEKSİ GÜNÜ REKOR SEVİYEDEN TAMAMLADI…

BIST 100 Endeksi haftanın ilk işlem gününde, baz etkisi, güçlü ihracat ve sanayi üretimi ile birlikte 2017 yılı ikinci ve üçüncü çeyrek Türkiye GSMH büyümesinin güçlü gelmesi beklentileri ile birlikte günü %1,1 yükselişle 109,781 seviyesinden tamamladı. BIST Bankacılık Endeksi ve BIST Sanayi Endeksi %1,2 oranında yükseldi.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?
3. ÇEYREK GÜÇLÜ BÜYÜME BEKLENTİSİ POZİTİF ORTAM SAĞLAMAKTA…

Bugün yurtiçinde büyümenin önemli göstergelerinden biri olan Haziran ayı sanayi üretimi takip edilecek. Bloomberg anketlerine göre beklenti aylık bazda %0,4, yıllık bazda ise %3,6 artış yönünde. Haziran ayında güçlü gelen ve yükseliş eğilimi devam eden imalat PMI ve kapasite kullanım oranı paralelinde öncü göstergeler Haziran ayında sanayi üretiminin güçlü geleceğine işaret olabilir. Bununla birlikte, sanayi üretimindeki güçlü görünümün sanayi endeksini destekleyeceğini düşünmekteyiz. Sabah itibariyle Asya hisse piyasaları karışık seyir izlerken, ABD vadeli hisse piyasaları ise yatayda. BIST 100 Endeksi’nin bugün yatayda başlamasını ve günü yatayda tamamlamasını beklemekteyiz.

ŞİRKET HABERLERİ

CCOLA…Pozitif… Şirket 2017 yılı ikinci çeyrek dönemde, geçen çeyreğe göre zarardan kara geçerek beklentilerin hafif altında olarak 231 milyon TL (beklenti 242 milyon TL) net kar açıkladı. FAVÖK, 2017 yılı ikinci çeyrek dönemde geçen çeyreğe göre %172 artışla beklentilere paralel olarak 493 milyon TL (beklenti 487 milyon TL) olarak açıklandı. (KAP)

OTKAR…Negatif… Şirket 2017 yılı ikinci çeyrek dönemde, geçen çeyreğe göre kardan zarara geçerek beklentilerin üzerinde olarak 9 milyon TL (beklenti 1 milyon TL net zarar) net zarar açıkladı. FAVÖK, 2017 yılı ikinci çeyrek dönemde geçen çeyreğe göre %69 düşüşle beklentilerin altında olarak 20 milyon TL (beklenti 30 milyon TL) olarak açıklandı. (KAP)

TATGD…Negatif… Şirket 2017 yılı ikinci çeyrek dönemde, geçen çeyreğe göre %21 düşüşle beklentilerin altında olarak 9 milyon TL (beklenti 15 milyon TL) net kar açıkladı. FAVÖK, 2017 yılı ikinci çeyrek dönemde geçen çeyreğe göre %12 düşüşle beklentilerin altında olarak 11 milyon TL (beklenti 19 milyon TL) olarak açıklandı. (KAP)

PNSUT…Negatif… Şirket 2017 yılı ikinci çeyrek dönemde, geçen çeyreğe göre %79 düşüşle beklentilerin altında olarak 5 milyon TL (beklenti 15 milyon TL) net kar açıkladı. FAVÖK, 2017 yılı ikinci çeyrek dönemde geçen çeyreğe göre %42 düşüşle beklentilerin altında olarak 16 milyon TL (beklenti 23 milyon TL) olarak açıklandı. (KAP)

TAVHL…Pozitif… Şirketin 2017 Temmuz ayı toplam yolcu sayısı geçen senenin aynı dönemine göre %17,2 ve geçen aya göre ise %20,3 artış göstererek 11,5 milyon adet yolcu olarak gerçekleşti. Şirketin yıllık toplam yolcu büyümesi Temmuz ayında %2,0’den %3,7’ye yükselmiş oldu. (Şirket)

AKSEN…Sınırlı Pozitif… Şirket, Madagaskar Cumhuriyeti'nde kurmakta olduğu enerji santralinin kurulu gücünün 36 MW'tan 50 MW'a yükseltildiğini; Mali Cumhuriyeti'nde kurulmakta olan santralinin ise ilk 10 MW’lık kurulu gücünün geçici kabulünün gerçekleştiği belirtildi. (KAP)

NETAS…Nötr… Şirketin %48,04 oranında paylarını satın alan yeni ana hissedar ZTE Cooperatief’in 7 Ağustos 2017 tarihinde zorunlu pay alım teklifi için SPK’ya başvurduğu açıklandı. (KAP)

Yabancı İşlemleri… Yabancı yatırımcılar Temmuz ayında BIST'de 207,4 milyon USD’lik net alım gerçekleştirdi. En çok alım yapılan hisseler HALKB, TCELL, EKGYO, GARAN ve PGSUS olurken, en çok satım yapılan hisseler ise SAHOL, TUPRS, KOZAL, SISE ve PETKM oldu. (Business HT)

BIST 30 Kontratı

Ağustos vadeli kontrat, BIST 30 Endeksi’ne paralel olarak günü %1,2 yükselişle 136,325 seviyesinden tamamladı.
Ağustos vadeli kontratın, gün içerisinde 135,500 – 137,000 bandında hareket etmesi beklenebilir.

USDTRY Kontratı

ABD Doları gelişen ülke para birimlerine karşı karışık seyir izlerken, Türk Lirası negatif ayrışan para birimleri arasında yer aldı ve günü ABD Doları karşısında %0,03 değer kaybı ile tamamladı.

Bugün USDTRY kontratının güne sınırlı düşüş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

ALTIN/USD Kontratı

Dün altın ons fiyatı, tarım dışı istihdam verisinin FED’i Aralık ayında faiz artırma konusunda desteklemesi ve Cuma günü açıklanacak ABD enflasyon verisinin bir önceki aya göre hafif yükselmesi beklentisi ile birlikte hafif değer kaybı yaşadı ve ABD Doları karşısında günü %0,07 değer kaybı ile tamamladı.

Bugün Altın kontratının güne hafif düşüş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

Haftanın ilk işlem gününde ABD Doları gelişmiş ülke para birimleri karşısında güçlü gelen istihdam verisinin etkisinin devam etmesi ve gözlerin Cuma günü açıklanacak ABD enflasyona çevrilmesi sonrasında güçlü görünüm sergilerken Euro gelişmiş ülke paralarına göre pozitif ayrıştı ve günü ABD Doları karşısında %0,19 değer kazancı ile tamamladı.

EURUSD yakın vadeli kontratın güne sınırlı yükseliş ile başlangıç başlamasını beklemekteyiz.

Alan Yatırım

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)